Orszak Trzech Króli w murach średniowiecznego miasta. Narodziny tradycji? [FOTO, WIDEO]

  • 06.01.2019, 19:21 (aktualizacja 06.01.2019, 21:12)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Orszak Trzech Króli w murach średniowiecznego miasta. Narodziny tradycji?… Zdjęcia igryfino i chojnakulturalnie
Mnóstwo przygotowań, cztery sceny (cztery stacje) i dziś Orszak Trzech Króli mógł ruszyć ulicami Chojny. Uliczne jasełka przyciągnęły sporo mieszkańców, którzy na ten moment założyli korony i paradowali ze znaczkami-nalepkami „Orszak Trzech Króli AD 2019. Odnowi oblicze ziemi”. W tym roku oprócz tradycyjnych mędrców–króli była nawet Maria z dzieciątkiem Jezus na „osiołku”.

Dzisiejsza impreza w Chojnie z okazji przypadającego właśnie w niedzielę Święta Trzech Króli przygotowana została przez parafię pw. Świętej Trójcy w Chojnie.

Co ciekawe, trasa Orszaku Trzech Króli przebiegała w granicach średniowiecznego miasta i wiodła w dużej części wzdłuż zabytkowych murów.

Orszak Trzech Króli wywodzi się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. W Chojnie odbył się po raz trzeci (pierwszy raz w 2017 r.). Wcześniej zwyczaj ten na terenie Nowej Marchii, czy szerzej Brandenburgii, a po wojnie Pomorza Zachodniego, nie był kultywowany.

W galerii prezentujemy zdjęcia z jasełek oraz krótki film obrazujący zaangażowanie lokalnej społeczności.

loadingŁaduję odtwarzacz...

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (35)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ministrant
ministrant 06.01.2019, 23:32
Mieliśmy te nalepki ponieważ w tym roku Oraszak Trzech Króli odbywał się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". W ten sposób nawiązaliśmy do słów papieża Jana Pawła II wypowiedzianych 2 czerwca 1979 r. w Warszawie.
Od nowa
Od nowa 06.01.2019, 23:37
Kto ?
now name
now name 06.01.2019, 23:29
Nie wszyscy ale niektórzy uliczni aktorzy mogliby się lepiej przygotować. To jednak publiczny występ i nie można klepać. O śpiewie niektórych nawet nie wspomnę... To taki mały minus dzisiejszego świętowania.
Kuno Liechtenstein (ten z Krzyżaków")
Kuno Liechtenstein (ten z Krzyżaków") 06.01.2019, 22:45
Pogański kraj, pogańskie obyczaje!
Władysław Jagiełło (z banknotu 100 zł)
Władysław Jagiełło (z banknotu 100 zł) 06.01.2019, 22:50
Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła.
greps
greps 06.01.2019, 22:41
Trochę refleksji by się przydało. I tak już słyszałem różne dziwne wytłumaczenia tego, dlaczego ludzie wyrażają swoja wiarę, np.niedawno ktoś napisał, że ze szkół ściągają, co jest absurdalne, bo tego tematu w ogóle nawet nie ma w szkołach. Po prostu Kościół ma oparcie w rodzinach, więc i dzieci są.
elyty postępowe
elyty postępowe 06.01.2019, 22:04
Tak, tak prawił słynny Rysiek z Nowośmiesznej, wg którego też prawda jest inna w zakresie historii Polski, bo wg niego zamach majowy był w 1935 roku. Ale co do Trzech Mędrców zwanych Królami, to wszystkich przebił niejaki rozgadany o sprawach kościelnych niejaki poseł Myrcha, cytat:" – Kacper, Belzebub i Melchior. I Baltazar – mówił Arkadiusz Myrcha, poproszony w programie „Gość poranka” przez Adriana Klarenbacha o wymienienie imion Trzech Króli".
zachwycony
zachwycony 06.01.2019, 22:02
A dodam kolejną ciekawostkę. Ulicami Chojny orszak przeszedł trzeci raz. Na początku wydawało mi się, że było mniej osób niż rok temu, ale najwidoczniej potem dochodziły kolejne rodziny czy osoby, które nie były w kościele. Prawdopodobnie z sąsiednich parafii. Gdy ujrzałem, że idący w Orszaku zapełnili Plac Konstytucji 3 Maja to serce rosło. Czyli w jednym z najmniej religijnych miast w Polsce mamy wynik niezły jeśli chodzi o liczebność, utrzymujący sie od pierwszego Orszaku TRZech Króli. A w kwestii klimatu i stylu też było znakomicie, bo ze sceny przemawiały jasełka.
Polak
Polak 07.01.2019, 10:25
naprawdę tak Cię cieszy i raduje wysoki poziom zacofania?
koroniarz
koroniarz 06.01.2019, 21:57
A ja dodam dla nieznających gadżetów Orszaku, że głównym rekwizytem jest korona z barwnego kartonu, nakładana na głowę (na czapki).
węglarz Tłoczyński
węglarz Tłoczyński 06.01.2019, 21:12
Redaktorze, tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza… To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
ametyst
ametyst 06.01.2019, 21:10
Było bardzo miło. Ludzi trochę mniej niż za pierwszym razem ale spotkałem sporo znajomych. I brawa dla wszystkich występujących.

Pozostałe