Inscenizacja zmagań wojennych w Gryfinie (Driel) – [FOTO]

  • 23.09.2018, 09:49 (aktualizacja 23.09.2018 12:31)
Inscenizacja zmagań wojennych w Gryfinie (Driel) – [FOTO]
Od czego się zaczęło i kiedy? Dlaczego w Gryfinie? Co przypomina Odra? Z czym kojarzy się most w Gryfinie? Jak przebiegała operacja Market Garden w jednym z ostatnich etapów drugiej wojny światowej? Na te pytania starał się odpowiedzieć inicjator widowiska w Gryfinie Łukasz Gładysz.

-Zaczęło się od pomysłu w 2004 roku, bo jest tu wspaniały most i zabudowa podobna do tej w Arnhem. Wtedy się nie udało w Gryfinie, ale wróciliśmy do pomysłu w 2015 r. I co roku staramy się przybliżyć tamten okres, robimy inscenizację. Odra zastępuje tu rzekę Ren, a most ten w Reims – opowiada Łukasz Gładysiak. –Jednak w Driel nie było mostu... Pamiętajmy jednak, że holenderskie Driel wyzwolili Polacy! – dodaje Łukasz Gładysiak.

Inscenizację, zorganizowaną 22 wrzesnia2018 e Gryfinie, komentował Andrzej Olejko. Obaj panowie – Andrzej Olejko i Łukasz Gładysiak są na ostatnich zdjęciach w fotogalerii.

Zdjęcia (142)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (88)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

starej daty
starej daty 28.09.2018, 23:55
Też bym się pozbawił w wojsko. Kogoś przeczolgac, zeszmacic zgnoic... Tak kiedyś wyglądała fala
sokół gryfiński
sokół gryfiński 27.09.2018, 01:37
To odgradzanie się od mieszkańców barierkami to dla mnie ważny znak.
pimpek
pimpek 26.09.2018, 20:37
te barierki dla wybrańców Sawaryna to b prawdziwa porażka. Jak oni wyglądają na tych zdjeciach. Pusty sektor i pilnowani przez ochroniarzy.
ocena
ocena 26.09.2018, 11:44
Dzieci wojny...
mrówka
mrówka 24.09.2018, 23:16
Skoro pani Sznajder nie została zaproszona za barierki na wybieg dla VIPów to znaczy, że w ewentualnym nowym rozdaniu raczej nie będzie sekretarzem.
Piter
Piter 25.09.2018, 00:52
Sekretarz Sznajder już się teraz nie wypowiada. Widocznie ma zakaz.
o sekretarz
o sekretarz 25.09.2018, 08:20
Sama sobie winna.
oj czerepach, czerepach...
oj czerepach, czerepach... 24.09.2018, 19:24
proburmistrzowskie trolle jak widać bardzo niezadowolone z opinii o wojence, więc usiłują odwrócić uwagę?
Ciekawy
Ciekawy 24.09.2018, 19:05
Sawaryn ogłosił budowę obwodnicy a nawet dwóch obwodnic!

Czym pan to przelicytuje panie Kawka?
do ciekawego populisty
do ciekawego populisty 24.09.2018, 19:18
Ciekawe, ale Sawaryn nie jest wiarygodny. Bi ile razy można ogłaszac i nic :))))))))
wicki schowane przed wyborcami?
wicki schowane przed wyborcami? 24.09.2018, 18:52
A wicka od oświaty jakoś nie było widać w czasie przygotowań i wizyt rekonstruktorów? Sawaryn schował?
saper
saper 24.09.2018, 21:02
Nikitiński musi odejść bo wyborcy mylą się tylko raz!
:)
:) 24.09.2018, 20:47
faktycznie wicek przed poprzednimi wojenkami na moście był bardziej widoczny...
Dno dna
Dno dna 24.09.2018, 18:12

