Klucz dla Bogdana Matławskiego

  • 8.10.2018, 09:59
  • Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Klucz dla Bogdana Matławskiego wzp
- To co kryje się w tych prawdziwych spiżarniach, tradycjach domowych jest nie do przecenienia. Patrząc na ten cudowny zestaw ludzi sukcesu w kulturze kulinarnej, ale także i na wszystkich wyróżnionych we wcześniejszych latach, sądzę, że jest się czym chwalić. –podsumował na konferencji prasowej dr hab. inż. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Bogdan Matławski. Pięć statuetek „Perły”, klucz do Polskiej Spiżarni, a także dwa medale – takie nagrody zdobyli podczas poznańskich Targów „Smaki Regionów” przedstawiciele z województwa zachodniopomorskiego.

Gratulacje wyróżnionym wręczył 3 października br., podczas konferencji prasowej, wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Targi „Smaki Regionów” to wyjątkowe wydarzenie, w którym główną rolę odgrywają smak i aromat najlepszych produktów regionalnych. Podczas imprezy odbył się finał XVIII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Jego organizatorami na etapie wojewódzkim są Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, partner to Związek Województw RP. Najlepsze produkty i potrawy w regionie otrzymują nominacje do „Perły”, a nagrodę przyznaje Kapituła Krajowa Konkursu i wręcza ją podczas poznańskich targów.

- Blisko 100-metrowe stanowisko z marynistycznymi akcentami, 10-ciu wystawców - tak prezentowało się Pomorze Zachodnie na tegorocznych targach „Smaki regionów”. Nasze regionalne przysmaki zostały docenione „Perłami”, medalami i kluczem do Polskiej Spiżarni. Serdecznie gratuluje wszystkim wyróżnionym – mówił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

„Perły” 2018:

Kiszone zielone pomidory na solance kołobrzeskiej
- Wszystkie składniki mają certyfikat Eko, a solankę pozyskujemy ze źródełka nad Parsętą trzy razy do roku, tak żeby cały czas była świeża. Kisimy pomidory starej odmiany Promyk, które są uprawiane w naszym gospodarstwie od wielu lat – mówił Ryszard Jaszczowski z Gospodarstwa ekologicznego Sedina w Dolicach.

Pomidory świeżo zebrane po umyciu są wkładane na przemian z przyprawami w słojach i zalewane solanką. Przez pierwsze 5 dni są zakiszane, następnie umieszczane na 3 tygodnie w piwnicy.

Wino czerwone gronowe Sydonia
To trunek o mocno purpurowej barwie, unikalnym aromacie owoców leśnych oraz dojrzałych wiśni. Smak czekolady, papryki, z nutą wanilii zawdzięcza leżakowaniu w dębowej beczce.
- Wino produkowane jest wyłącznie z owoców z winnicy, która mieści się we wsi Trzebiatów koło Stargardu – informował Sebastian Pilczuk z Winnicy Sydonia .- Jest to kupaż wina z dwóch odmian winorośli Rondo oraz Regent – dodał.

Miód pitny trójniak woliński leśny
Ciecz ciemna, słodka, lepka, klarowna z osadem. Plastry z miodem zalewane są w dzieżach wodą i poddawane wstępnej fermentacji, następnie roztwór przelewany jest do beczek dębowych. Po roku ponownie przelewany i leżakowany przez kolejne dwa lata.

- Robimy go z barci leśnych, które stawiane są w lasach, miód jest zbierany i robiony tak jak 1000 lat temu. Dwie części wody i miodu, bez żadnych dodatków – mówił Wojciech Celiński, prezes Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów „Wolin- Jomsborg-Vineta” z Wolina .

Ser bałtycki
Produkowany od 1974 roku przez OSM w Koszalinie, a następnie w Spółdzielni Mlekosz w Bobolicach aż do dziś. Wytwarzany z krowiego mleka, ma łagodny, lekko kwaśny smak.

Aksamitna zupa, roladki i placuszki
„Perła” w kategorii potrawa regionalna trafiła do Zespołu Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja ze Szczecina. Uczniowie Damian Piorun i Mateusz Kota przygotowali aksamitną zupę krem z kiszonych ogórków z wędzonym pstrągiem i kozim serem oraz roladki wołowe z sosem wiśniowo-różanym, placuszki z kapusty kiszonej z beczki.

Nie tylko „Perły” ale także i medale…
„Medal Targów SMAKI REGIONÓW” otrzymują najlepsze produkty żywności naturalnej i tradycyjnej z obszaru państw Unii Europejskiej, zgłoszone jako eksponat wystawienniczy, na stoisku targowym podczas trwania Targów Smaki Regionów.

Medale 2018:
Miód chabrowy
Charakteryzuje się bardzo silnym aromatem kwiatu bławatka, ma intensywny żółto – zielony kolor i wyraźny, łagodny smak.

- Miód chabrowy w naszej pasiece pozyskiwany jest w ekologicznych uprawach rzepaku, gdzie chaber bławatek jest naturalnym chwastem tej uprawy. Jest to miód bardzo trudny do pozyskania, gdyż pożytki tego typu występują niesamowicie rzadko – informował Tomasz Sadowski z Gospodarstwa pasiecznego Buckfast z Choszczna.

Ogórek kołobrzeski
Do ich przygotowania potrzebny jest czosnek, korzeń chrzanu, łodygi kopru oraz ogórki i solanka kołobrzeska

- Nasze gospodarstwo leży na terenach Natura 2000,w dolinie Parsęty. Produkujemy metodami naturalnymi. Mamy międzynarodowy fanklub naszego ogórka, trafiają one nawet na Sri Lankę. – opowiadała Elżbieta Kuczma z Gospodarstwa Zagon w Ząbrowie.

„Klucz do Polskiej Spiżarni”, wręczany jest osobom lub organizacjom, instytucjom szczególnie zasłużonym dla ochrony dziedzictwa kulinarnego i rozwoju rynku produktów regionalnych i tradycyjnych. W tym roku klucz otrzymał dr hab. inż. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Bogdan Matławski.

O nagrodzie jako pierwsi informowaliśmy tu: 

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/29796,bogdan-matlawski-z-kluczem-do-polskiej-spizarni

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

podczaszy
podczaszy 9.10.2018, 21:11
I tak Bogdan został klucznikiem.
życzliwa
życzliwa 8.10.2018, 11:42
Gratulacje panie Bogdanie!

Pozostałe