Otwieramy trasę rowerową Siekierki – Trzcińsko Zdrój!

  • 10.10.2018, 13:00
  • Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Otwieramy trasę rowerową Siekierki – Trzcińsko Zdrój!
Ma być słonecznie, bez chmur na niebie ale z lekkim jesiennym wiatrem i ciepło, bo nawet 22 stopnie celsjusza. W najbliższą niedzielę w Godkowie zapowiada się złota polska jesień na rowerowym Pomorzu Zachodnim. Tego dnia otworzymy liczącą 36 km trasę rowerową z Siekierek do Trzcińska Zdrój. W uroczystym otwarciu weźmie udział marszałek Olgierd Geblewicz. Na miejscu nie zabraknie atrakcji, w tym zabytkowego Ganza - prawdziwej perełki dla miłośników kolejnictwa, która po wielu latach tego dnia wróci na tory!

-To piękna jesień dla miłośników rowerów. Z tygodnia na tydzień otwieramy kolejne kilometry pięknych tras rowerowych, a pogoda zdaje się sprzyjać naszym działaniom. Oddajemy do użytku wyjątkowy odcinek prowadzący nas przez malownicze tereny aż do rozlewiska Odry. W okolicy nie brakuje ciekawych miejsc i atrakcji związanych z historią tych ziem. A za kilka lat będziemy mieli dodatkową atrakcję - modernizowany obecnie most w Siekierkach. Już teraz serdecznie zapraszamy do Godkowa na nasze rowerowe święto. – zaprasza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Godków, godzina 10.30. Z tego miejsca w kierunku Przyjezierza ruszy wspólny przejazd rowerami po nowo wybudowanym odcinku Trasy Pojezierzy Zachodnich. Na miejscu zaplanowano liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi, w tym specjalną grę terenowa. Wybór miejsca nie jest przypadkowy bo Godków na rowerowym szlaku znaleźć się po prostu musiał. Właśnie tak projektowano trasę by wykorzystać potencjał linii kolejowej. Z położonego w środku trasy Godkowa siedem razy dziennie odjeżdżają pociągi regionalne do Szczecina.

 

Szlak Siekierki – Trzcińsko Zdrój

To jeden z kluczowych odcinków Trasy Pojezierzy Zachodnich. Wybudowany fragment liczy ponad 36 km i poprowadzi rowerowych turystów m.in. przez takie miejscowości jak Klępicz, Nowe Objezierze, Stare Objezierze, Przyjezierze, Młynary, Godków, Jelenin i Brwice. Bitumiczna droga rowerowa przebiega starym nasypem kolejowym pomiędzy zabytkowymi dworcami kolejowymi i przez malownicze zakątki Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Wśród wielu atrakcji na trasie można wymienić m.in. unikatowe w skali kraju mury obronne w Trzcińsku-Zdrój, Mamutowiec Olbrzymi – pomnik przyrody w Brwicach, miejsca biwakowe w Przyjezierzu i jezioro w Jeleninie. Szlak przebiega w pobliżu Morynia znanego z pierścienia murów miejskich, Geoparku oraz Jeziora Morzycko. Punkt kulminacyjny trasy znajduje się w znanych z forsowania Odry Siekierkach. Zrealizowana przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie inwestycja kosztowała prawie 22,2 mln zł. Zadanie w głównej mierze sfinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

 

Rowerem przez Pomorze Zachodnie

W Trzcińsku-Zdrój na trasę można wjechać od strony ul. Ceglanej bądź drogi prowadzącej do Warnic. Z kolei w Siekierkach szlak rozpoczyna się przy moście kolejowym, który w ciągu dwóch lat zostanie przebudowany i zamieniony w drogę rowerową prowadzącą przez Odrę do Niemiec. W kolejnych latach będą powstawały także następne odcinki Trasy Pojezierzy Zachodnich (szlak nr 20) tak by można było dojechać do Białego Boru na wschodniej granicy województwa. W tym roku oprócz odcinka Siekierki - Trzcińsko-Zdrój powstały już odcinki Dzikowo - Barlinek oraz Ińsko - Storkowo. Inwestycja łączy się z otwartą w sierpniu br. 46 km trasą rowerową Blue Velo Gryfino - Trzcińsko-Zdrój, której elementem jest 25 km drogi rowerowej Szczawno - Borzym oraz Sosnowo – Lubanowo – Banie – Swobnica, także biegnących po dawnej linii kolejowej. Jeśli dodamy do tego istniejący już dojazd ze Szczecina do mostu w Mescherin, to miłośnicy turystyki rowerowej otrzymają liczącą ponad 100 km trasę ze Szczecina do Siekierek – idealną na weekendową wyprawę.

