Smaczna współpraca

  • 9.10.2018, 19:38 (aktualizacja 09.10.2018 22:34)
Smaczna współpraca
W ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia – Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w dniach 26 – 28 września 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie kontynuowali rozpoczętą w zeszłym roku szkolnym współpracę z Gesemtschule Talsand w Schwedt. W Międzywodziu odbyło się trzydniowe spotkanie młodzieży z obu szkół „Warsztaty polsko-niemieckie. Propagowanie zdrowego stylu życia”, podyktowane chęcią nauki języka niemieckiego, wzajemne zainteresowanie sportem, ochroną środowiska, propagowaniem zdrowego stylu życia i wiedzą o regionie.

W pierwszym dniu wyjazdu Technolog Żywności i Żywienia Człowieka pani Anna Snoch przeprowadziła zajęcia kulinarne ”Wiem co jem” oraz pogadankę na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie zostali zapoznani z piramidą żywieniową - grupą produktów niezbędnych w codziennej diecie ze składem chemicznym i wartościami odżywczymi danych produktów oraz korzyści zdrowotnych w codziennej diecie. Uczestnicy przygotowywali soki z owoców, tartinki, koreczki, sałatki owocowe, ciasteczka owsiane, mufinki, które później ze smakiem degustowali.

Organizatorzy promując wśród młodzieży zdrowy styl życia, zorganizowali gry i zabawy sportowe oraz długie spacery nad morze. Wieczorem w celu zintegrowania uczestników projektu zorganizowano ognisko. Przy dźwiękach muzyki uczniowie miło spędzali czas.

Kolejnego dnia, po śniadaniu odbyły się zajęcia z edukacji przyrodniczej w Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach. Młodzież zdobywała wiedzę na temat flory i fauny polskiego wybrzeża. Byliśmy także w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym, gdzie przewodnik w bardzo przystępny i interesujący sposób opowiadał o losach zwierząt znajdujących się w zagrodzie. Dużą atrakcją dla młodzieży były zajęcia na basenie i ćwiczenia na siłowni.

W ostatnim dniu Inspektor Pierwszej Pomocy PCK pan Zbigniew Kozakiewicz przeprowadził szkolenie udzielania pomocy przedmedycznej. Młodzież otrzymała wyczerpujące informacje na temat: zabezpieczenia miejsca zdarzenia, wstępnej oceny stanu poszkodowanego, przeprowadzania resuscytacji, jak postępować z nieprzytomnym, tamować krwotoki i rany, oparzenia. Każdy uczestnik warsztatów dokonywał symulacji udzielania pomocy z użyciem defibrylatora na manekinie. Przed wyjazdem do domu, udaliśmy się na pożegnalny spacer nad morze.

Opiekunami projektu byli: pani Beata Piekarz, pani Anna Snoch, pani Dajana Lorek, pani Julia Szafran, pani Aldona Małyska i pan Zbigniew Kozakiewicz.

Dzięki dużemu zaangażowaniu organizatorów, cele i zadania projektu w pełni zostały zrealizowane. Udział w projekcie pozwolił młodzieży poszerzyć wiedzę na temat zdrowego stylu życia, przybliżyć wiedzę na temat otaczającej nas przyrody, nabyć umiejętność udzielenia pomocy przedmedycznej, nawiązywać przyjaźnie sprzyjające integracji polsko-niemieckiej.

Zdjęcia (8)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

asikk
asikk 10.10.2018, 02:56
Nie tyle smaczna, co pożyteczna.

Pozostałe