Piotr Mróz o gminnej sytuacji finansowej, drogach i ZGM

  • 06.10.2018, 13:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Piotr Mróz o gminnej sytuacji finansowej, drogach i ZGM
Piotr Mróz kandydat na burmistrza Chojny odpowiada na pytania zadane przez igryfino w ramach serii „Trzy pytania do…”. Uprzedziliśmy, że udzielone odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji finansowej, dróg i mieszkań komunalnych należy traktować jako swoiste obietnice wyborcze, które są jak najbardziej do spełnienia.

Mamy nadzieję, że dzięki tym odpowiedziom, wyborcy lepiej poznają kandydata, a po przeczytaniu odpowiedzi wszystkich kandydatów, będą mieli łatwiejszy wybór przy urnie.

 

-Czy ma Pan pomysł na ratowanie sytuacji finansowej gminy?

Piotr Mróz: -Znam trzy drogi do zrównoważenia budżetu, a nawet zapewnienia mu nadwyżki. Pierwsza zakłada obniżenie zbędnych wydatków, druga zwiększenie dochodów a trzecia, której jestem zwolennikiem, połączenie tych wcześniej wymienionych w sposób optymalny. I w tym zamierzeniu jako burmistrz będę uparty i konsekwentny, bo innej drogi nie ma. W tym również zakresie mieści się pojęcie zwiększenia dyscypliny realizacji planu budżetowego. Dla mnie raz uchwalony przez radę budżet ma być realnym planem finansowym, a ja jako burmistrz mam go wykonać, bo tak mówią przepisy.

Odnośnie wydatków jeszcze jedna uwaga – w obliczu powyższego, wprowadzę realny plan inwestycyjny (5-10 letni), w uzgodnieniu z radnymi i sołtysami, przestrzegany bezwarunkowo przez zainteresowane strony.

Równie ważnym jest jak najszybsza spłata zadłużenia, choćby ze względu na to, aby nie potęgować wydatków związanych z obsługą długu publicznego.

A teraz słowo o dochodach. Aby je zwiększyć zamierzam zgodnie z naszym programem współpracować z lokalnymi przedsiębiorcami, handlowcami czy rolnikami, bo to oni generują znaczne wpływy budżetowe i zależy mi, aby wypracowane przez nich dochody nie wypływały z gminy. Dlatego przygotuję programy zachęcające, motywujące i inwestycyjne, oparte na ulgach dla inwestujących, budujących czy zatrudniających naszych mieszkańców. Należy przygotować infrastrukturę i zapraszać wszystkich do inwestowania i zamieszkania w naszej gminie, bo warunki mamy przecież znakomite, zarówno zarobkowe (położenie) jak i turystyczno - rekreacyjne. Pracownicy urzędu mają zapraszać inwestorów i wspierać ich wiedzą i doświadczeniem. Do tego proponuję utworzenie prężnej komórki pozyskiwania środków zewnętrznych, która ma wspomagać także tych wymienionych, ale również stowarzyszenia, kluby, koła czy indywidualnych mieszkańców. Takie działania, programy i ulgi za jakiś czas znacznie zwiększą wpływy z podatku od nieruchomości, PIT czy CIT oraz dochody ze środków zewnętrznych. Budżet gminy nie różni się niczym od budżetu domowego. Powinien być zrównoważony i spójny a wydatki adekwatne do dochodów, co zapewnia płynność finansową. Naprawa finansów publicznych jest w naszym programie zadaniem priorytetowym, bo bez niej dalsze obietnice nie mają sensu i są nieuczciwe w stosunku do wyborców.

 

-Jaki pomysł na modernizację istniejących i budowę nowych dróg, chodników ma Pan w samym mieście Chojna?

Piotr Mróz: -W samej Chojnie wiele rzeczy udało się uporządkować w kilku ostatnich latach, Zarówno główne drogi krajowe, wojewódzkie jak i powiatowe, także przy częściowym współudziale naszych gminnych środków, wyremontowano - z tego jako radny jestem dumny i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Osobiście zaangażowany byłem w remont głównych arterii komunikacyjnych, pisałem w roku 2014 apele do wszystkich ośrodków decyzyjnych w naszym kraju, począwszy od Prezydenta RP. Sprawą zainteresowała się telewizja. Nie wiem w jakim zakresie to przyniosło efekt, ale faktem jest, że się udało i centrum miasta wygląda pod tym względem zdecydowanie lepiej.

Znam oczywiście problemy mieszkańców ulic: Zielonej, I Koloni czy Curie – Skłodowskiej, ale także innych dróg czy gminnych działek drogowych, wzdłuż których powstają sukcesywnie nowe domy, a wobec których gmina nie wypełnia swoich obowiązków.

Nie stosuje się także instytucji opłaty adiacenckiej, dzięki której mieszkańcy wprawdzie partycypują w kosztach budowy drogi, ale w końcu może ona powstać, a to dla nich najważniejsze. Podobne problemy mają pozostali właściciele i mieszkańcy chojeńskich ulic, choćby powiatowych: Łużyckiej, Rogozińskiego, II Kolonii, Barnkowo, czy Jodłowej. W tej sytuacji zapewniam ze strony gminy pełną współpracę, ewentualną partycypację w kosztach i wspólne wnioski o środki zewnętrzne, bo zadania te są kosztowne. Znacznie więcej problemów jest natomiast z drogami gminnymi w sołectwach, ale tego nie dotyczy pytanie.

