Pociągnął burmistrza za język - wywiad z Mieczysławem Sawarynem

  • 09.08.2018, 19:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Pociągnął burmistrza za język - wywiad z Mieczysławem Sawarynem
Mieczysław Sawaryn często unika kontaktów z mediami, próbując sobie stworzyć własne. Zrezygnował z konferencji prasowych, a gdy już spotkanie zorganizuje, to zdarza się, że nie zaprasza wszystkich mediów (sprawa byłej komendy policji)… Rzadko wypowiadający się publicznie, udzielił wywiadu w ostatnim wydaniu Nowych 7 Dni Gryfina.

Oto co burmistrz Mieczysław Sawaryn odpowiada redaktorowi naczelnemu Nowych 7 Dni Gryfina Ryszardowi Kwapiszowi (fragmenty):

 

Ryszard Kwapisz: -Zacznijmy od sprawy najważniejszej, czy burmistrz na pewno startuje w jesiennych wyborach?

burmistrz Mieczysław Sawaryn: -Tak, zgodnie z deklaracją którą złożyłem cztery lata temu, chciałbym być burmistrzem dwie kadencje. Uważam, że tyle czasu wystarczy, aby uzdrowić sytuację Gryfina i zapewnić gminie trwały rozwój, a mieszkańcom satysfakcję.

 

-Rozeszła się ostatnio pogłoska, że to pan miał być jednym z inwestorów chcących budować kopalnię kruszywa i piasku w okolicy Gryfina. Ale sprawa się rypła i burmistrz Sawaryn nie wyraził zgody dla samego siebie…

Mieczysław Sawaryn: -To całkiem inna sprawa i wcale nie świeża. Już wiosną tego roku (chyba w marcu), wyraziłem sprzeciw wobec planu budowy takiej kopalni w tym miejscu. Bo tu należałoby budować obiekty wypoczynkowe, a nie kopalnię. To skraj obszaru Natury 2000 i piękne miejsce, dlatego od razu zanegowałem wniosek o pozwolenie. Inwestor się odwołał, z kolei my nie przyjęliśmy kolejnej decyzji i zadecydowałem o skierowaniu sprawy do sądu. Owszem, mam grunty, co można sprawdzić w corocznym oświadczeniu majątkowym, ale nie w tym miejscu. Nie miałem w tej sprawie żadnego interesu.

(…)

 

-Po prawie całej kadencji czas na podsumowania, co się nie udało?

Mieczysław Sawaryn:- Przed nami jeszcze wiele wyzwań, od spraw drobnych po ważniejsze. Myślę, że każdy z mieszkańców widzi jak na dłoni zmiany w Gryfinie, ale rozumie też że nie można wykonać wszystkiego na raz.

 

-Dość ogólnikowa odpowiedź. A co z halą sportową i Pałacykiem pod Lwami? Pieniędzy od marszałka chyba na to nie starczy?!

 

Mieczysław Sawaryn:- Co do hali, to w kolejnym przetargu udało się nam z ceną wykonawcy zejść z 17,5 do 13,5 miliona. Cztery miliny mniej. Po drugie. Liczymy się z tym, że będziemy ją budować tylko z własnych środków. Ale jeśli się uda zdobyć pieniądze z zewnątrz, to chyba dobrze?

 

A Pałacyk Pod Lwami?

Mieczysław Sawaryn:- To istotnie nie do końca zdecydowane. Wynikła taka sytuacja, że byliśmy na liście rezerwowej do finansowania. Ale ktoś zrezygnował, więc weszliśmy na listę dosłownie w ostatniej chwili. W naszym województwie terminem końcowym do wykorzystania środków unijnych na takie cele jest rok 2018! A mamy już sierpień. Same procedury przetargowe (pieniądze daje marszałek) mogą potrwać miesiące. Dlatego nie mogę obiecać, że z pałacykiem już teraz się uda.

 

A gdyby miał Pan wskazać największy sukces tej kadencji?

