Z koronami i aureolami przeszli przez miasto [FOTO, WIDEO]

  • 06.01.2019, 20:40 (aktualizacja 06.01.2019, 21:48)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Z koronami i aureolami przeszli przez miasto [FOTO, WIDEO]
Najstarsze tradycje Orszaku Trzech Króli w naszym powiecie mamy w Moryniu. Jego inicjatorem i jednym z głównych organizatorów jest ks. proboszcz Marian Augustyn. Muzycznie od początku prym wiedzie Ewa Kwiecień, która gra na akordeonie. Wcześniej podczas dzisiejszej uroczystej mszy św. z okazji święta Objawienia Pańskiego (popularnie zwanym Świętem Trzech Króli) tradycyjnie też występuje chór Sanctus.

Orszak Trzech Króli w Moryniu zaczyna się w kościele. Następnie prowadzi do żywej szopki ze zwierzętami i dalej wokół kościoła, ulicami miasta wiedzie do Domu pomocy Społecznej, gdzie mamy kolejną żywą szopkę z Józefem i Marią. Uliczne jasełka odbywają się przy muzyce oraz wspólnym śpiewie kolęd.

Co ciekawe, Orszak Trzech Króli w Moryniu organizowany był jak jeszcze nie było oficjalnego święta Trzech Króli. Wcześniej zwyczaj ten na terenie Nowej Marchii, czy szerzej Brandenburgii, a po wojnie Pomorza Zachodniego, nie był kultywowany. Orszak Trzech Króli wywodzi się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. W Moryniu nawiązuje do hiszpańskiej tradycji rozdawania w ten dzień podarków. Uczestnicy częstowani byli cukierkami przez mędrców-króli.

Orszak zaczął się formować już w kościele Świętego Ducha.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Następnie Orszak Trzech Króli przemaszerował przez miasto tym razem nieco inną drogą niż dotychczas. A pod koniec filmu dowiemy się dlaczego oprócz koron pojawiły się aureole...

loadingŁaduję odtwarzacz...

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (25)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fot
fot 07.01.2019, 01:25
A ja na pierwszym zdjęciu widzę czterech króli (czterech w koronie)? To jak z tą historią?
;)
Rysiek
Rysiek 07.01.2019, 07:25
Historycy muszą wyjaśnić, co stało się z 2 pozostałymi.
Tak kattoliki. Macie króla od dwóch lat
Tak kattoliki. Macie króla od dwóch lat 06.01.2019, 23:36
Teraz koronowanym królem Polski jest Jezus Chrystus. Widziałem Dudę i Kuchtę na koronacji.
fot
fot 07.01.2019, 01:24
No to razem trzech .... ;)
S.
S. 06.01.2019, 22:42
Bardzo dobra inicjatywa księdza proboszcza Augustyna. Widzę, że coraz więcej ludzi chodzi. Na pewno są jeszcze grzesznicy którzy mogli uczestniczyć a tego nie zrobili. Trzeba się modlić za ich nawrócenie.
parafianka
parafianka 06.01.2019, 22:16
Pięknie, bo to była ostatnia chwila by zatrzymać czas, powrócić do nastroju niedawnych, najpiękniejszych w roku świąt. I to wszystko dodatkowo odbyło się jeszcze wśród świątecznych dekoracji, obok choinek, przy dźwiękach kolęd. Serce rosło… Naprawdę…
Witniczanka
Witniczanka 06.01.2019, 22:36
Z jednej strony to o ostatnia chwila by zatrzymać czas… pośpiewać kolędy. Ale z drugiej strony w polskich kościołach aż do święta Ofiarowania w Polsce śpiewa się kolędy, do 2 II (wg mnie za długo, warto zachować złotą proporcję, by nielogicznie nie rozciągac B.N. aż po luty, choć też nie zamykałbym ich śpiewania na 6 stycznia).Druga kwestia:" najpiękniejsze święta w roku"? Wobec skomercjalizowania ich otoczki, wciskania dziwnych podmianek ich treści jak renifery, Mikołaj (nawet nie święty), zaniku śpiewania kolęd przy stole, położenia nacisku na zakupy, prezenty, a także wobec kluczowej wagi Wielkanocy w chrześcijaństwie, święta kultywowanego od pierwszych miesięcy istnienia Kościoła, na którym opiera się wszystko w chrystianizmie, uważam, że najpiękniejszym świętem jest Wielkanoc.
skołowany
skołowany 06.01.2019, 22:11
A Rysiek P. kiedyś Nowośmiesznej mówił że sześciu ich było.
roko
roko 06.01.2019, 22:06
Dwóch króli zdetronizowano od ubiegłego roku, tylko jeden się ostał!
byłem widziałem
byłem widziałem 06.01.2019, 21:43
W Hiszpanii dzieci dostają w dzisiejszy dzień świąteczne prezenty.

Pozostałe