Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019

O siłaczkach już we wtorek. Pozmawiać będzie można z Martą Dzido, Piotrem Śliwowskim oraz Iwoną Lech – Kamińską

  • 3.12.2018, 10:09 (aktualizacja 03.12.2018 10:47)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
O siłaczkach już we wtorek. Pozmawiać będzie można z Martą Dzido, Piotrem Śliwowskim oraz Iwoną Lech – Kamińską Kadr z filmu "Siłaczki".
Z okazji setnej rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce Gryfiński Kolektyw Kobiet- Wicepełnomocniczka Kongresu Kobiet w Gryfinie oraz Stowarzyszenie Razem na Plus z Gryfina zapraszają 4 grudnia 2018 r. o godz. 12.00 do Kina Gryf w Gryfinie na przedpremierowy pokaz fabularyzowanego dokumentu o polskich sufrażystkach pt. "Siłaczki". W rolach głównych występują m.in. Maria Seweryn Klara Bielawka Marta Ojrzyńska.

W spotkaniu udział wezmą twórcy filmu: Marta Dzido i Piotr Śliwowski oraz Iwona Lech – Kamińska, jedna z aktorek biorących udział w filmie.

O filmie:

Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.
Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 "Solidarność według kobiet".

Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki.
O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

SIŁACZKI
reż. Marta Dzidoo, Piotr Śliwowski
zdjęcia: Michał Wiśniowski
występują: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka

Imprezę zapowiadaliśmy już tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/30417,gryfinianki-o-stuleciu-praw-kobiet

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe