Strategie kampanii wyborczej

  • 7.10.2018, 01:54 (aktualizacja 07.10.2018 14:13)
Strategie kampanii wyborczej
Niemrawo rozkręca się kampania wyborcza. Przynajmniej od strony wizualnej. W gazetach reklama wyborcza to wyjątek. W przestrzeni publicznej banerów niewiele w stosunku do liczby kandydatów. Ulotek w skrzynkach jak na lekarstwo. A za dwa tygodnie wybory samorządowe.

Jak kampania wygląda w naszym powiecie?

Media społecznościowe i kampania od drzwi do drzwi

Najbardziej widoczna kampania dzieje się w sieci. Nie na wszystkich portalach. Jednak kandydaci wykorzystują media społecznościowe. Popularna jest też kampania od „drzwi do drzwi”. Najczęściej kandydat na burmistrza (jak w Cedyni na zdjęciu) czy wójta (jak w Baniach) odwiedza mieszkańców z kandydatem na radnego w danym okręgu. Pukają do drzwi, krótko rozmawiają, przekazują gadżety i ulotki.

Ograniczają ceny i limity

Miejsca na banery są drogie w stosunku do możliwości finansowych komitetów wyborczych. Są przecież limity na wydatki kampanii. Do tego materiały powinny być odpowiednio opisane - zawierać wskazanie, przez kogo są opłacane i od kogo pochodzą. Tymczasem w kilku miejscach obserwujemy nieprawidłowo podpisane materiały.

Muszą wyznaczyć miejsca

Niektórzy zapominają, że plakaty i hasła wyborcze nie mogą być umieszczane w dowolnych miejscach. Kandydaci mogą rozwieszać plakaty czy też banery wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości czy obiektu. Burmistrzowie i wójtowie byli zobowiązani do wyznaczenia miejsc, gdzie materiały typu plakaty można umieszczać za darmo. Wystarczy wejść na stronę BIP danej gminy, aby to sprawdzić.

Dziwne ruchy

Daje się zauważyć dziwne ruchy na terenie niektórych urzędów samorządu terytorialnego. Zwłaszcza włodarze powinni pamiętać, że urząd to nie centrum dowodzenia kampanią wyborczą, a urzędnicy czy pracownicy domów kultury mają swoje obowiązki.

