Było pracowicie i merytorycznie - tak podsumowują kadencję 2014-2018

 • 17.10.2018, 19:48 (aktualizacja 17.10.2018, 21:04)
 • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Było pracowicie i merytorycznie - tak podsumowują kadencję 2014-2018 fot. dost.
Pracowita była dla radnych Rady Gminy Stare Czarnowo kadencja 2014-2018. 42 posiedzenia i 325 podjętych uchwał. 3 razy zmieniał się przewodniczący rady, a 2 radnych w ostatnich 4 latach zrezygnowało z pełnionej funkcji.

Już 21 października odbędą się wybory samorządowe, w tym wybory na wójta i do Rady Gminy Stare Czarnowo. Czas zatem podsumować minione 4 lata.

- Początki VII kadencji Rady Gminy przedstawiały się różnie. Były emocje, drobne konflikty, a nawet złośliwości. Trzykrotnie zmieniał się przewodniczący. W drugiej połowie kadencji atmosfera uległa zdecydowanej poprawie. Sprzyjało to rozważnemu podejmowaniu ważnych decyzji dla naszej gminy. Radni poprzez głosowania wykazali się dojrzałością i odpowiedzialnością - podsumowuje kadencje 2014-2018 przewodnicząca rady Gminy Stare Czarnowo Alina Przybysz. - Między radą, a władzami gminy panowało zrozumienie. Pozwoliło to spokojnie i efektywnie pracować wójtowi, a to z kolei przełożyło się na wspólny sukces. Całej naszej lokalnej społeczności Mam na myśli inwestycje, których ilość w porównaniu z latami poprzednimi jest ogromna - dodała.

Rada na swoich posiedzeniach zajmowała się wieloma kwestiami. Od uchwalenia budżetu i jego zmian, po wyrażanie zgody na realizację z innymi samorządami inwestycji, m.in. budowa ścieżki rowerowej Stare Czarnowo - Kołbacz - Szczecin czy remont drogi w Żelisławcu, wdrażanie reformy edukacji oraz zmian na rzecz środowiska.

- Wiele czasu poświęciliśmy na komisjach sprawą związanym z rolnictwem. Dzięki temu udało się nam znaleźć środki na rozpoczęcie oczyszczania rowów melioracyjnych i remonty dróg do pól - wymienia przewodniczący Komisji Rolnictwa, Rzemiosła i Ochrony Środowiska Rady Gminy Mieczysław Dudziński.

Najważniejszymi uchwałami z punktu widzenia mieszkańców były zdecydowanie sprawy związane z ustalaniem podatków i opłat.

- Należy podkreślić, że radni w czasie tej kadencji nie podwyższyli podatków nawet o złotówkę. Oscylują na poziomie średnim, bliżej najniższego progu podatkowego. W porównaniu z ościennymi gminami jesteśmy pod tym względem wyjątkiem - akcentuje przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Rady Gminy Damian Rabenda.

Rada jako władza uchwałodawcza, co roku udzielała absolutorium wójtowi gminy. W roku 2018 roku wójt Marzena Grzywińska otrzymała 100% poparcia.

- Niejednokrotnie sprawdzaliśmy gospodarkę finansową gminy i jej jednostek czy też wykonanie budżetu gminy. Wiele inwestycji w tej kadencji udało nam się zrealizować, co jest zasługą mądrej i stabilnej polityki finansowej wójt Marzeny Grzywińskiej - zauważa przewodniczący Komisji Rewizyjnej Marcin Drwal.

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców jest jednym z podstawowych zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, w tym zapewnienie ochrony zdrowia mieszkańców.

- Skupiliśmy się na zachowaniu funkcjonowania przychodni lekarskiej w Kołbaczu, co nie było proste. Wizytowaliśmy place zabaw, świetlice, szkołę w Kołbaczu czy spotykaliśmy się z przedstawicielami policji czy ochotniczej straży pożarnej, w celu poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy - zaznacza przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty i Spraw Społecznych Zofia Mielnicka.

Do najważniejszych uchwał, które podjęte zostały w obecnej kadencji, możemy zaliczyć zmiany do budżetu gminy dotyczące m.in. budowy świetlic w Kartnie i Dębinie, rozbudowy szkoły w Kołbaczu, budowy dróg w Glinnej, Starym Czarnowie, Żelewie i Żelisławcu czy przejęcie i budowa dróg w Kołbaczu.

