Szanujmy najmniejszy kawałek chleba – to przesłanie tegorocznych dożynek [FOTO]

  • 25.08.2018, 22:34 (aktualizacja 26.08.2018, 20:01)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Szanujmy najmniejszy kawałek chleba – to przesłanie tegorocznych dożynek [FOTO] fot. TWS
Każdego roku, gdy słońce szybciej chyląc się ku zachodowi zwiastuje zbliżający się koniec lata, z pól znikają ostatnie złote kłosy. A to jest znak, że rolnicy kończą wielotygodniową pracę. Gospodynie zaczynają splatać dożynkowe wieńce i z pierwszej mąki piec bochny chleba.
- Chleb to efekt bardzo ciężkiej pracy rolnika. Szanujmy każdy jego kawałek. Rozkrojony bochen jednoczy przy stole rodziny, łączy się również z kościołem, bo był dzielony między głodnych. Ty również zastanów się, czy stojącemu obok ciebie człowiekowi nie trzeba dać kawałka tego chleba. Szanujmy każdą jego kruszynkę. Szanujmy rolników i bądźmy im wdzięczni za trud, za ukochanie polskiej ziemi, za zebrane plony - powiedział jeden z kapłanów odprawiających dzisiaj 25 sierpnia 2018 r. dziękczynną dożynkową mszę świętą w Wełtyniu (gm. Gryfino).
 
Na wełtyńskiej polanie zgromadzili się miejscowi i goście. Zespoły Gardnianki, Wełtynianka i zawsze obecna Borzymianka umilały czas swoim śpiewem. Wszak dożynki to święto ludowe, więc przyśpiewek zabraknąć nie może.
 
Niewiele jest jarmarcznych straganów, ale jedzenia są pełne stoły. Nikt głodny w ten dożynkowy czas nie będzie.
 
Jak tradycja każe, kolorowy korowód uformował się według kolejności – z niesionym na początku bochnem chleba, wieńcami dożynkowymi i muzyką - przez ulice przeszedł.
 
A jest jeszcze obyczaj, o którym zapomnieć nie można. I nie zapomniano. To bochny chleba z tegorocznej mąki upieczone, dziękując Panu Bogu – na ołtarz zaniesiono i kapłanom ofiarowano. Natomiast kolejny bochen z rąk starościny Barbary Raczkiewicz i starosty dożynek Roberta Lipoka przyjął wiceburmistrz Gryfina Paweł Nikitiński. Dzielił chleb pomiędzy przybyłych, życząc by nikomu nigdy na stole tego chleba nie zabrakło.  
 
Wiceburmistrz witając gości, przeprosił za nieobecność burmistrza Mieczysława Sawaryna, którego zatrzymała bardzo trudna sprawa rodzinna.
TWS
 