Kampania wyborcza kończy 24 godziny przed głosowaniem. A głosujemy 21 października, wybierając w swoim miejscu głosowania kandydata do sejmiku, powiatu i rady gminy oraz na burmistrza czy wójta.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (78)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zuzka
zuzka 12.10.2018, 08:50
Drodzy Państwo z PIS - czy wy pochodzicie z naszej okolicy? Czy tutaj mieszkacie? Razem z nami? Czy cokolwiek o nas wiecie? Na przykład - kiedy wybudowano i otwarto dla nas drogę S3 która tak bardzo ułatwia nam życie? My dokładnie wiemy kiedy - a wy? Bo wasz premier gadał ostatnio w telewizji że tej drogi nie wybudowano za rządów poprzedników. Że to wy ją wybudowaliście. No to powiedzcie nam - czy wy będziecie kłamać tak samo jak wasz premier? Czy wy jesteście takie same kłamczuchy jak on?
Jan
Jan 24.10.2018, 18:02
Lepiej po waszemu kłamczuch niż jak wy komuchy niemieckie.
sawa
sawa 11.10.2018, 08:58
W Gryfinie jest potrzebny ktos NOWY !!
wars
wars 19.10.2018, 21:48
Dlatego trzeba zagłosować na Piotra Romanicza!
cienkim głosem
cienkim głosem 10.10.2018, 23:43
Być kobietą być kobietą, oszukiwać ciągle zdradzać, , nawet gdyby komuś miało to przeszkadzać...
gryfik
gryfik 10.10.2018, 23:37
Widać, że większość komentarzy tutaj to wyborcza propaganda. A czy Wy wiecie jacy ci ludzie są prywatnie?? Wielokrotnie byłem świadkiem fatalnych wręcz zachowań tych kandydatów, z typowym chamstwem na czele. Nie dajcie się zwieść tym uśmiechom. Uprawianie polityki wymaga pewnych predyspozycji charakteru. Wierzcie mi, że nie są to cechy pozytywne. Tu kandydat/ka uśmiechają się, pięknie mówią, a tam okazują prawdziwą twarz. Są bezczelni, wyniośli, chamscy i zawistni. Oceniajmy po efektach pracy.
Żako
Żako 10.10.2018, 10:19
Strategia jest jedna czyli jak najszybciej na stołek.
Adela
Adela 10.10.2018, 10:33
To cel, czym innym jest strategia.
wojaczek
wojaczek 8.10.2018, 16:09
A skad jest ten Linckendorf bo jakoś nei kojarze. Ze szpitala?
info
info 10.10.2018, 10:35
To znany lekarz. Więcej o nim masz w artykule:
http://www.igryfino.pl/wiadomosci/29856,marek-lickendorf-kandydat-do-sejmiku-wojewodztwa-z
nazwisko
nazwisko 8.10.2018, 10:17
Linckendorf a nie tak jak piszesz Erwin
Roy
Roy 8.10.2018, 10:00
Reklamujący się tu Linkendorf jest bezpartyjny. I to mi się podoba!
Erwin
Erwin 8.10.2018, 08:47
A dlaczego pod art. Arkiem Linkendorfem nie można komentować?
tokarek
tokarek 8.10.2018, 09:34
Pewno sytuacja jest jak z Kawką że to materiał wyborczy , promocyjny i komentować nie można bo tak zostało to zastrzeżone w umowie.
do "ub watela toj toja"
do "ub watela toj toja" 7.10.2018, 15:13
Toy toy - to że byłeś ubekiem nie oznacza, że inni też są tacy durni i perfidni.
Nie obrażaj mieszkańców. Sam widać jesteś durny, skoro nie widzisz sygnowanych materiałów...
Toy Toy Breyza
Toy Toy Breyza 7.10.2018, 14:53
Dlaczego UB ywatele uważają Gryfinian za durni ???? Są z PO , ale się przyznać to WSTYD.
Ja2
Ja2 7.10.2018, 16:41
Nie dyskutuj z idiotą bo przeciągnie cię na swoją stronę i pokona doświadczeniem. Tyle i tylko tyle.
normalny
normalny 7.10.2018, 15:06
Największym durniem okazuje się, że jesteś ty. Czytać człowieku nie potrafisz? Przecież każdy materiał wyborczy jest podpisany, gdzie w nazwie jest nazwa partii "Platforma Obywatelska". Jeśli znajdziesz plakat lub materiał wyborczy niepodpisany to zgłoś do komisarza wyborczego, a nie łżesz i obrażasz.
POdatki US
POdatki US 7.10.2018, 14:50
Czy to PO ubywatelski płaci za reklamę w iGryfino ?????
korek
korek 7.10.2018, 15:03
I po co ten jad i obrażanie? Żaden komitet nie może sobie pozwolić aby nie płacić i nie oznakować swojego plakatu.
oni tak mają...
oni tak mają... 7.10.2018, 15:15
Pawełek odkrył, że inni coś robią a on wciąż obmyśla i zdziwiony, ze ludzie prowadzą kampanię a on tylko te sreberka zawija...
świstak
świstak 9.10.2018, 19:54
Pawełek zawija sreberka (na ziemniakach) i pokazuje że jest silniejszy i większy niż dziennikarz...