- Kierowanie Radą Gminy było dla mnie zaszczytem. Bardzo dobrze układała się współpraca z wiceprzewodniczącymi Władysławem Kałuckim i Dariuszem Ruszczyckim. Mogłam polegać na swoich zastępcach. Zawsze służyli mi pomocą - podsumowuje przewodnicząca Alina Przybysz.

Radni VII kadencji:

 • Cioch Bogumiła,
 • Drwal Marcin,
 • Dudziński Mieczysław,
 • Florczak Artur,
 • Kałucki Władysław, wiceprzewodniczący Rady,
 • Kowalczyk Piotr (zrezygnował z pełnionej funkcji w 2016 r.),
 • Krzemień Grzegorz,
 • Kukawka Piotr (zrezygnował z pełnionej funkcji w 2016 r.),
 • Mendak Kazimierz,
 • Mielnicka Zofia,
 • Piątkowski Mieczysław,
 • Piskorz Jarosław,
 • Polak Jarosław (radny od 2016 r.),
 • Przybysz Alina, przewodnicząca Rady,
 • Rabenda Damian,
 • Róg Zenon (radny od 2016 r.),
 • Ruszczycki Dariusz, wiceprzewodniczący Rady.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Do domu caly tercet nieudolnych.
Do domu caly tercet nieudolnych. 19.10.2018, 00:27
Sawaryn w Gryfinie powinien rozliczyć się na sesji ze swoich obiecanek cacanek. Nie zrobił tego. Teraz my go rozliczymy.
Dlaczego ?
Dlaczego ? 18.10.2018, 13:51
UCHWAŁA NR XL/311/2018 RADY GMINY STARE CZARNOWO
z dnia 24 lipca 2018 r. w sprawie dopłat do ceny odprowadzanych ścieków na terenie miejscowości Stare Czarnowo i Kołowo

http://bip.stareczarnowo.pl/st…

Rada Gminy Stare Czarnowo uchwala co następuje:
§ 1. 1. Ustala się dopłatę z budżetu Gminy dla odbiorców usług - zbiorowego odprowadzania ścieków wg taryfy dla gospodarstw domowych w wysokości 6,24 zł brutto do każdego m3 odprowadzonych ścieków.
2. Ustala się dopłatę z budżetu Gminy dla odbiorców usług - zbiorowego odprowadzania ścieków wg taryfy dla odbiorców przemysłowych w wysokości 4,35 zł brutto do każdego m3 odprowadzonych ścieków

Pani Marzeno, dlaczego w podsuniętej Radzie Gminy do przegłosowania uchwale jest wymienione tylko Stare Czarnowo i Kołowo ?
A my z Kołbacza to jesteśmy z innej gliny ulepieni czy też gorsi ???
Wychodzi na to, że wszyscy są równi, ale niektórzy równiejsi…

Z tego miejsca należy również podziękować radnym z Kołbacza – w szczególności tym, którzy znajdują się w obozie pani wójt (wymienionych z nazwiska wytłuszczonym drukiem artykule wychwalającym wykonanie modernizacji ulicy Szarych Mnichów i Cystersów).
Szanowni Państwo – Kołbacz Wam serdecznie dziękuję za takie dbanie o interes społeczeństwa, które przecież na Was głosowało…
Rr
Rr 18.10.2018, 14:44
Pani Grzywinska mieszka w Czarnowie może dlatego.
Ha
Ha 18.10.2018, 10:39
Płacone maciw od posiedzenia komisji wiec im wiecej komisji tym wiecej kasy zabraliscie z gminy!!! Zadna to zasluga ze akurat jego nie bylo ale taniej bylo.
please
please 18.10.2018, 08:47
Pracowicie było, ale nie dla radnego Mendaka. Często go nie było na sesjach i nie pracował w żadnej z komisji. Trzeba mieć nadzieję, że mieszkańcy Binowa wreszcie się opamiętają i wybiorą radnego mieszkającego w Binowie bo jest to jedyna szansa na rozwój tej miejscowości. W Kołowie w końcu się na nim poznali i już go tam nie chcą.
Tomek
Tomek 18.10.2018, 07:37
A ja że przegra.
vector
vector 18.10.2018, 08:35
Nadzieja matka głupich :) więc nie licz na to, że ziści się twój sen...hahahaha
Karol
Karol 17.10.2018, 21:02
Mam nadzieję, że pani wójt wygra 21 października.

Pozostałe