Spór dotyczący Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

  • 29.11.2018, 17:08 (aktualizacja 30.11.2018, 11:25)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Spór dotyczący Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…
Trwa spór dotyczący wyłaniania prezesa i wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Poniżej stanowisko przesłane przez Urząd Marszałkowski.

Jutro wchodzi w życie uchwała Zarządu Województwa z października 2017 roku, powołująca prezesa i wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Ta sama uchwała, która została zakwestionowana przez Wojewodę Zachodniopomorskiego, a której zgodność z prawem ostatecznie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Zarząd Województwa oczekuje, że od jutra zapisy uchwały zostaną wprowadzone w życie, a tym samym w Funduszu zacznie pracę legalnie wybrany zarząd.

Pisma w tej sprawie zostały skierowane do Radosława Grzegorczyka i Pawła Mirowskiego, a także do Stefana Traczyka, przewodniczącego Rady Nadzorczej WFOŚiGW.

 

- Oczekujemy, że tym razem prawomocny wyrok NSA zacznie być respektowany. Sytuacja w Wojewódzkim Funduszu jest podwójnie kuriozalna. Prawo i Sprawiedliwość nie tylko zabrało nam niekonstytucyjną ustawą bezpośredni wpływ na wybór kierujących Funduszem, ale też nie respektuje prawomocnego wyroku sądu. Dlatego w mojej ocenie w Funduszu nie działają legalnie wybrane władze – mówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz. – Chciałbym, by od jutra sytuacja została uporządkowana przynajmniej pod względem formalno – prawnym, by położyć kres rażącemu lekceważeniu rozstrzygnięć NSA. Dalszy chaos prawny będzie powodował, że wszystkie decyzje WFOŚ będą podważane.

 

Przypomnijmy: nowelizacja Prawa ochrony środowiska z maja 2017 roku w sposób niekonstytucyjny zmieniła zasady wyłaniania zarządu Funduszu. Pomimo faktu, iż WFOŚiGW pozostaje samorządową osobą prawną, władze województwa – zarząd i sejmik zastały pozbawione wpływu na obsadę organów Funduszu – rady nadzorczej i prezesów. To powoduje, że choć Samorząd Województwa wciąż formalnie odpowiada za Fundusz, nie ma wpływu na jego funkcjonowanie i działalność w zakresie ochrony środowiska. W październiku 2017 roku wojewoda wskazuje własnych nominatów na stanowisko prezesa i wiceprezesa: R. Grzegorczyka i P. Mirowskiego. Zarząd Województwa powołuje wskazane osoby, jednak dopiero z dniem 30 listopada 2018 r., czyli już po zakończeniu kadencji. Wojewoda uchyla uchwałę. Sprawa trafia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przyznaje rację Zarządowi Województwa. Wojewoda odwołuje się do NSA, który w czerwcu b.r. ostatecznie stwierdza, że marszałkowie działali w zgodzie z literą prawa. Mimo to w Funduszu nie zachodzą żadne zmiany, a Samorząd Województwa nie ma żadnej możliwości kreowania polityki z zakresu czystego środowiska. Odrzucana jest przez Fundusz m.in. propozycja wprowadzenia na terenie województwa Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego.

 

- Przed nami kolejny sezon zimowy, kiedy smog staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców. Niestety, przez ponad rok PiS skupiało się na walce z samorządem, zamiast na szukaniu rozwiązań tego problemu. To czas bezpowrotnie stracony w batalii o czyste środowisko na Pomorzu Zachodnim – kwituje Olgierd Geblewicz.

 

Gabriela Wiatr
Rzecznik prasowy

 

Aktualizacja 30 listopada 2018 r.

Odpowiedź prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przeczytamy tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/30457,prezes-zarzadu-wfosigw-w-szczecinie-odpowiada-mars

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mojszy
mojszy 30.11.2018, 11:16
Bo ważne jest co jest mojsze!
kod
kod 29.11.2018, 21:53
sąd sie tym zajmie i bedzie koniec kodziarza
tradycja polityczna
tradycja polityczna 29.11.2018, 19:33
Już po wyborach więc młócka od nowa.

Pozostałe