 
O tym, które wieńce dożynkowe uznano za najpiękniejsze napisaliśmy tutaj:
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (91)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Asia
Asia 27.08.2018, 20:40
Starsi ludzie liczą się tylko przed wyborami, też przy podziale podwyżek emerytur. Przykro mi, ale Wy już nic nie dostaniecie. Pomyślcie o swych wnuczkach i wnukach w przyszłorocznych, ważnych wyborach. Odnieście się do swej młodości.
:)
:) 27.08.2018, 18:50
Skrzypiński z żoną? Nareszcie. Pani Wiesia wygląda super!
oceniam
oceniam 27.08.2018, 18:08
Organizacja to porażka.
Fakt
Fakt 27.08.2018, 18:06
5 wieńców z 28 wsi.Pokazali że mają władze tam gdzie gdzie ona ich.
w
w 27.08.2018, 08:02
Piekne święto rolników, burmistrz Nikitiński pelnil znakomicie rolę gospodarza gminy burmistrza , występy zespołów super i zespół Dikando rewelacja , soltys Leszek dogladał wszystko , Gdk pracował nad całością, super.
nudne
nudne 27.08.2018, 09:11
w: Paweł czy ty musisz zaczynać pracę od peanów na swój temat?
Fakt
Fakt 27.08.2018, 18:30
Genetyczni schizo tak mają
Dożynki ?
Dożynki ? 26.08.2018, 23:07
To był totalny bojkot. Nawet Seweryna i Milera nie było. Porażka. To były gminne dożynki ?
ruda
ruda 26.08.2018, 21:53
Henryk Piłat zawsze był
Lonia
Lonia 26.08.2018, 23:16
Bo to był klasa gość w przeciwieństwie do tych badziewiaków.
Kaśka
Kaśka 26.08.2018, 20:56
Bardzo ładna impreza. Ci, którzy ją przygotowywali zasługują na pochwały, a ci, których nie było, niech nie piszą bzdur!
glon
glon 26.08.2018, 23:18
Ale komu oni przygotowali? Sobie? NAwet rodziny nie prryszły o burmistrzu i wiceburmistrzu drugim nawet nie wspomnę.
Tadek
Tadek 26.08.2018, 19:26
Ale żeby gospodarza gminy nie było - burmistrza????? Brzydko, oj brzydko.
Ładowarka
Ładowarka 26.08.2018, 19:21
Tak a stary Miller na każdej imprezie, naje się za darmo co tydzień i zakupów nie musi robić. Jeszce dla żony weźmie darmowego banana. A synkowie napiszą że było supet
prawda
prawda 26.08.2018, 23:46
ten Miler zawsze na imprezach na krzywy ryj i zawsze ma przypadkiem przy sobie reklamówkę w któej chętnie zabiera żarło do domu
To niemowa
To niemowa 27.08.2018, 07:44
Grubas Milczący
uczesnik
uczesnik 26.08.2018, 18:15
Nie było widać pani radnej ewy Dudar
kod
kod 26.08.2018, 20:43
bo kodziarze maja inne imprezy wtedy
@n@konda
@[email protected] 26.08.2018, 18:58
Bo Jej nie zaprosili tak sie boja. Hanba!!!
rondel
rondel 26.08.2018, 19:23
Przecież jest mieszkańcem więc mogła przyjść.
obcy
obcy 26.08.2018, 16:32
Redakcjo dobry to napisać przepraszam wiecie za co, oraz dziękujemy a nie usuwać wpis
Chłop
Chłop 26.08.2018, 15:58
Seweryn i Miler nie mieli czasu. Zresztą Miler to unika ludzi. Kiedyś na dożynkach gminnych to bywała cała władza. Teraz śmieją się z chłopskiego trudu i wstydzą się nazwy chłop. A M. to sumienie nie pozwala na patrzenie ludziom w oczy.
Kataryna
Kataryna 26.08.2018, 17:00
Miler to sie lansował na nowej ścieżce rowerowej to nie miał czasu chłopina ogarnąć dożynek
strefa
strefa 26.08.2018, 20:43
Miler lubi przypisywać sobie nie swoje zasługi.
bicykilsta
bicykilsta 26.08.2018, 19:24
MIler lansował się na ścieżce Dudarowej i Geblewicza.
Misia
Misia 26.08.2018, 12:51
Płynie Statek przez odmęty, nie zwyczajny lecz zaklęty. A kto był gwiazdą wieczoru i za ile?
Hania
Hania 26.08.2018, 11:43
Pewno ma, jak każdy. Czy trzeba każdego pytać jak się nazywa <
Statek
Statek 26.08.2018, 11:10
Piękne dożynki, cudne wieńce, super kapele i gwiazda na koniec, bardzo ładna impreza.
maczek
maczek 26.08.2018, 10:20
Kocykowy Atomek jaki zadowolony ...tylko z czego ??
Tolek
Tolek 26.08.2018, 10:07
Sawaryna - gospodarza nie było ? Szok!
krecik
krecik 26.08.2018, 08:22
Cieniutkie te dożynki jak i ta gmina. Smieszy mnie udawanie pobożności niektórych ludzi, którzy kucają. Nie chcesz klęczeć to stó, j nie kucaj !! No bo przed kim udajesz ?
rzetelność
rzetelność 26.08.2018, 07:52
jeden z kapłanów.. a on nie ma imienia i nazwiska\??
grzybiarz
grzybiarz 26.08.2018, 19:25
Rydzyk?
kod