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

leszek
leszek 24.09.2018, 16:24
mam to szczęście że historia w naszej rodzinie nie zginęła .ojciec żołnierz września z kutrzebą bił niemców nad bzurą ,na szosie sochaczewskiej z działkiem ppanc i brenem zatrzymywał czołgi rainewartha,,teść zginął pod lenino, brat ojca na schermanie atakował monte cassino ,drugi brat ojca jako dca zwiadu przeszedł znad oki do berlina.i wy trole pisowscy będziecie mnie uczyc patriotyzmu
młynarz
młynarz 25.09.2018, 07:50
To historia twojej rodziny, która miała pecha urodzić się w złych czasach i musiała walczyć. Pochwal się swoim patriotyzmem. Pewnie j ZHP, ZMS , PZPR, PiS, Kresowiak wyklęty, a potem bezpartyjny zwolennik LGBT i przykładny parafianin.
a teściowa zdobywała El Alamein?
a teściowa zdobywała El Alamein? 24.09.2018, 18:52
leszku - jeśli uważasz, że każdy krytykujący Sawaryna to "trol pisowski" - to najwyraźniej ty jesteś klientem psychiatry. Niepisowskiego....
hm
hm 24.09.2018, 10:14
WEG!
Z całym szacunkiem do Pana profesora i jego wiedzy, to naprawdę, nie trzeba tyle mówić, za dużo było tego gadania, tego powtarzania w kółko tych samych zwrotów, tej za głośnej muzyki. Za dużo.
...
... 24.09.2018, 11:20
Nie oceniam wiedzy posiadanej przez narratora - ale sposób przekazania fatalny. To nawet prymitywniejsze niż tabloid.
A jeśli ma tytuł profesorski to wykrzykiwanie głupich zwrotów (d.upy w dół - to jakaś fascynacja?) tym bardziej niesmaczna...
obrońca języka polskiego
obrońca języka polskiego 24.09.2018, 10:55
Przecież nie mógł tłumaczyć na polski "spierd...my" bo to niecenzuralne słowo
prymitywne tłumaczenie takie by było...
prymitywne tłumaczenie takie by było... 24.09.2018, 11:15
"weg" tłumaczy się "precz". Co nie zmienia faktu, że dwa obce słowa "bajdełej" i "weg" były chyba tysiąc razy bez sensu wywrzeszczane
hm
hm 24.09.2018, 13:49
To powtarzanie było najgorsze. Po pewnym czasie ta maniera była już naprawdę męcząca i ciężko było tego słuchać. Zresztą co roku tak jest. Profesor narrator wybiera sobie jakieś słowo przewodnie i strzela nim seriami jak z karabinu.
prawda
prawda 24.09.2018, 13:58
Narracja okropna. W poprzednich latach nie bylo słychać koło mostu, w tym straszliwie się darł trudno było nawet silniki i wybuchy i strzały usłyszeć...

A słownictwo prymitywne faktycznie. I edukacja też wątpliwa...
kopacz
kopacz 24.09.2018, 10:12
O widze pani Ewa Sznajder wyrzucona z loży vipów? Nie wpuścili jej? A Sawaryn ze swoimi ludźmi ogrodził się barierkami. Dobrze,z e ich jeszcze ochrona pilnowała bo straży miejskiej by nie wystarczyło..
???
??? 24.09.2018, 21:00
zagroda? Czy pogarda dla "motłochu"? Żeby robić sobie lożę vipów? Na wojnie?
pycha
pycha 24.09.2018, 17:44
O jezu aż tak Panowie pojechali? No widzę że zamiast pokory to pycha idzie w siłę. To są mistrzowie wygrają tą wojenkę jak nic. 21 już rychło czas
bocznica
bocznica 24.09.2018, 12:18
Widocznie pani sekretarz na boczny tor odstawiona.
latający dywan
latający dywan 24.09.2018, 17:55
A ja wiem za co i Wam nie powiem sami się domyślcie, kto odpowiada za zatrudnianie w UMiG i podległych jednostkach na stanowiska kierownicze i dyrektorskie?. cHA cHA , KTO sprawdza zgodność z przepisami no kto? A tu takie wtopy dywan za krótki. Zakupcie wykładziny póki czas bo na dywany kasy zabraknie jak tak dalej pójdzie.
tego się nie da połączyć
tego się nie da połączyć 24.09.2018, 08:59
Dlaczego 100 lecie Polski „czczono” zwycięstwem hitlerowców? Poprzednie trzy inscenizacje za głównego bohatera miały most. Ale ta nie. W poprzednich tematyka miała uzasadnienie można powiedzieć „topograficzne”...
oni połączyli:)
oni połączyli:) 24.09.2018, 11:22
Trzeba zapytać Pawła Nikitińskiego i Sawaryna jak pokazane zwycięstwo hitlerowców "wpisuje się w obchody 100 lecia"...
pokręcone...
pokręcone... 24.09.2018, 14:01
Jak gmina dała kasę na 1 września i dzieci zapraszała na zabawy w wojnę plakatem z niemieckim tygrysem, to i tu HITLEROWSKI CZOŁG ROBIŁ ZA obchody 100 lecia...
kłapouszek
kłapouszek 24.09.2018, 00:23
nawet na fotkach jest osobny boks dla wszystkich krewnych i przyjaciół królika
hm
hm 24.09.2018, 10:25
No chyba nie oczekujesz od burmiszcza, żeby oglądał przedstawienie w tłumie jak zwykły wieśniak? Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze. A on jest najrówniejszy.
:(
:( 24.09.2018, 08:59
"elyta" miała swoją zagródkę...
zagródka:)
zagródka:) 24.09.2018, 11:17
obrońcy Sawaryna całą kadencję nazywali władzę w mieście korytem - no to i na miesiąc przed końcem zagródkę zrobili...
Napoleon BowZaparte
Napoleon BowZaparte 23.09.2018, 23:48
Nic tak nie buduje naszego szczęścia i dumy w stulecie odzyskania niepodległości jak widok niemieckiego czołgu na polskiej ziemi !!!
...
... 24.09.2018, 09:00
zwycięskiego hitlerowskiego czołgu dodajmy - bo na 100 lecie Niepodległości historycy zafundowali nam porażkę aliantów. I to krwawą...
dryl
dryl 23.09.2018, 19:39
Jakby nie było sukces organizacyjny burmistrza Sawaryna. nawet mu niebo sprzyjało bo miał ładną pogodę, a nie jak dziś zimno i deszczowo.
do dryl z 19.39
do dryl z 19.39 24.09.2018, 19:58
Przynajmniej na bezdurno nie całował burmistrz biskupa po rękach hejehe to ten wymodlił
jaki Napoleon taki sukces...
jaki Napoleon taki sukces... 24.09.2018, 09:02
Szlabany przed urzędem zamknięte, ludzi mało, ci co byli nawet parkingów nie mieli, bo w weekendy ulica w parku zamknięta, stoisk praktycznie żadnych...
88
88 23.09.2018, 19:24
Też mi się bardzo podobają niemieckie mundury projektowane przez Karla Diebitscha i Waltera Hecka, czołgi których w nowej wersji używa teraz zawodowe wojsko polskie na wschodzie kraju, ale z umiejętność niemieckich projektantów , konstruktorów mogą być dumni ci zamieszkali w Mescherin , a nie ci z polskiego obecnie Gryfina. Te rekonstrukcje to hołd niemieckim żołnierzom i ich dowódcom.
Osiedli tutaj ludzie, to nie rodziny walecznych żołnierzy Sosabowskiego czy Maczka, ale tych dla których jedyną szansą ucieczki z kazamatów radzieckiego kraju, była służba wojskowa w I Armii WP. Wielu z nich leży na cmentarzu w Łysogórkach, ale o ich walce żadnych rekonstrukcji nie ma. Spora grupa zdemobilizowanych żołnierzy zajęła gospodarstwa po rdzennych mieszkańcach przesiedlonym do albo po tych co uciekli na drugą stronę Odry. Sprowadzili tu swoje rodziny, odbudowali ze zgliszcz Gryfino i mieszka tutajdo dzisiaj. Na roboty do Reichu jeżdżą teraz z wielkim zadowoleniem bez łapanek, bo Katoland nie zapewnia godziwej płacy i warunków pracy.
co racja to racja...
co racja to racja... 24.09.2018, 09:02
To prawda. Mieć w powiecie AUTENTYCZNE miejsce forsowania rzeki w Siekierkach – krwawe ale zwycięskie, a świętować nieudane w Beneluksie?