 

Kolejowe akcenty

Otwarcie trasy w Godkowie będzie także okazją do prezentacji odrestaurowanego, zabytkowego wagonu „GANZ”, który po kilku latach prac, znowu zawita na torach. Rozpoczęte w 2015 roku działania renowacyjne i remontowe przeprowadzone zostały po godzinach pracy przez członków Koła Miłośników Kolei przy Zachodniopomorskim Oddziale spółki Przewozy Regionalne, a wsparte finansowo przez Marszałka Województwa.

 

Wagon serii SN61, czyli popularny „GANZ” to prawdziwy skarb dla miłośników kolei. Wyprodukowano ich zaledwie 250 sztuk w latach 1960-1975 przez węgierską firmę Ganz-Mavag z Budapesztu, na zlecenie PKP. Egzemplarz zachowany w Szczecinie to pojazd oryginalnie oznaczony numerem 189, wyprodukowany w 1972 roku. Jest to jedyny czynny wagon tego typu w północnej części Polski i jeden z dwóch tego typu zachowanych w kraju w stanie czynnym.

 

Uroczyste Otwarcie Ścieżki Rowerowej na trasie Siekierki - Trzcińsko Zdrój

Stacja kolejowa w Godkowie, 14 października 2018 r. godzina 10.30

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

po urlopie
po urlopie 1.11.2018, 22:07
Nasi urzędnicy powinni pojechać do Grecji i uczyć się od Greków, jak oni robią ścieżki rowerowe. U nich to jest rozwiązane tak - jest zwyczajny dość chodnik o którym nasi urzędnicy przez sekundę by nie pomyśleli, że może być też i ścieżką rowerową, na środku chodnika namalowane są dwa żółte pasy w odległości około 1-1.5 m od siebie, na środku jest żółty znak roweru. Rowery jadą sobie środkiem i jakoś Grecy, źródło cywilizacji, nie giną na ścieżkach, nie robią aż takich problemów, a tworzenie ścieżek i kultura jazdy rowerami pozwala bezpiecznie i przejść chodnikiem, i przejechać. A u nas takie komplikacje, bo za dużo ślepej durnoty chce chodzić ulicami bez uważności, a i rowerzyści często jadą jak kretyni, kierowcy aut nie lepsi. Tam w Grecji wszyscy wiedzą, że w każdej chwili mogą zginąć na chodniku czy drodze, więc nikt nie ginie, bo nauczyli się uważać na innych. Tutaj marksizm oducza ludzi samodzielnego myślenia, przyzwyczaja do wytyczania ścieżek przez egzekutywę. Samodzielność i inicjatywa są zwalczane!
Marek z Borzymia
Marek z Borzymia 12.10.2018, 05:44
To nagrali cie u Sowy czy nie? Za czyje pieniążki była ta uczta? Jakie biznesy załatwiałeś?
Kolejarz
Kolejarz 11.10.2018, 14:12
To są jakieś kpiny i jaja!!! Jak widzę to zdjęcie i czytam ten tekst to normalnie nie wiem czy śmiać się czy płakać. XXI wiek, a zamiast kolei ludzie będą rowerami jeździć.
Bio blok
Bio blok 11.10.2018, 08:27
Już widzę jak te polityczne ryje będą robić sobie kampanie wyborczą...
Sss
Sss 11.10.2018, 08:03
Cofamy się w rozwoju - od kolei żelaznych do riksz rowerowych :)
inaczej
inaczej 11.10.2018, 09:08
Raczej wracamy do natury co jest dla nas dobre.
911
911 10.10.2018, 15:33
Tak szutrówka to koniec trasy dla roweru miejskiego, góralem można śmigać ale góral nie potrzebuje ścieżek. To największa niespodzianka na trasie :( po 1 km zawróciłem do Gryfina..
Ppppp
Ppppp 10.10.2018, 14:33
I SN61 jeździł potych liniach jako pociogi pasażerskie
klima
klima 10.10.2018, 14:28
Czytałem, że nawet posłowie PiS się wybierają.
jaro
jaro 11.10.2018, 00:00
który?
Rowerzysta
Rowerzysta 10.10.2018, 14:21
Naprawić szutrowkę w Borzymiu bo nie da się normalnie korzystać Mam nadzieję że Pan Geblewicz sam osobiście o to zadba.
jaro
jaro 11.10.2018, 00:01
pisz do lisów państwowych tam maja kasy jak lodu! naprawią

Pozostałe