Mówię o Tobie z dumą, śpiewam o Tobie głośno, Kochana Polsko!

  • 09.11.2018, 12:42 (aktualizacja 10.11.2018, 21:21)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Mówię o Tobie z dumą, śpiewam o Tobie głośno, Kochana Polsko!
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej wraz z nauczycielami, rodzicami, społecznością lokalną oraz zaproszonymi gośćmi 8 listopada 2018 r. uroczyście obchodzili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: p. Krystyna Czerwińska-Twarowska - Kawaler Orderu Uśmiechu, p. Józef Szott, przedstawiciel Zarządu Miłośników Ziemi Trzcińskiej wraz z p. Stanisławą Szott, p. Wiesława Sugier- kierownik Centrum Usług Wspólnych w Trzcińsku-Zdroju, p. Józefa Warężak - kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, p. Regina Brzezińska - dyrektor Miejsko-Gminnej Publicznej Biblioteki w Trzcińsku-Zdroju, p. Bogumiła Gardziejewska - dyrektor Przedszkola Miejskiego Leśne Skrzaty w Trzcińsku-Zdroju, p. Alicja Saja, p. Emilia Więcławska, p. Jan Bosek, p. Joanna Wysocka - przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej, p. Zbigniew Noga - sołtys Stołecznej, p. Cornelis Vreeswijk z małżonką oraz rodzice i mieszkańcy naszej miejscowości.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu szkoły głos zabrała dyrektor szkoły, p. Wanda Angowska. W swoim przemówieniu przypomniała ważne wydarzenia związane z losami naszej Ojczyzny, jej historię, a także znaczenie wolności, o którą wszyscy musimy dbać. Polska została wyzwolona dzięki postawie naszych przodków i właśnie dziś powinniśmy podziękować im za to, że możemy żyć w wolnym kraju. Również do wolności ,,danej i zadanej’’, nawiązała w swoim wystąpieniu p. Krystyna Czerwińska-Twarowska.

To od nas zależy, czy nasza Ojczyzna będzie krajem wolnym. Kierując swoją wypowiedź do młodego pokolenia zwróciła uwagę na postawy, które powinny być wzorem do naśladowania, gdyż ,,Polska to duża sprawa, więc zadanie- niepodległość, powinno być dobrze rozwiązane”.

Następnie uczniowie zaprezentowali wspaniałe widowisko słowno-muzyczne przygotowane pod kierunkiem p. Wandy Angowskiej. Wszyscy z uwagą wsłuchiwali się w teksty pieśni i piosenek o Niepodległej, uczcili pamięć tamtych dni, a wymowne, pełne patriotycznych treści utwory poetyckie przybliżyły euforię i radość listopadowego dnia przynoszącego wolność. Mogliśmy poczuć dumę z tego, że jesteśmy Polakami, mamy szczęście, że mieszkamy w kraju nad Wisłą i pragniemy poznać historię swojej Ojczyzny, przedstawioną przez symboliczne ,,drzewa dziejów”. Młodzi artyści wyśpiewali, nasze klęski i wiktorie, przywiązanie do tradycji, wiary i barw narodowych. ,,Biało-czerwone barwy ulubione” zaprezentował zespół Do-re-mi w pięknym układzie tanecznym do muzyki Fryderyka Chopina. Najmłodsi wykonawcy przypomnieli znane piosenki żołnierskie, natomiast uczniowie klas starszych zatańczyli w historycznych strojach taniec legionowy oraz poloneza, który w wykonaniu naszych tancerzy zawsze dostarcza niezapomnianych przeżyć. To była niezwykła lekcja historii i patriotyzmu dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycieli. W czasie prezentacji ,,przeszłość przeplatała się z teraźniejszością” i z pewnością widowisko na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestniczących w uroczystości.

Przygotowane stroje, dobrze dobrane utwory muzyczne i poetyckie, biało-czerwone kokardy narodowe, rekwizyty, scenografia, okolicznościowy tort dla Ojczyzny sprawiły, że poczuliśmy radość z wolności i niepodległości, dumę z bycia Polakiem. Zaproszeni goście mieli możliwość wpisania się do ,,Księgi pamiątkowej”. Tegoroczne obchody upamiętni także wspólna fotografia wykonana na zakończenie uroczystości.

Elżbieta Bożek

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (25)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wierzyciel
wierzyciel 13.11.2018, 17:57
A burmistrz gdzie? A jak było w setną rocznicę? Po setce?

Pozostałe