 

-Jaki ma Pan pomysł na rozwiązanie problemów Zakładu Gospodarki Komunalnej?

Piotr Mróz: -Istnienie zakładu wpisuje się w moją politykę mieszkaniową, którą zamierzam znacznie zmodyfikować. Ma być ona przejrzysta i uczciwa. Każdy najemca ma płacić tylko i wyłącznie za siebie, według prawidłowo skalkulowanych stawek, a po rzetelnym wypełnianiu warunków umowy najmu, ma prawo domagać się niezbędnych remontów i napraw. A sam zakład - w jakiej formie będzie on działał, jak się nazywał i ile liczył docelowo pracowników nie ma dziś znaczenia – ma się samofinansować. Likwidując jednostkę budżetową, radni mogą postanowić o utworzeniu jednostki o innej formie organizacyjno-prawnej, poprzedzonym przeprowadzeniem realnego, obiektywnego audytu, głownie finansowego, aby wskazał nieprawidłowości dotychczasowego funkcjonowania i wnioski na przyszłość.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (51)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

życzliwa
życzliwa 11.10.2018, 09:21
On ma mój głos. Oby jak najwięcej.
Wyborca
Wyborca 11.10.2018, 09:11
Kandydat z wykształceniem?hahahah jakim???taki dyplom może mieć każdy.
tak to
tak to 11.10.2018, 09:17
Ale nie ma. A na doświadczenie trzeba miecc czas i odpowiednia postawę.
W
W 11.10.2018, 09:20
Czas i postawę?to gratuluję wyboru skoro tylko tyle trzeba mieć by zarządzać gminą.
ja
ja 11.10.2018, 09:03
Chcemy ZMIAN głosujcie na MROZA
Wyborca z kolonii
Wyborca z kolonii 08.10.2018, 23:11
Jedyny kandydat z odpowiednią wiedzą, wykształceniem i doświadczeniem.
sdfsdfsdf
sdfsdfsdf 08.10.2018, 01:39
Szczerze, jak jeszcze raz ktos wpsomni o budowie chodnikow, to j.bne Pawia. Ludzie, K...a,, RURA z gazem potrzebna, i potrzebny mini port w krajniku z barkami wegla a nie chodniki. Inna sprawa ze Gmina musi budowac Szeregowce uzywajac uczni szkol technicznych i zawodowych, Szeregowce, z metrarzami mieszkanek 16-25m(i niech ktos sproboje to sprywatyzowac to dynamit w ***), Trzeba Spisywac ludzi z wiosek i sciagac ich na sile do miasta , Taka jest prawda, a poza Tym nie glosuje na ludzi otylych, Jak nie potrafi sie ktos powstzymac przed zarciem, to nie powstrzyma sie w wydawaniu lub malwersacji
król
król 07.10.2018, 23:42
Królestwo za uśmiech!
Wyborca
Wyborca 07.10.2018, 20:59
Pozyjemy zobaczymy
Czasem ostatni beda pierwszymi
Szczerze? Jest jeden czarny kon i niestety nie jest to pan Mroz
Wielka Pardubicka
Wielka Pardubicka 07.10.2018, 23:42
To nie te wyścigi!
Wyborca
Wyborca 08.10.2018, 11:11
A takie mam wrazenie. Takiej kampanii jeszcze w chojnie nie bylo. Gra o tron
Znajomy
Znajomy 07.10.2018, 17:58
Piszę w taki sposób ażebyś zrozumiał jak błądzisz.czy z pis czy innego wyznania i tak w gminie nic się nie zmieni tylko tyłki na stołkach.
wyborca z Nawodnej
wyborca z Nawodnej 07.10.2018, 18:04
Znajomy po prostu jesteś ograniczony w swych poglądach. Ale przecież nikt nie zadekretowa, że musisz być mądry. Skoro nic nie możesz to nie idź na wybory, niech madrzejsi od ciebie decydują.
Łowca trolli marnej jakości
Łowca trolli marnej jakości 07.10.2018, 17:24
Do znajomego. Kładę dolary przeciw orzechom że z PIS- ownią masz wiele wspólnego. Ten styl i ta ortografia .
Znajomy
Znajomy 07.10.2018, 16:25
Ta z takim komitetem prowadzonym przez pana Babiaża naprawde jest wiarygodny błagam
niezależny
niezależny 07.10.2018, 16:19
Ma wiedzę, dświadczenie i predyspozycję. Potrzebny mu jeszcze mandat społeczny. Moje poparcie ma.
Mieszkaniec gminy
Mieszkaniec gminy 07.10.2018, 16:18
Nie ma co dyskutować. Dużo jest do nadrobienia i zrobienia w całej gminie. Dużo jest do odbudowania na wielu płaszczyznach i relacjach z mieszkancami gminy. Są też i trudne pytania, na które oczekujemy odpowiedzi. Z całą pewnoscią pan Piotr Mróz ze swoim komitetem wyborczym jest wiarygodnym i godnym zaufania . Na teraz i na kilka lat.
