Co piąty pracodawca bez PUE ZUS!

  • 24.08.2018, 03:23 (aktualizacja 24.08.2018, 06:34)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Co piąty pracodawca bez PUE ZUS! fot. ZUS
Kto zatrudnia powyżej 5 osób, ma obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bez niego nie otrzyma elektronicznej informacji o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. W Zachodniopomorskiem ponad 20 procent pracodawców nie ma takiego profilu.
Już teraz ponad połowa zwolnień lekarskich w województwie zachodniopomorskim jest elektroniczna. Od grudnia będzie to jedyna forma wystawiania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. To ułatwienie dla pracownika i firmy. Pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną informację o chorobie pracownika. Dzięki temu chory nie musi dostarczać zwolnienia w ciągu 7 dni od jego wystawienia. A przecież za każdy dzień spóźnienia ZUS musi obniżyć zasiłek o 25 procent.
 
Pracodawcy, aby otrzymać elektronicznie informację o chorobie pracownika, muszą mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dla płatników składek zatrudniających powyżej 5 osób jest on obowiązkowy. Pomimo tego w Szczecinie ponad 25 proc. przedsiębiorców, a w Koszalinie ponad 12 proc. nie uruchomiło profilu na PUE. Natomiast jeśli spojrzymy na wszystkich przedsiębiorców w województwie, również tych, którzy nie mają obowiązku rejestracji profilu internetowego, to ponad połowa z nich jeszcze tego nie zrobiła. A warto zauważyć, że mamy na terenie województwa prawie 130 tys. płatników składek.
 
Aby zarejestrować profil wystarczy zgłosić się do sali obsługi klienta w placówce ZUS. Profil zakładany jest bezpłatnie. Dla pełnej rejestracji pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z powodu ochrony danych klientów, które gromadzi ZUS. Płatnik, który korzysta z certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego może założyć profil PUE samodzielnie, poza urzędem.
 
Platforma Usług Elektronicznych jest narzędziem, które ułatwia kontakt z ZUS. Umożliwia ona użytkownikowi ciągły dostęp do wszystkich swoich danych zapisanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pozwala także na łatwy dostęp oraz przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych, rozliczeniowych, pism i wniosków. Co ciekawe tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS, bez konieczności oczekiwania w kolejce. Z profilu mogą również korzystać pracownicy, którzy sprawdzą, czy pracodawca zgłosił ich do ubezpieczeń i czy odprowadza za nich składki. Mogą także obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Emeryci i renciści sprawdzą informacje o otrzymywanych świadczeniach. Profil na PUE nic nie kosztuje, a przynosi mnóstwo korzyści.
 
 
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wolność
Wolność 24.08.2018, 10:45
Bo co 5 zamierza przenieść działalność do bardziej cywilizowanego kraju.
To PUE jest warte funta klanów, system ciągle się zawiesza, wizyta w urzędzie to strata czasu. Rozwiązanie banalnej sprawy graniczy z cudem.

Pozostałe