Mieczysław Sawaryn:- Muszę wymienić dwa elementy. Po pierwsze właśnie w trzecim kwartale tego roku spłacimy kolejną ratę naszego długu, przekraczając kwotę 30 milionów złotych wydaną na ten cel. Uzdrowienie finansów było trudne, ale dzięki temu jesteśmy bezpieczni. Druga sprawa to nasze relacje z największym podatnikiem, czyli elektrownią. Spór podatkowy był wyniszczający, płaciliśmy jako gmina olbrzymie honoraria prawnikom, wszystko to było bezcelowe. Sytuacja jest opanowana, efekty to nowy ciepłociąg w Łużyckiej i co dla mnie jest szczególnie ważne, realna szansa na kolejne inwestycje.

(…)

 

-Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed gminą.

Mieczysław Sawaryn:- Chcę abyśmy patrzyli w przyszłość długoterminowo. Właśnie opracowujemy strategię rozwoju gminy do roku 2030. Tak jak w całym kraju będziemy zmagać się z wyzwaniami demograficznymi, starzeniem się społeczeństwa. Łatwo zauważyć, że mamy w Gryfinie dwa duże wyże demograficzne, ludzi urodzonych w latach 50/60 którzy przyjechali tutaj do pracy w elektrowni i osoby urodzone w latach 70/80, ich dzieci. Niestety znaczna część tego pokolenia wyjechała do pracy zagranicą. Teraz musimy stworzyć tutaj warunki do życia takie, aby przyciągnąć nowych mieszkańców.

 

-Wrócą z zagranicy? Jak ich skusić?

Mieczysław Sawaryn:- Nie mam złudzeń, nie odwrócimy nagle emigracji. Musimy wszyscy działać w naszej gminie, ale i w Polsce na rzecz wzrostu płac, w taki sposób aby praca w kraju stała się atrakcyjna, nie tylko dla mieszkańców, ale także osób które wyjechały. Już dziś w sektorze przemysłowym, osoby o odpowiednich kwalifikacjach naprawdę mogą u nas nieźle zarobić. W trakcie rozmów z wieloma inwestorami omawiamy te zagadnienia, w celu wypracowania działań poprawiających atrakcyjność naszej gminy. Poprawiając warunki chcemy wygrać konkurencję z innymi regionami kraju.

 

-W jaki sposób?

Mieczysław Sawaryn:- Atrakcyjnie położenie, tuż przy dużym mieście. Gryfino jest idealne dla osób, które cenią sobie równowagę w życiu. Jesteśmy ośrodkiem bardzo bezpiecznym, nie ma tutaj korków, mamy ofertę edukacyjną od żłobka do sieci szkół. Żyje się jednocześnie wygodnie, blisko natury, skąd błyskawicznie można dojechać do Szczecina np. do pracy, teatru czy filharmonii. Rzadziej mówi się o Berlinie, ale jeżeli chodzi o np. lotnisko czy wydarzenie kulturalne lub sportowe światowego formatu, mamy je naprawdę pod ręką.

 

-Brzmi nieźle, ale liczba mieszkańców w ostatnich latach się praktycznie nie zmieniła.

Mieczysław Sawaryn:- Rzeczywiście liczba zameldowanych jest na tym samym poziomie, jednak wiele osób mieszka u nas tymczasowo, co powoduje że tak naprawdę liczba mieszkańców wzrosła. To nasz naprawdę duży sukces. Chciałbym, aby jak największa część z przyjezdnych zamieszkała u nas docelowo. To oczywiście duże wyzwanie, bo potrzebna będzie budowa nowych ulic, parkingów, wzrośnie zużycie wody czy ilość śmieci, które trzeba wywieźć z miasta.

 

-Nasze społeczeństwo, podobnie jak w całej Polsce, się starzeje. Szkoda, że nie powołaliście Rady Seniorów. A była taka propozycja.

Mieczysław Sawaryn:- Seniorzy zawsze będą dla mnie ważni. Na każdym spotkaniu z nimi podkreślam, że nie stać nas na rezygnację z ich wiedzy i doświadczenia. Tym bardziej, że są to osoby aktywne, z dużą energią. Niebawem spotkam się z przedstawicielami wszystkich organizacji seniorów, chcę omówić z nimi pomysły dotyczące współpracy.

