Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Dlaczego gmina wystąpiła ze Stowarzyszenia Unia Miasteczek Polskich

  • 27.12.2018, 11:23 (aktualizacja 27.12.2018, 20:01)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Dlaczego gmina wystąpiła  ze Stowarzyszenia Unia Miasteczek Polskich
-Chcę po prostu wyrazić swoje oburzenie, takim zachowaniem i taką postawą radnych - mówił Wojciech Długoborski, radny powiatowy. -Uważam, że to rozstrzygnięcie, które państwo podjęliście jest niedobre. Chojnaexit w wykonaniu gminy Chojna, jest psuciem samorządu – ocenił były wiceburmistrz Wojciech Długoborski na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Chojnie, kiedy to radni podjęli uchwałę o wystąpieniu gminy ze Stowarzyszenia Unia Miasteczek Polskich.

Roczna składka członkowska wynosiła 2,5 tys. zł. Radni podliczyli i koszty wyniosły ok. 10 razy więcej. I to właśnie relatywnie wysokie koszty i brak efektywności były przyczyną, że radni byli za wystąpieniem gminy Chojna ze stowarzyszenia Unia Miasteczek Polskich.

Ile gmina pozyskała pieniędzy?

Innego zdania jest Wojciech Długoborski, który był przedstawicielem gminy do tego stowarzyszenia. Przez wicerpzrewodzniczącą rady prowadzącą obrady Elżbietę Lach nie został dopuszczony do głosu podczas omawiania uchwały, a dopiero w punkcie "wolne wnioski", już po podjęciu uchwały.

-Dzięki Unii Miasteczek Polskich udało się zorganizować poważne środki dla naszej gminy. Wymienię dwa przykłady. Po pierwsze, są to środki, które zostały przeznaczone na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2. Jest to rzędu 1 mln zł. Środki osobiście, jako prezes Unii Miasteczek Polskich, jako przedstawiciel naszej gminy, załatwiałem w Ministerstwie Sportu i Turystyki. To są również środki kryzysowe, które udało się w ostatniej chwili załatwić na budowę drogi Zatoń - Krajnik. To jest rzędu 2 milionów złotych. Nie wspomnę o środkach, które uzyskiwaliśmy, jako uczestnik Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jako gmina, która uczestniczyła w tej komisji, co było wyjątkowym wyróżnieniem dla naszej gminy – wyliczał korzyści Wojciech Długoborski.

Problem też w tym, ze obserwując działania gminy w ostatnich latach i uczestnicząc w sesjach nie udało nam się wcześniej wychwycić tych zależności…

Czy gmina traci wpływ?

Zdaniem Wojciecha Długoborskiego uczestnictwo w działaniach stowarzyszenia to nie tylko pieniądze.

-To dzięki Unii Miasteczek Polskich mamy okazję cały czas, być również członkami komitetu monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Mamy bezpośredni wpływ na kryteria, na oceny, na to jak przyznawane są środki na poszczególne działania. Dzięki Unii Miasteczek Polskich, udało się w przeciągu tych ostatnich 10 lat, około 50 naszych mieszkańców, radnych, sołtysów, pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych gminy zaprosić, za pośrednictwem pana prezydenta, zaprosić na spotkania z okazji święta samorządowego i wizyt u pana prezydenta. Wtedy nikt nie patrzył na koszty, bo wtedy te koszty pokrywała Unia Miasteczek Polskich. Koszty noclegu, koszty wizyty u pana prezydenta. W związku z tym, uważam, że to rozwiązanie, wystąpienie z Ogólnopolskiej Korporacji Samorządowej, do której Chojna przynależna była od samego początku, od 1991 roku, gdzie reprezentantami gminy byli, zarówno pani Maria Oleksy, pan burmistrz Konarski i teraz ja, uważam, że to jest niepotrzebne zachowanie, które eliminuje nas, jako Chojnę, z tej możliwości korzystania ze źródła, jakim jest przynależność do Ogólnopolskiej Korporacji Samorządowej, tym samym do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, tym samym do komitetów monitorujących, tym samym do bywania w sejmie podczas uchwalania ustaw związanych z samorządami i również podczas wizyt u pana Prezydenta RP. Chciałem wyrazić ubolewanie, że tak się stało, a już najwyższym wyrazem jakiejś nieprzyzwoitości z państwa strony, zwracam się teraz do pani burmistrz, jest fakt nie przyjmowania korespondencji do Unii Miasteczek Polskich przez naszą gminę – argumentował Wojciech Długoborski.

Niestety o tych wyjazdach było cicho i nieznane były kryteria jakimi kierował się urząd aby delegować mieszkańców na delegacje.

Odpowiedź burmistrz 

Na słowa krytyki zareagowała burmistrz Barbara Rawecka.

-Nigdy nikomu nie zabraniałam przyjmowania korespondencji i nie znam akurat przykładu żadnego, nie przyjmowania korespondencji do Unii Miasteczek. Albowiem nikt mnie o tym nie poinformował, że jakakolwiek korespondencja była. Po drugie, chciałam powiedzieć, że jeżeli już tak jesteśmy blisko Unii Miasteczek Polskich, to chciałam panu Długoborskiemu przypomnieć, że to pracownicy gminy Chojna właściwie wykonywali zadania, przynależne do Związku Unii Miasteczek i tutaj wyliczono mi koszty, zresztą radni o tym wiedzą, że wszystkie koszty, które były związane z Unią Miasteczek, a więc pańskie wyjazdy, delegacje, jak i praca pracowników, materiały, plus pana dodatek specjalny za udział i za przynależność do Unii Miasteczek, chociaż myślałam, że to jest przywilej i radość, a nie zapłata za to, kosztowało nas to przez trzy lata blisko 65 tysięcy złotych – powiedziała Barbara Rawecka.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sprawiedliwy
sprawiedliwy 28.12.2018, 19:45
bardzo dobrze dawno powinien grajek wyslac go na Kuronia on ma jeszcze cos do powiedzenia na hasiok z czerwonym
suma
suma 27.12.2018, 21:36
Nie ma opozycji. Jedyna opozycja to jak widać Długoborski :))))))
Jelenie
Jelenie 27.12.2018, 17:57
A co to za rada to co im kazała to machali jak pachołki.
Oszukany
Oszukany 27.12.2018, 17:54
Na igryfino.pl chociaż się coś dowiemy bo na portalu chpawsław24.pl napisali że uchwalili budżet, ale czemu nie ma informacji ze podnieśli też ceny za smieci a w głownej mierze zeby wyrownać stratę między tymi co płacą a tymi co mają w d....
Czemu nikt nie napisze o podwyżce, przecież to miała być władza bez podwyżek.
pstryk
pstryk 27.12.2018, 16:20
Żeby było to ważne to na walnym musi to jeszcze zatwierdzić Stowarzyszenie Unia Miasteczek Polskich. Chyba nie można od tak sobie wystąpić bez porozumienia.
clue
clue 27.12.2018, 21:46
Bo jedną z cech stowarzyszenia jest dobrowolność, a to oznacza to, że nikt nie może zmusić osoby, czy w tym wypadku gminy, zarówno do bycia członkiem, jak i do rezygnacji z członkostwa w stowarzyszeniu. Szczegółowe zasady złożenia rezygnacji określane są zazwyczaj w statucie organizacji. Zwykle taką rezygnację składa się na piśmie na ręce organu, który „zawiaduje ruchem” członków w stowarzyszeniu. Najczęściej jest to kompetencja zarządu odpowiadającego ogólnie za zarządzanie organizacją. Wystarczy teraz poczta wysłać uchwałę. Jeśli oczywiście jej wcześniej wojewoda nie unieważni.
massa
massa 27.12.2018, 16:05
Według mnie to była zwykła zemsta.
Milosnik zwierząt
Milosnik zwierząt 27.12.2018, 18:17
I nieprawdopodobna głupota. Po prostu chore króliki.
kpt Wagner
kpt Wagner 27.12.2018, 15:19
Dlaczego gmina wystąpiła ze Stowarzyszenia Unia Miasteczek Polskich?
Wojciechu,To są pytania, na które nie oczekuję odpowiedzi, te odpowiedzi znam, a nawet gdybym ich nie znał, to i tak by mnie nie interesowały, jak zresztą i pytania. Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi; i jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to, niestety, mój obowiązek. Zrozumieliście? Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss. Zrozumieliście?
radny
radny 27.12.2018, 14:38
Redaktorku jeżeli już piszesz to pisz o wszystkich wypowiedziach p. Burmistrz. Czemu zapomniałeś wspomnąć, że ów p. Długoborski ma zaległy urlop aż 72 dni i gmina musi mu za to zapłacić. Kto kogo tu naciąga. A tak na marginesie gdzie inspekcja Pracy dwa lata za zaległy urlop wypoczynkowy.
amaretto
amaretto 27.12.2018, 15:55
Może dlatego nie napisał, ponieważ to nie ma nic do rzeczy. To nie temat o urlopach, tylko o wystąpieniu ze stowarzyszenia.
rus
rus 27.12.2018, 14:31
A komuchowi DługPolski zawsze mało! Tylko On na tym zarabiał!

Pozostałe