Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Mieszkańcy narzekają na zanieczyszczenie i niedogodności. Gryfskand zmniejszy zapylenie powietrza

  • 18.01.2019, 23:13 (aktualizacja 19.01.2019, 01:56)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Mieszkańcy narzekają na zanieczyszczenie i niedogodności. Gryfskand zmniejszy zapylenie powietrza Dariusz Wojciechowski, prezes Stowarzyszenia Proekologicznego „Czyste Ustrzyki Dolne” przed Gryfskandem.
-Mamy duże problemy, my - mieszkańcy Gryfina mieszkający niedaleko Gryfskandu. Przede wszystkim jest brudno od pyłu i to wdychamy. Najgorzej jest nocą. Śnieg jak spadnie w nocy, to rano już jest czarny – takie mamy tu zapylenie. A do tego ten hałas i uciążliwy ruch samochodów, co psuje nam drogi - skarży się mieszkaniec ul. Fabrycznej, która leży na północy Gryfina niedaleko budynków Gryfskandu produkującego węgiel drzewny. Te skargi słychać nawet w Bieszczadach, gdzie Gryfskand chce uruchomić kilka razy większy zakład.

Aby drzewo dowieźć do zakładu, trzeba przejechać ciężkim sprzętem po drodze, która jest na bagnie. Na jej stan narzekają mieszkańcy północnej części Gryfina, jak i miejscowości Żabnica.

Większość wiatrów wieje z zachodu, więc uciążliwości zapylenia powietrza nie odczuwają bezpośrednio gryfinianie mieszkający bliżej centrum. Jednak najwięcej mgieł w Europie występuje Dolinie Dolnej Odry. Kto jedzie rano do pracy przez Międzyodrze, ten potwierdzi jak często towarzyszy mu mgła. W zimne dni owa mgła miesza się z wyziewami z kominów i pyłami, tworząc zdradliwy smog!

Uciążliwe zapylenie

Te brudne okna, na które narzekają mieszkańcy północnej części Gryfina i Żabnicy spowodowane są zapyleniem. Niemal wszędobylski jest pył. Wytwarza się głównie gdy przeładowywany jest miał węglowy na otwartej przestrzeni. Zapytaliśmy czy Gryfskand zamierza zmniejszyć zapylenie? Dziś 18 stycznia 2019 r. przysłano nam odpowiedzi na nasze pytania.

-Firma Gryfskand funkcjonuje w Gryfinie od dziesięcioleci i zależy nam na utrzymaniu dobrych stosunków z mieszkańcami – podkreśla Patrik Kowalczyk, prezes Gryfskandu.- Stąd skargi dotyczące emisji pyłów potraktowaliśmy bardzo poważnie – zapewnia prezes.

Mieszkańcy zdają się mieć inne zdanie, ponieważ w przeszłości nie byli traktowani jako partnerzy, a na dowód bogatą dokumentację pokazuje Urszula Wawrzyniak.

WIOŚ upomina firmę

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie przeprowadził w zakładzie przy ul. Fabrycznej w Gryfinie kontrole. Inspektorzy nakazali zmniejszyć emisję pyłu. W związku z tym starosta gryfiński Wojciech Konarski w zeszłym roku nakazał Gryfskandowi zmianę magazynowania miału węglowego na mniej uciążliwy.

-Zapewniamy też, że prawie wszystkie uchybienia wskazane w audycie środowiskowym zleconym przez starostę gryfińskiego zostały usunięte już w ubiegłym roku. Przeprowadzone działania to: hermetyzacja przesypywania w ciągu transportowym węgla drzewnego, wydłużenie komina na instalacji zwęglania trocin i odtworzenie stanu technicznego instalacji wentylacji w hali retortowej – zapewnia nas Julia Szypulska w imieniu Gryfskandu.

Wyeliminują wtórną emisję pyłów

Nie wszystko jednak zostało wykonane tak, jak życzyliby sobie mieszkańcy i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie. Jednak Gryfskand zapewnia nas, że sytuacja zmieni się jeszcze w tym miesiącu.

-Jesteśmy w trakcie wykonywania ostatniego zalecenia i związane z nim prace zakończą się pod koniec stycznia. W trakcie jest budowa hali do prac transportowo-przeładunkowych. Zastąpi ona dotychczasowy otwarty skład surowców. To rozwiązanie pozwoli na całkowite wyeliminowanie tzw. emisji wtórnej pyłów – zapewnia przedstawicielka Gryfskandu.

Ekspansja „niewidocznej” firmy do południowo-wschodniej Polski

Firma musi się unowocześnić, ponieważ planuje ekspansję. Już nie tylko mają funkcjonować zakłady w Gryfinie czy w Hajnówce, ale i w Bieszczadach. Stąd w tym tygodniu wizyta mediów i mieszkańców Ustrzyk Dolnych. Przyjechali przedstawiciele gazety „Nasze Połoniny” i Telewizji Bieszczady oraz Stowarzyszenia Proekologiczne Czyste Ustrzyki Dolne. Oglądali zakład (od zewnątrz, ponieważ do środka ich nie wpuszczono), wsłuchiwali się w opinię mieszkańców Gryfina i Żabnicy. Kręcili głowami i… nosami. Tymczasem Gryfskand odpowiada nam dziś, że zamierza unowocześnić technologię:

-Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że wymienione działania są związane nie tylko ze skargami mieszkańców, ale też z opracowaną strategią firmy, która zakłada unowocześnienie technologii i wprowadzenie zabezpieczeń w trosce o środowisko. Odbywać się to będzie poprzez hermetyzację procesu produkcji. Przyjęty przez zarząd firmy program zakłada przeprowadzenie w ciągu 3 lat szeregu inwestycji, które doprowadzą do hermetyzacji procesu produkcji i całkowitej likwidacji pyłów. W efekcie zakład w Gryfinie będzie dla mieszkańców niemal „niewidoczny” – obiecuje przedstawiciel Gryfskandu.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (45)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pomysł
pomysł 08.02.2019, 18:49
Jeżeli prezes zakładu twierdzi że nie będą współfinansować drogi bo to kwestia gminy,to niech gmina zleci pomiar maksymalnego obciążenia drogi i postawi znaki o zakazie wjazdu samochodów o masie powyżej 5 ton a wtedy niech sobie zakład wozi drewno busami,i drogi będą całe.
popierający
popierający 22.01.2019, 18:27
może rzeczywiście trzeba zakład zablokować jeżeli tylko to rusza prezesów ze stołka
Gryfskand
Gryfskand 22.01.2019, 00:44
Szanowni Mieszkańcy,
od ponad 100 lat istnieje w tym miejscu zakład, którego główną produkcją są wyroby pochodzące z drewna. Od ponad 30 lat produkuje węgiel drzewny oraz brykiet na grila. Do samej produkcji nie używa się żadnej chemii! Więc nie można powiedzieć, że jest trucicielem, gdyż sam pył jest węglem drzewnym, który także może służyć jako leczniczy. Całość produkcji jest przetwarzana w zakładzie i nie ma odpadów, które wymagałyby utylizacji poza metalem, który sprzedaje na złom. Gryfskand naprawdę zainwestował ostatnio w uszczelnienie produkcji oraz zmniejszył z znacznym stopniu transport kołowy. Mam nadzieję, że jest to widoczne. Co do drogi, to słusznie Państwo zauważyliście, że właścicielem jest gmina. Mimo dość znacznych podatków, które Gryfskand płaci co roku na gminę - ma ona inne wydatki i trudno jest od gminy zdobyć zobowiązanie do budowy nowej drogi, mimo, iż firma Gryfskand wielokrotnie prosiła o rozważenie jej budowy. Chciałbym zapewnić mieszkańców, iż zakład Gryfskand aby móc zmodernizować produkcję zainwestował kwoty przekraczające miliony złotych a to nie wszystkie plany, które chce zrealizować. Jeden z ważniejszych etapów modernizacji ciągu technologicznego będzie montaż super wydajnego filtra na jednym z emiterów. Niestety, sama budowa filtra od chwili zamówienia do realizacji montażu trwa rok. Ale w planach jest montaż tego filtra w roku 2019 i dokładamy wszelkich starań, aby stało się to jak najszybciej. W ciągu 2 do 3 lat zbudujemy komplet silosów odbierających półprodukt w trakcie produkcji. To pozwoli nam całkowicie wyeliminować wszelkie niedogodności i poprawić dla Państwa otoczenie. Nie udało mi się opowiedzieć Państwu o innych rzeczach, które już zostały wdrożone w poprawę obecnego stanu ale chciałbym Państwa zapewnić, że działamy i docelowo będzie to zakład "niewidoczny" dla otoczenia! Do tego czasu proszę o wyrozumiałość, choć w tym roku będzie już zapewne widoczna poprawa. Z poważaniem, Zarząd Firmy Gryfskand
Marcin Jangas
Marcin Jangas 22.01.2019, 02:41
Osoba pisząca w imieniu zarządu gryfskand, opisuje sytuację w innym miejscu, a nie w tym trucicielu znajdującym się przy ul.Fabrycznej. Przy ul.Fabrycznej gryfskand emituje od kilku lat w coraz większym stopniu pyły i nie zbadane związki chemiczne. Brak właściwych kontroli i jakiegokolwiek monitoringu doprowadził do poczucia bezkarności. Deklaracje ze strony waszej firmy są tak długie jak serial "Moda na Sukces", wyznaczacie sobie terminy, których nigdy nie dotrzymujecie. Co kilka miesięcy zmienia się prezes i za każdym razem kiedy robi się głośno deklaruje dialog.....! Kiedy ktoś z waszej firmy był na spotkaniu z mieszkańcami??? Ostatnim spotkaniem przestraszonego prezesa firmy z mieszkańcami było wyjście przed szlaban zakładu 3 lata temu!!! Wyjście nastąpiło po tym jak ochroniarz powiadomił prezesa, że mieszkańcy blokują wjazd do firmy. O jakich milionach na inwestycje związane z hermetyzacją zakładu ktoś tu pisze??? W procesie jaki odbywa się przed Sądem w Szczecinie z mojego powództwa przedstawiliście plan wydatków z przeznaczeniem na modernizacje zakładu w Gryfinie. Jednak po otrzymaniu pisma uznałem to za żart, kolejny ze strony gryfskandu i prawdomówności. Przytaczam tu uchwałę zarządu firmy gryfskand nr 3 z dnia 24 kwietnia 2018roku, w sprawie inwestycji w latach obrotowych 2017/2018/2019, bardzo proszę udostępnić mieszkańcom w oryginale i wskazać o jakich milionowych inwestycjach na hermetyzację jest mowa??? Ciężko uznać za modernizacje zakładu w Gryfinie m.in nowe auto dla prezesa za 300.000zł, czy wydatki na zakład w Hajnówce,Ińsku!!! Jedynym akcentem w liście wydatków na inne lokalizacje jest połączona kwota z wydatkami na zakład w Hajnówce z wydatkiem na stacje rozładunku,składowania i rozładunku w Gryfinie!!! Dokładnie to zrobiliście, a mianowicie powiększyliście teren zakładu o teren po dawnym boisku i zwozicie drewno z całego kraju!!!! Czy naukładanie drewna w hałdach wysokich na kilkanaście metrów ma nas uchronić przed pyleniem i smrodem!!! Może gryfskand oznajmi również mieszkańcom co jest palone nocami na terenie waszego zakładu zwłaszcza w weekendy??? Dlaczego spalanie jest tylko w nocy???
Nawiązując również do tego że gryfskand jest "ekologiczny" proszę o zapoznanie się z artykułem w gazecie prawnej: https://serwisy.gazetaprawna.p…
opisany tam jest proces produkcji węgla drzewnego.
Skoro już teraz w chwili obecnej gryfskand pod wodzą nowego prezesa będzie taki ludzki i wręcz sąsiedzki to dlaczego nie odeprzecie ataków mieszakńców poprzez zlecenie stałego monitoringu zakładu pod kątem emisji pyłów PM10, PM2,5 oraz zawartości składników powietrza. Taki monitoring poprzez stałe stacje zamontowane z czterech stron zakładu i odczytami on-line udostępnionymi dla mieszkańców wraz z dostępną historią to niewielki wydatek dla tak potężnego zakładu??? Chyba uda się to dopisać w kolejnej uchwale pisanej na kolanie??? Uwiarygodnijcie się jako firma bo jedyne co jest prawdziwe to stwierdzenie, że
"... zakład będzie niewidoczny dla otoczenia...." oczywiście pod warunkiem, że zniknie z mapy Gryfina! W takiej formie jak jest obecnie wraz z mieszkańcami zrobimy wszystko, aby zakład zaczął respektować prawo i zasady dobro sąsiedztwa. Nikt z mieszkańców nie dąży do zamykania gryfskandu i super że zapewniacie miejsca pracy. Wieloletnie działanie waszego zakładu i ignorancja doprowadziło mieszkańców do bardziej radykalnych kroków.
Hajnówka
Hajnówka 19.02.2019, 21:59
W Hajnówce mamy ten sam problem. Czytajac powyższą wypowiedź pomyslałem że opisuje pan "nasz zakład". Jest pomysł jak temu zaradzić. Proszę o kontakt [email protected]
Pamiętam jeszcze "suchą destylację" w Mniszkach (nikt inaczej…
Pamiętam jeszcze "suchą destylację" w Mniszkach (nikt inaczej nie nazywał)... 22.01.2019, 01:43
Hmm – dużo faktów. Z jednej strony – wygląda na to, że okoliczni mieszkańcy powinni płacić opłatę sanatoryjną, skoro ten pył to samo zdrowie. Albo sobie zbierać i sprzedawać do aptek..
Z drugiej – faktycznie jest to zakład działający od lat, więc trudno mówić, że gmina zaskoczona i można drogę przystosować.
Tym bardziej że błyskawicznie „autostradę w las” na początku poprzedniej kadencji wybudowali.