Znajomy
Znajomy 07.10.2018, 16:08
Panie Mróz ma pan zadużo wolnego czasu .sam sobie tyle komentarzy wypisywać.
Tomi
Tomi 07.10.2018, 16:18
Oj zdziwisz się po głosowaniu. Moi znajomi ci co idą na wybory, w większości popierają właśnie jego.
Iga
Iga 07.10.2018, 15:45
Odpowiedni człowiek
Na stanowisko burmistrza
Nie ma co proszę Państwa
Dajmy mu szansę
Wypowiedzi Pana Mroza są
Sensowne
Spójne
Obietnice adekwatne do możliwości gminy
Nie obiecuje gruszek na wierzbie.
Jestem ZA
emeryt
emeryt 07.10.2018, 15:18
tym razem tylko Pan Mróz może przeprowadzić Chojne na drugi brzeg bezpiecznie
asia
asia 07.10.2018, 15:06
na te okropne czasy bez wartości i opluwania się to tylko Piotr czlowiek spokojny niekonfiltowy opanowany Tak Tak on na te czasy się nadaje dość przemocy
Jh
Jh 07.10.2018, 14:29
Bravo
Panie Piotrze
Ma Pan mój głos
WARTO
Drzymała
Drzymała 07.10.2018, 13:50
Fajnie, że zdecydował się na kandydowanie. Ktoś zarzucał zbytnie przywiązanie do Kościoła. Tak jakby Kościół był czymś złym, haniebnym. Widać, że niektórzy zbyt poważnie podeszli do filmu "Kler" Smarzowskiego. Z patologią należy walczyć zawsze i wszędzie nawet jeśli występuje w niewielkim procencie to fakt i myślę, że ten kandydat doskonale to rozumie. Doświadczenie w samorządzie, zrozumienie zasad jego funkcjonowania i pozyskiwania środków i najważniejsze kreatywnoś tego stosunkowo młodego faceta, dają gwarancje a wręcz pewność, że zrobi to co zamierza, jeśli tylko damy mu szansę. W tej sytuacji wartości jakie sobą reprezentuje: poszanowanie tradycji, aktywnu udział w życiu Kościoła oraz chęć współpracy z wieloma środowiskami w celu osiągnięciu wspólnego dobra dla gminy, w mojej opinii podwyższają tylko szanse na wygraną p.Mroza. O wadach i błędach.... kto z nas ich nie ma i ich nie popełnia. "A ten kto jest bez winy niech pierwszy rzuci....." powodzenia!
Masz mój głos
Masz mój głos 07.10.2018, 11:06
Obserwuję go od dawna , slucham wypowiedzi na sesjach , czytam komentarze , nawet mialem przejemność poznać i chwilę porozmawiać i powiem tak - PRZEKONUJE! Co udowadnia nawet tymi wypowiedziami, otwarty, szczery, elokwentny i rzeczowy, konkretny wiedzący o czym mówi, dobra prezencja. No i nie wciska kitu a wiarygodność to ważna cecha. Zauważyłem też wady, zbytnie związki z kościołem, zbyt grzeczny jak na rasowego polityka, zbyt umiarkowany w pewnych wypowiedziach i decyzjach.
Ale i tak bije pozostałych na głowę
KGW
KGW 07.10.2018, 10:46
My kobiety z KGW chcemy zapytać.
Panie Piotrze dlaczego odwrócił się pan od naszego burmistrza? Przez tyle lat wiernie wspierał pan burmistrza Fedorowicza, zawsze głosował za uchwałami w sprawie kredytów i pożyczek. Bez uwag głosował pan za świetnymi propozycjami naszego świetnego burmistrza Fedorowicza. Ramię w ramię z najlepszym z burmistrzów planowaliście strefę ekonomiczną, fotowoltaikę na lotnisku, remont ulicy Zielonej, podwyżki podatków czy wycieczki dla nas.
A teraz co? Wbija Pan naszemu burmistrzowi nóż w plecy.
Panie Piotrze, proszę wycofać się z kandydowania i dalej, jak przez ostatnie lata, wspólnie z burmistrzem Fedorowiczem brać kredyty aby zawsze wystarczyło na nasze wycieczki.
Krzymów 1
Krzymów 1 07.10.2018, 11:34
Żenujący polityczny komentarz zainteresowanego hejtera, który chce obrzucić błotem , moźe się przyklei, i nie obrażaj tymi fantazjami kół gospodyń wiejskich pana ,burmistrza i pana Mroza. Lecz kompleksy w inny sposób
Lotniskowiec
Lotniskowiec 07.10.2018, 11:48
Panie Piotrze my potrafimy odróżnić ziarno od plew. Niech sie pan nie przejmuje.
amber gold
amber gold 07.10.2018, 10:52
Nie wyciągajcie spraw sprzed lat. Teraz jest nowa sytuacja.

Pozostałe