WREDNA
WREDNA 7.10.2018, 13:23
Zgadzam się z autorem tekstu, jest już póżno. Ale brawo dla ekipy p Urbańskiego. Przytulnie urządzony lokal, kawa i herbata wypita w miłym towarzstwie na wygodnej kanapie. Kandydaci nie gwiazdorzą, ale rzetelnie informują i odpowiadają na pytania gości. Widziałam p Piotra Romanicza rozmawiającego przed lokalem z gospodarzami. Widzę,że to miły i przyjacielski kontrkandydat...Cały czas ktoś wchodzi...POWODZENIA
mniej wredna
mniej wredna 9.10.2018, 07:53
Jak wam nie wiele potrzeba, kawa herbata i już babsko kupione
Dołgus
Dołgus 7.10.2018, 12:40
Jaka niemrawa kampania? Pan burmistrz z zaufaną ekipą Kasprzyk , Skrzypiński i reszta na mszy w kościele w Dołgach drzwi odbierali.
Gama
Gama 9.10.2018, 07:55
Nic nie słyszałam żeby w kościele w Dołgach był odbiór drzwi przecież tam mieszkam.A drzwi to są stare jak świat ale sprawne.
Do Gama
Do Gama 9.10.2018, 17:24
Ty chyba Gamma mieszkasz tam wirtualnie, albo dawno w kościele nie byłeś. A to żle
:)
:) 9.10.2018, 19:55
Może nie tymi drzwiami wchodzi?
wieśniak
wieśniak 7.10.2018, 13:26
Hehehe
Każdy orze jak może...jedni pracują inni nadal panują...przynajmniej tak im się wydaje
XyZ
XyZ 7.10.2018, 11:28
Giganci od propagandy Starosty Konarskiego ostatnio rzucili gadżet wyborczy ręczniki z logo powiatu dla noworodków. Zobaczymy czym Nas zaskoczą w ostatnich dwóch tygodniach do wyborów
JK
JK 7.10.2018, 13:38
jest tak co roku obudziłeś się teraz
XII
XII 7.10.2018, 14:12
Jasne, co rok o tej porze rzuca się gadżety. Co było gadzetem w 2017r. ?
best
best 7.10.2018, 10:46
Ekipa Ewy i Andrzeja już od rana czestuje herbatą i rozmawiają. Super
Klara
Klara 9.10.2018, 07:58
Nie wiem co jest super , nie stać cię na kawę tylko liczysz na najtańszą z biedronki wyborczą. Andrzej to niech lepiej pochwali się co zrobił jak był Prezesem Spółdzielni. Ten Pan zdecydowanie nie nadaje się na to stanowisko.
zainteresowany
zainteresowany 7.10.2018, 10:50
A dobre ciastko mają? Gdzie mam przyjść?
cenny gruz pod ziemią
cenny gruz pod ziemią 7.10.2018, 12:12
Mietek miał tradycyjnie polewać grochówką ale wredne wicki wykopali pod nim dołki na placu Barnima
sesja zdjęciowa
sesja zdjęciowa 7.10.2018, 10:43
Brawo pani Joanna Kostrzewa. Ktoś wreszcie weźmie się za szpital. na reklamie wyborczej (patrzę teraz na nią z boku) bardzo ładnie pani wyszła. Gratuluję!
Psikus
Psikus 7.10.2018, 12:42
Przypomnij prosze co Pani Kostrxewa zrobila przez ostatni kadencje bedac radna. Chyba nic
kojak
kojak 7.10.2018, 10:51
Konarski tyle czasu kręcił z tym szpitalem a nowego budynku jak nie było tak nie ma.
krętek:)
krętek:) 7.10.2018, 15:18
za to Sawaryn lekką ręką rzuca powiatowej szkole 15 milionów na halę (jak inne kilka razy tańsze).
A może mieszkańcy woleliby jednak dofinansowanie szpitala a nie sali gimnastycznej trzykrotnie droższej niż płacili inni?
analizator polityczny
analizator polityczny 7.10.2018, 10:41
OPamiętajcie, że proburmistrzwkim trollom zalezy na skłóceniu kontrkandydatów. Tak wnioskuję analizując wiele wpisów nie tylko na tym portalu...
zuch
zuch 7.10.2018, 10:22
pracowałem z p.P.Racinowskim na blokach .szybko zwiał do lzejszej pracy za biurkiem
Jopek
Jopek 9.10.2018, 17:40
Mogłeś tez tak zrobić, iść ta sama drogą do lżejszej pracy- a nie teraz narzekasz ;)
normalka
normalka 7.10.2018, 10:44
Każdy ma prawo awansować i starać się o wyższe uposażenie jak tylko ma okazję.
XXL
XXL 7.10.2018, 10:07
Jedynym celem mieszkańców powiatu Gryfińskiego powinno być odsunięcie od władzy obecnego Starosty i jego ugrupowania. Po 3 kadencjach potrzeba nowego otwarcia i spojrzenia na potrzeby ludzi.
YZ
YZ 8.10.2018, 22:52
JESTEM ZA ! JUŻ WYSTARCZY TEGO UKŁADU!
kowalik
kowalik 7.10.2018, 10:36
A Konarski to jakie ugrupowanie reprezenntuje?
marabut
marabut 7.10.2018, 10:57
Konarski to Inicjatywa Samorządowa. Głosując w Gryfinie na kogoś z tej listy głosujesz tak naprawde za starym układem. Inicjatywa chce Konarskiego,a to nie leży w interesie Gryfinian.

Pozostałe