(…)

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (130)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zniesmaczony wywiadem
zniesmaczony wywiadem 15.08.2018, 11:43
Z burmistrzem trzeba rozmawiać o faktach a nei o jego wyobrażeniach i marzeniach jak z celebrytą.
ten co rozpoczyna kampanie
ten co rozpoczyna kampanie 14.08.2018, 16:28
Kwapisz to po obiadku stawianym mu przez dobrodzieja Sawaryna stał się już kompletnie jego wazeliniarzem. W najnowszej gazecie zonwu dał Sawaryna na pierwszej stronie. A przy okazji dowalił marzsałkowi i p. Ewie Dudar, że meili oddac dorge 13 sierpnia. Panie Kwapisz kończ waść, wstydu oszczędź.
clue
clue 14.08.2018, 20:58
Pociągnął burmistrza za kieszeń i zjadł obiad.
Kazdy ma swoja CENE
Kazdy ma swoja CENE 14.08.2018, 14:41
Artykuł sponsorowany :)
Fakt
Fakt 13.08.2018, 11:07
Tak długo jak CBA nie chwyci za ryj za niejasne umowy Łużyckiej z PGE,Brudziński i inni PiSowcy będą stali za kłamcą i kłak mu z łysego łba nie spadnie
Maczek
Maczek 12.08.2018, 09:57
Oj jakie brzydale na tej focie fee
kasandra
kasandra 12.08.2018, 09:42
żenada nie udole i tyle oni teraz nawet nie potrafią kłamać wiedzą że na ich łgarstwo ludzi myślących nie nabiorą a poza tym wystarczy iść do gminy z byle jakąś sprawą to pozamiatane ,więc czas podziękować tym panom
imigration
imigration 12.08.2018, 08:53
Pan burmistrz mówi o rzeczach na które nie ma wpływu i na które nic nie robi aby wpływ mieć. Więc o tym zaludnieniu i zatrudnieniu to tylko mowa-trawa. To jest uprawianie tzw. wodolejstwa.
Benio sukces
Benio sukces 11.08.2018, 14:43
Mieli być zdolni są nieudolni.
ja wiedziałem że tak będzie
ja wiedziałem że tak będzie 11.08.2018, 10:51
Znamienne, że burmistrz nie potrafi wymienić sukcesów po prawie 4-letniej kadencji. Ale czemu mnie to nie dziwi?!
Wyborca
Wyborca 11.08.2018, 23:49
Bo niE masz oczu kandydacie.
astrolog
astrolog 11.08.2018, 09:40
Najlepszym dowodem na to, że w kosmosie istnieje inteligencja jest to, że się z nami nie kontaktują.
leszek
leszek 11.08.2018, 13:49
widzisz astrolog .nawet twój tekst posłuzył do dokopania pewnym ludziom.te trolle pisowskie są niesamowite
jaki troll, taka idea:)
jaki troll, taka idea:) 11.08.2018, 14:40
trolle pisowskie? Przecież to proburmistrzowska kamaryla!
Sawaryna z PiSem łączy kasa z PGE...
leszek
leszek 11.08.2018, 17:50
jaka kasa z PGE.STARE WIADOMOŚCI.ale nośna choć stara wieść
macius wykopany
macius wykopany 11.08.2018, 12:48
zemnom siem kontaktujom czensto i niePOczebny do tego jezd szampan ani tatar s truskafek bo POprostu sfuj ciongnie do sfego a nafet kosmity niemialy tak odlotowyh POmysluf jak ja s heniutkiem
humor
humor 11.08.2018, 13:00
Hajdaś jestes prawdziwym kosmitą :)
ufok:)
ufok:) 11.08.2018, 13:25
nawet zaczął budowac lądowisko dla ufo:)
Pupo
Pupo 12.08.2018, 12:30
Lodowisko na kortach a nie lądowisko dla ufo. Dla UFO jest Łużycka.
leszek
leszek 11.08.2018, 12:15
i to jest najlepszy wpis obrazujący polską rzeczywistość'brawa dla astrologa
leszek
leszek 11.08.2018, 06:11
po co strzępić język.poczekamy na wybory .zobaczymy.Odnośnie ś.p p Piłata to dajmy sobie spokój z tym wychwalaniem.Było minęlo.powiem tylko jedno.Nabrzeże.piękne ,owszem .ALE PUSTE.bez życia.prosta gigantomania.odnośnie ul.łużyckiej .nie wiem kto wymyślił podział ulic w mieście na krajowe,wojewódzkie ,powiatowe,gminne.to jest tragedia .łużycka nie jest drogą gminną.
Mieszkaniec Starego Miasta zwanego przez trójcę Dolnym Tarasem. Nic nie…
Mieszkaniec Starego Miasta zwanego przez trójcę Dolnym Tarasem. Nic nie wiedzą. 11.08.2018, 11:10
Nabrzeże jak nabrzeże. Zgodne z normami a do tego prace i budowy hydrotechniczne drogie. Z drugiej strony jak się policzy , że to coś prawie 500 m nabrzeża, to wychodzi nawet tanio. Oczywiście, że na nabrzeżu nic nie wolno budować i nie będzie wolno bo to nie tereny budowlane tylko nabrzeże. Za to aż patrzeć się nie chce na te niezagospodarowane tereny wokół nabrzeża i nawet brak jakiejkolwiek koncepcji zagospodarowania tych terenów (i nie tylko tych, np. blokada rozwoju strefy w Gardnie.). To szczyt lenistwa, nieudolności i nieróbstwa. Szczególnie gdy wszędzie trwa hossa budowlana. Wszędzie tylko nie w Gryfinie. Nieroby nie wybudowały ani jednego mieszkania komunalnego, nie zbroją terenów nawet nie maja koncepcji. A na remont pałacyku potrzebują tyle co na nabrzeże. To trzeba być Seweryn.
Swoją drogą pamiętam jaj miszcze nieudolności strefę w Gardnie nazywali buraczanymi polami, a Miler opisywał w gadzinówce jak świeżo oddane do użytku nabrzeże jest w ruinie i pęka. Wynocha z tymi hipokrytami.

P.s. Będę głosował na Piotra Romanicza. Pracowity, uczciwy, operatywny człowiek i wierzący co mi ateiście nie przeszkadza. Ma jeszcze jeden plus. Ma normalna rodzinę. Żonę i dzieci. To nie jakiś dziwak .
leszek
leszek 11.08.2018, 11:37
może prywatnie to i zna p. Romanicza ,bo ogół raczej jeśli zna to kojarzy z adriankiem.pisze p. niekonsekwentnie .nabrzeże to był sztandarowy projekt ś.p. .P.to budowaŁ bez koncepcji zagospodarowania ./wielki znak zapytania/strefa w gardnie działa więc skąd ten pomysł ,,o blokadzie,,rozumię ,że ta hossa budowlana to ,,500,, plus.skąd gmina ma wziąć pieniądze na budownictwo socjalne kiedy trzeba spłacać potęzny dług po poprzedniku.uzbrojony teren wokól jp2 to pikuś..poza tym jakoś w twój ateizm nie wierzę .wszyscy zwolennicy PISu to czciciele radia maryja..Rozumię ,że p.Sawaryn nie ma rodziny i wogóle dziwak.na koniec dobra rada .niech pan się podciągnie w logice dyskusji i zejdzie z demagogii.tzw,,pobozne życzenia ,,nie zawsze są prawdą i nie przą ,,ateiście
"nie przą"??????
"nie przą"?????? 11.08.2018, 12:39
"leszku" jak innym każesz się "podciągać" - podciągnij się sam w polszczyźnie. Nie każdemu facet musi się kojarzyć od razu z drugim facetem, nie wiem o jakim "adrianku" piszesz - chyba nie ten adres.

