Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:46
Reklama
Reklama
Reklama

Małgorzata Wojtyła o drogach, zabytkach i terenach rekreacyjnych

Wywiad z serii „Trzy pytania do…” dotyczyć będzie teraz kandydatki Małgorzaty Wojtyły. Mamy nadzieję, że dzięki odpowiedziom wyborcy lepiej poznają Małgorzatę Wojtyłę. Poprosiliśmy wszytkich kandydatów na wójta Bań aby swoje odpowiedzi potraktowali jako swoiste obietnice wyborcze, które są jak najbardziej do spełnienia.
Małgorzata Wojtyła o drogach, zabytkach i terenach rekreacyjnych

Czy ma Pani pomysł na zagospodarowanie miejsc wokół jeziora ?

Małgorzata Wojtyła: -Jeżeli dobrze rozumiem chodzi o jezioro Dłużec.

Temat zagospodarowania miejsc wokół jeziora Dłużec, podzieliłabym na dwie oddzielne części.

Pierwsza dotyczy terenów, na których położone są działki rekreacyjne. Od kilku lat są przeprowadzane przetargi na sprzedaż działek rekreacyjnych i uważam, że należy zdecydowanie przyspieszyć te czynności. Niezbędne jest również wybudowanie sieci wodociągowej i przeprowadzenie remontu drogi dojazdowej, tym bardziej, że jest sporządzona dokumentacja techniczna dla realizacji tego zadania. Wpłynie to bezpośrednio na poprawę jakości wypoczynku właścicieli działek rekreacyjnych oraz podniesienie atrakcyjności tego terenu dla potencjalnych inwestorów. Należy również zlikwidować wszystkie dzikie wysypiska śmieci na tym terenie.

Natomiast druga dotyczy obszaru położonego bezpośrednio przy miejscowości Banie.

Gmina jest w posiadaniu dokumentacji oraz uzyskanego pozwolenia na budowę, na realizację zadania: ,,Zagospodarowania Jeziora Dłużec”. Projekt został wykonany w ostatnich latach i należy zweryfikować jego zapisy z obecnymi potrzebami i funkcjonującą infrastrukturą choćby w kontekście istniejącej ścieżki rowerowej i zagospodarowania terenów rekreacyjnych. Kolejnym krokiem jest wycena projektu i sprawdzenie możliwości finansowych gminy na jego realizację. Konieczne byłoby pozyskanie środków zewnętrznych, np. znalezienie partnera po stronie niemieckiej, który chciałby realizować podobny projekt. Inwestycja potrzebna do pełnego wykorzystania potencjału turystycznego jeziora Dłużec.

 

-Jaki pomysł na modernizację istniejących i budowę nowych dróg ma Pani w gminie Banie?

Małgorzata Wojtyła: -W gminie Banie inwestycje drogowe powinny polegać na modernizacji dróg istniejących. W związku z tym widzę w pierwszej kolejności konieczność wykonania remontów dróg gminnych, dla których jest sporządzona dokumentacja i gmina jest w posiadaniu niezbędnych pozwoleń, są to:

  • droga dojazdowa do działek rekreacyjnych, ul. Leśna w Baniach,
  • łącznik drogi na ul. Sosnowej w Baniach,
  • droga rolnicza Banie – Tywica.

Należy przygotować dokumentację dla następujących dróg gminnych:

  • droga do Kościoła w Kunowie,
  • droga do byłej szkoły w Babinku,
  • po wykonaniu wymiany sieci wodociągowej na ulicach Sosnowej i Ogrodowej należy wykonać nowe nawierzchnie na tych ulicach wraz kanalizacją deszczową.
  • należy zaplanować na kolejne lata położenie nowej nawierzchni na ścieżce rowerowej Swobnica – Sosnowo.

Podejmę działania do szybkiego wykonania remontu drogi powiatowej Banie – Piaseczno, która jest w bardzo złym stanie.

 

Jaki ma Pani pomysł na ratowanie zabytków, w tym budynku dawnej synagogi?

Małgorzata Wojtyła: -Temat zagospodarowania budynku dawnej synagogi w Baniach ciągnie się już od 2012 roku. Stan prawny mówi o tym, że nieruchomość jest własnością gminy. W kwestii formalnej należy zaznaczyć, że budynek dawnej synagogi nie jest zabytkiem, jest jedynie objęty ewidencją konserwatorską, co rodzi różne konsekwencje administracyjne. Chociażby konieczność uzgodnień z Zachodniopomorskim Konserwatorem Zabytków, który nie wydał zgody na rozbiórkę budynku (od decyzji konserwatora się odwołano). Temat bardzo ważny ze względów bezpieczeństwa musi zostać poddany pod konstruktywną dyskusję nowej Radzie Gminy Banie. Moim zdaniem należy rozważyć wykonanie dokumentacji na adaptację tego obiektu na potrzeby przedszkola poprzez wykonanie sali do ćwiczeń i jednej sali do prowadzenia zajęć z dziećmi. Pozwoli to na trwałe i ostateczne rozwiązanie tego problemu.

 

Temat ratowania zabytków dotyczy na pewno Zamku w Swobnica. Na dzień dzisiejszy mamy uchwałę Rady Gminy Banie o przeznaczeniem zamku do dzierżawy i trwają negocjacje z potencjalnym inwestorem. Doświadczenia z lat poprzednich wskazują na konieczność bardzo wnikliwej analizy tego problemu aby nie zaprzepaścić tego co już zostało zrobione w zakresie zabezpieczenia stanu technicznego obiektu z udziałem środków między innymi z Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz gminy Banie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama