Stan Borys pierwszą gwiazdą Zamkowego Gwiazdozbioru

  • 27.12.2018, 10:34 (aktualizacja 27.12.2018, 20:03)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Stan Borys pierwszą gwiazdą Zamkowego Gwiazdozbioru organizator (z archiwum artysty) Stan Borys
Stan Borys, wybitny wokalista, współzałożyciel zespołu Blackout, kompozytor i poeta będzie pierwszym gościem „Zamkowego Gwiazdozbioru”, nowego cyklu spotkań Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

9 stycznia 2019 r. o godz. 19.00 w szczecińskim Zamku Stan Borys zaprezentuje wiersze ze swojego ostatniego tomiku „Daleko Donikąd” (2015), a także trzy utwory z ostatniej płyty „Ikona”. Będzie okazja do rozmowy o jego niezwykłej biografii, życiu artystycznym, poszukiwaniu wolności duchowej i wolności artystycznej. A po spotkaniu - do zdobycia książki i płyty z dedykacją oraz autografem.

Znakomity artysta od lat nieprzerwanie cieszy się uznaniem fanów, pamiętających m. in. takie przeboje, jak „To ziemia”, „Jaskółka uwięziona” czy „Anna”. Na YouTube piosenki w jego wykonaniu mają miliony wyświetleń.

Występował z zespołami Blackout, Bizony, a od 1971 jako solista. Laureat licznych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.

U szczytu sławy – w 1975 r. – wyemigrował do USA, gdzie śpiewał w klubach polonijnych. Do Polski przyjechał dopiero po przełomie (1991). Od roku 2004 częściej zamieszkuje w Polsce, koncertuje z zespołem Imię Jego 44.

To artysta wszechstronnie utalentowany. Jako aktor prezentował się na scenach teatralnych (m. in. teatrów rzeszowskich, gdzie zadebiutował, warszawskiego Teatru Syrena czy Teatru Muzycznego w Gdyni, w którym wystąpił gościnnie w pierwszej polskiej rock-operze „Naga”). Grał także w filmie (w „Uciec jak najbliżej” w reż. Janusza Zaorskiego zagrał samego siebie). Był również bohaterem nagradzanego filmu dokumentalnego „Wolność jak płomień” w reżyserii Iwony Sadowskiej.

Jako poeta zadebiutował już w 1963 na łamach "Nowin Rzeszowskich". W dorobku poetyckim ma tomiki „Co jest urokiem tego życia” oraz właśnie „Daleko Donikąd”. W grudniu 2015 r. Polskie Radio przyznało mu Honorowy Złoty Mikrofon „za romantyczną duszę niestrudzonego krzewiciela polskiej poezji, twórcze poszukiwania oraz wielką przyjaźń z Polskim Radiem obecną w jego słowach i muzyce”.

Legendarny artysta z niezwykłą biografią, filozofią życia i potrzebą wolności twórczej, otworzy Zamkowy Gwiazdozbiór - nowy cykl spotkań Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, który rozpoczyna się w 2019 roku. Będzie to seria rozmów z cenionymi postaciami ze świata polskiej kultury i sztuki (m. in. teatru, filmu, muzyki, tańca, sztuk wizualnych). Słuchacze poznają artystyczne i prywatne biografie gwiazd, drogę ich kariery, zawodowe oraz życiowe wybory i ich konsekwencje.

Rozmowy poprowadzą znani szczecińscy dziennikarze.

Monika Adamowska,

rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

słabizna
słabizna 28.12.2018, 07:38
nic ciekawego. ikt nie pojedzie
mak
mak 27.12.2018, 16:25
To ten od disco w polu?
były fan
były fan 27.12.2018, 16:19
Jesli te wiersze są tak dobre jak śpiewanie, to klękajcie narody. Ten "piosenkarz" już nie jest w stanie nic zaśpiewać.
cuker
cuker 27.12.2018, 16:12
class fotka
fan dzban
fan dzban 27.12.2018, 15:11
Pieknie spiewa "Kolorowe Jarmarki"

Pozostałe