Dowiedziałeś się już, czy Sawaryn jest we władzach PGE z pisowskiego nadania? Czy ronda to budował Sawaryn z budżetu gminnego?

Twoje demagogiczne wpisy, udające pierd.łę co nic nie wie tutaj się wykoleiły - bo jednak powtarzasz wpisy tercetowej propagandy.

JAK GMINA NIE MA NA NIC - TO SKĄD MA NA PREZENT DLA POWIATU ZA KILKANAŚCIE MILIONÓW?
leszek
leszek 11.08.2018, 13:55
nie wiesz kto to ,,adrianek,,.toż to mocodawca twojego piotra .poza rym z taką inteligencja nie domyśliłeś sie że ,przą to literówka wyjaśniam .powinno być nie przystają .zdenerwowało Cibie że podważyłem twój ateizm .bo on jest taki na pokaz.
kolega z kola
kolega z kola 12.08.2018, 12:32
Pszyj leszku pszyj.
?
? 11.08.2018, 14:42
pisz po polsku - A twój "mocodawca" Sawaryn na odsłanianiu pomnika w Szczecinie i 10 kwietnia w Warszawie to trzymał transparent "konstytucja"?
To fakty a nie propaganda.
To fakty a nie propaganda. 11.08.2018, 12:32
Jesteś urzędnikiem i nie umiesz czytać budżetu. Taki osiołek. Może nie zauważyłeś, że gmina na kontach przez cały ubiegły rok trzymała na lokatach ponad 11 milionów złotych i zarobiła 200 tysięcy zł. Wychodzi, że oprocentowanie tak wysokich lokat wyniosło niecałe 2 %. W tym roku trzymają jeszcze większe kwoty. Skąd ten mit o olbrzymim zadłużeniu jak na spłatę długów gmina przeznacza niecałe 5 % budżetu(aktualnego) ?
....
.... 11.08.2018, 12:42
niecałe 5% budżetu to rata za te rzekome "olbrzymie kredyty"? Niejeden emeryt za kupno pralki na raty chciałby płacić 5% emerytury...
przecież sam "strzępisz"
przecież sam "strzępisz" 11.08.2018, 06:27
to czemu strzępisz? Nabrzeże niezagospodarowane w tej kadencji. Remont Łużyckiej przerwany, bo gmina NIE ZDĄŻYŁA wykonać przez 3 lata swojej części inwestycji (trudno, żeby GDDKiA kładła nawierzchnię a PGE kończyła ciepłociąg, jak nie ma kanalizacji)
Gość
Gość 11.08.2018, 01:58
Pociągnął czy obciągnął?
czyściciel
czyściciel 10.08.2018, 23:16
wywiad z zawodowym kłamcą i krętaczem
grom
grom 10.08.2018, 19:45
1000 miejsc to wizjonerstwo a fakty są takie, że w wielu miejscach miejsc parkingowych ubyło.
Senior
Senior 10.08.2018, 19:38
I kolejna wrzutka, przecież wiadomo wszystko, czytaj dokumenty i coś więcej niż igryfino.
???
??? 10.08.2018, 19:51
polecasz gminne BIPy?
MIŚ
MIŚ 10.08.2018, 19:17
..... Gdzie jest 1000 miejsc parkingowych obiecanych, nie wliczając tych zabranych mieszkańcom Gryfina, ... Panie Redaktorze bez pudrowania przedwyborczego konkretne pytania i konkretne odpowiedzi, np. po co jest straż miejska w Gryfinie? (wydatki na straż), od 40 lat czekamy na remont ulicy Łużyckiej chyba, że ulica Łużycka po deszczu rozmywa się jak obecnie po raz kolejny rewitalizowane ścieżki w parku :) itp, itd., hala sportowa, a gdzie parking przy tej hali będzie?, a może zorganizowanie spotkania z mieszkańcami, gdzie można zadawać na żywo pytania.
normalny
normalny 10.08.2018, 18:03
Sprawa jest prosta - jak po czterech latach rządów Sawaryn zapowiada SPOTKAM SIĘ Z SENIORAMI, ŻEBY OMÓWIĆ POMYSŁY WSPÓŁPRACY - to co - cztery lata nie miał czasu, czy pomysłów?
kampania
kampania 10.08.2018, 19:46
Na przedwyborczych festynach spotka się nie tylko z seniorami, ale to prawdopodobnienajłatwiejszy "łup".
Normal
Normal 10.08.2018, 17:18
Sprawa jest prosta, zwykli ludzie widzą i doceniają zmianę, kilka osób na tym portalu ma inne zdanie, najpewniej konkurencja albo poprzedni zarządcy.
normalny
normalny 10.08.2018, 18:06
Jak Nikityński kłamiąc, że były komsultacje w sprawie obecnej koncepcji hali. Na jakiej podstawie mówisz o "zwykłych ludziach" i "kilku osobach"?
Własnych urojeń? A może jest odwrotnie? zwykli ludzie mają dość a "kilka osób"odpornych na argumenty zakochanych w tercecie bezwarunkowo i bezkrytycznie?
Normal
Normal 10.08.2018, 19:39
Weekend się zaczął, uśmiechnij się.
???
??? 10.08.2018, 19:54
Ale uśmiechnij się tak:

