W gościnie u Władysława Sorbiana

  • 4.11.2018, 19:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
W gościnie u Władysława Sorbiana fot. TWS
Ten ogródek jest nieco inny. Taki trochę mickiewiczowski. Tu dziewanna, tam malwy, a tam mięta zapachem kusi. Łopian z liśćmi jak wachlarz ku lawendzie się skłania. Jest jeszcze cząber i kurkuma zupełnie jak z kuchennego słoiczka. Przy każdej roślinie, jak na najprawdziwszej wystawie, jest karteczka z nazwą. Są jeszcze dynie, które wyrosły obok ziół. Ogromne, okazałe. Można by z nich ugotować smaczne kremowe zupy. Starczyłoby pewno dla połowy działkowców. No i wreszcie gospodarz na swoich ziołowych włościach - Władysław Sorbian, którego odwiedziliśmy parę tygodni temu.

- Miłość i zainteresowanie przyrodą, ogrodem wyniosłem z rodzinnego domu. Tam nauczyłem się również szacunku do otaczającej mnie natury i tego, że człowiek na tym świecie jest bardzo ważny, ale bywa, że potrzebuje pomocy, a zioła leczą od wieków – opowiada pan Władysław.

Pan Władysław ma ogromną wiedzę o ziołach rosnących nie tylko w naszym kraju. Może dużo powiedzieć również o tych występujących na świecie, które często tylko różnią się nazwą, ale moc leczniczą mają podobną. I cieszy to, że powracają do aptek i sklepów nie tylko zielarskich.

W działkowej altanie stoły i półki pełne są butelek i słoiczków. A w nich syropy, maści, nalewki. A wszystko służyć ma zdrowiu człowieka. Pan Sorbian jest pasjonatem i propagatorem tych zielonych, pachnących, leczących ale czasami i trujących roślinek. Zajmuje się nimi wszystkimi już ponad trzydzieści lat. Uważa, że do wiedzy dochodzi się latami, a mądrość potrzebuje trochę więcej czasu. Urokliwy ogródek warto zobaczyć, właściciela posłuchać i z rad oraz pomocy skorzystać.

TWS

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (19)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ajwaj aleluja i do przou
ajwaj aleluja i do przou 6.11.2018, 11:16
brawo takich ludzi trzeba promować oni pracują na ziemi i dla ziemi
Nalewka.
Nalewka. 5.11.2018, 14:23
Najlepiej pędzi się nocą.
Basia
Basia 4.11.2018, 20:45
Tacy pasjonaci to skarb

Pozostałe