To się nazywa wyczucie historii...
pomroczność jasna
pomroczność jasna 24.09.2018, 09:10
Bo to racja stanu. Stanu zamroczenia.
Płaczcie trole
Płaczcie trole 23.09.2018, 19:10
To was osiołki Sawaryn wy-drilował bez mydła. Załatwił sobie następną kadencję. Płaczcie i kwiczcie.
bez mydła?
bez mydła? 24.09.2018, 09:34
Tak jasno tłumaczyć co Sawaryn chce zrobić mieszkańcom nazywanym osłami i to „bez mydła”...

Wczoraj, 19:10 To was osiołki Sawaryn wy-drilował bez mydła. Załatwił sobie następną kadencję. Płaczcie i kwiczcie.
ALE TO NIELUDZKIE TAK BEZ MYDŁA:):):):)
ALE TO NIELUDZKIE TAK BEZ MYDŁA:):):):) 24.09.2018, 09:03
Dziwne masz skojarzenia Sawaryna i „bez mydła”. O nazywaniu mieszkańców osłami nie wspominając... Przy okazji – jak znawcy drzew tak i zwierząt – to nie osły kwiczą...

Wczoraj, 19:10 To was osiołki Sawaryn wy-drilował bez mydła.
Iw
Iw 23.09.2018, 17:47
leszku to się zdecyduj czy to była droga i dziwna( no bo gdzie te spadchrony tak reklamowane) rekonstrukcja czy impreza... dziwny jesteś
Ciekawski
Ciekawski 23.09.2018, 16:39
Co ma wspólnego Driel z Gryfinem ???
Beata
Beata 23.09.2018, 23:50
Tyle samo ma wspólnego co Napoleon z psychopatą
MNIEJ...
MNIEJ... 24.09.2018, 09:06
a ja sądzę, że Gryfino z Driel ma mniej. Poprzednie inscenizacje miały most. Obecna nie - a podłączyli ją pod 100 lecie. ZWYCIĘSTWO HITLEROWCÓW?

Pozostałe