http://www.igryfino.pl/wiadomo…

czy tak:

http://www.igryfino.pl/wiadomo…

nie do śmiechu
nie do śmiechu 11.08.2018, 06:28
Idź do parku - i się uśmiechaj. Jak ci ze zdjęć...
ucho ulicy
ucho ulicy 10.08.2018, 17:36
Wszyscy to ja widze narzekają na burmistrza.
kot
kot 10.08.2018, 15:12
Czekam na tężnie, a tu cisza?? Burmiszcz już zapomniał??
znowu odpowiadasz o czymś czego w komentarzach nie ma....
znowu odpowiadasz o czymś czego w komentarzach nie ma.... 10.08.2018, 14:45
Śmieszne podskoki sawaryniarzy - obrażające innych, obrazające zmarłego Burmistrza Piłata
RUINA - TO PO TEJ KADENCJI - ZERO REMONTÓW, ZERO NOWYCH MIESZKAŃ.
O sorry - "złotorączkowe bezprzetargowe" urzędy w banku.

Nie wyliczaj "co mógł zrobić Poprzednik" - BO SAMI NIE POTRAFICIE UŁAMKA.

I GDZIE TY TU WIDZISZ WPIS O REMONTACH PAŁACYKU? Widać masz już nawyk - że nawet jak nie ma wpisu, to i tak ODPOWIESZ.
Możesz pokazać tu wpis o "remontowaniu pałacyku"?

Ale to prawda. Remontował na bieżąco i utrzymywał przed dalszym zniszczeniem. A SAWARYN PO MILIONERSKU ROK TEMU ZAPOWIEDZIAŁ ŻE "ALBO DOSTANIE KASĘ NA CAŁY REMONT ALBO ZBURZY"...

Przy okazji - gdybyście stajnie pałacyku doprowadzili do takiego stanu jak śp. Piłat "wozownię" - to moglibyście mówić i porównywać.

A o bajzlu nie mów - Sawaryn, który TERAZ zapowiada "PRZYSTĘPUJEMY DO OPRACOWANIA STRATEGII" - której nie ma od 2015 roku, bo poprzednia się skończyła...
skorpion
skorpion 10.08.2018, 15:06
Ale cię to zabolało ?? :))) Prawda i nie promuj czegoś czego nie było. Daj już sobie na wstrzymanie......... Jakby było tak cudownie to by was ludzie wybrali a tak kicha :)))
a coś na temat skorpionie?
a coś na temat skorpionie? 10.08.2018, 16:23
skorpion - "jakbyście byli tacy cudowni, to Sawaryn tyle razy by nie przegrywał"
męczył, męczył i wymęczył
męczył, męczył i wymęczył 10.08.2018, 17:53
Dla jasności. Sawaryn pzegrywał wybory 4 razy z rzędu. Taki z niego wspaniały kandydat.

Pozostałe