Trudne do pogodzenia sprawy - i na pewno prawda nie leży tylko i wyłącznie po jednej stronie...
dyskutant
dyskutant 21.01.2019, 23:40
Sprawa jest smutna, ale za to niektóre komentarze genialne!
popierający
popierający 21.01.2019, 12:13
Bardzo dobrze że w końcu słychać mieszkańców Żabnicy bo ten zakład jest mocno uciążliwy,coraz bardziej rozjeżdżone drogi to koszmar,jestem ciekawy gdzie są odpady poprodukcyjne z tego zakładu i jak wygląda dno Odry i jakość wody przy Gryfskandzie.
Powodzenia w walce
T.
T. 21.01.2019, 12:27
Tylko nie ma wspracia Burmistrza i Rady.
górnik z chmur
górnik z chmur 20.01.2019, 09:59
sprawa drogi to infrastruktura a za to jest odpowiedzialny gospodarz,,zakład do gminy pracownicy tez z wynagrodzen , płaci podatki,,na zielnej kałuza przy kapliczce kałuza do kostek,,cale drogi jak zaorane pole przy oczyszczalni rowy bez barierek ktos sie utopi to co bedzie,przejazd przy zakladzie katastrofa w ogóle to dno i szambo taki gospodarz terenu i tyle czyba znowu chce 100 listów ale teraz na jego koszt
jego droga
jego droga 20.01.2019, 11:07
Idźcie do starosty!
gornik   z chmur
gornik z chmur 20.01.2019, 09:20
a dziurawe drogi i kurz z nich wam nie przeszkadza?? a co sołtys z żabnicy kiedys zrobił zeby nie było gołoledzi?? drzewa sprzedane w p***u a drogi w zabnicy niet,,rozmaryn do innego zakładu droge zrobił tak? zrobił!! a okoliczne drogi to co??? rybacka etc......jak w czepinie wypadek to ruch przez żabnice i mniszki a tam dziury jak na poligonie po cwiczeniach artyleryjskich...macie swojego rozmaryna ,,,tfu gospodarz sie znalazł
MB...
MB... 20.01.2019, 00:38
Ostatnia deska ratunku to konkretny strajk ... Dajmy Gryfskandowi np. miesiąc na zbudowanie drogi technicznej do fabryki, jeżeli znów nas oleją trudno.... zatarasujmy drogę wjazdową do Żabnicy- zero wjazdu przez tydzień, nie jakieś tam spowolnienie ruchu przez parkowanie aut na przemian po oby stronach jezdni - tylko ZAKAZ WJAZDU DO WSI!
Romario
Romario 20.01.2019, 00:39
Drogi są publiczne i właściciel może ja tylko zamykać, a właścicelem jest powiat.
konkretny
konkretny 19.01.2019, 14:11
To robota dla inspektorów od środowiska. Gdzie oni są od lat? Przecież za to im płacimy. Co powinni zrobić? Ciągły monitoring. dokładne badania i pomiary i w razie przekroczeń norm - wysokie kary. Jak kary będą odpowiednio wysokie, to szybko znajdą inną technologię. Powodzenia życzę i konsekwencji, bo przeginają z tym pyleniem o nie tylko.
Tomasz M.
Tomasz M. 19.01.2019, 13:52
To dopiero teraz taki problem? Przecież zakład ma 100 lat. A gdzie odpowiedzialność tych, którzy stawiali domy przy Gryfskandzie? Ten fakt uparcie i swiadomie portal pomija. Gryfskand istniał i powinien istnieć nadal, jest niezbędny dla ludzi tam zatrudnionych, kooperantow, korzyści finansowych jakie ma Gmina Gryfino, tym samym jego mieszkańcy. A co do pyłu. Rozsadek wskazywal, by nie kupować w tym rejonie działek.
Cyc
Cyc 20.01.2019, 18:27
Jakie korzyści mają mieszkańcy?Dziury,czarne bloto,kałuże na ulicach.Mamy radnego,który nie zajmuje się sprawą bo wozi drewno do fabryki a to zloty interes.Szkoda .a głosowałem na niego.
gornik z chmur
gornik z chmur 20.01.2019, 19:05
bo sołtyso radny nawet u siebie we wsi ma droge nieposypaną,,,ma wyje**ne na wszystko jino nie na dutki
Zabniczanka
Zabniczanka 19.01.2019, 14:08
Oczywiście ci co kupili działki i postawili nowe domy Ok, wiedzieli ake co z tymi budynkami które były przed zakładem?gdzue maja iść ci ludzie? Sprzedać? I ci za to kupią? Zakład nigdy nie był uciążliwy jak teraz, niestety,zakład ma prawie 100 lat i technologie jak 100 lat temu. Niech zmodernizują i po problemie. Ja mieszkam tu od urodzenia i nigdy nie było jak teraz a z roku na rok jest coraz gorzej. Uczciwe i rzetelne kontrole bez kopert pod stołem i nie ustawione kontrole rozwiązały by problem.
ZSO
ZSO 19.01.2019, 13:48
Proszę państwa, a co za problem zrobić rzetelne badanie i opublikować wynik? Tylko powtarzam: rzetelne i publikacja z adnotacją ile razy jest przekroczona norma zapylenia i jakim związkiem chemicznym jest rzeczywiście pył. W zasadzie każdy uczeń z naszego ogólniaka interesujący się chemią to naszym urzędnikom zinterpretuje!! Tylko trzeba chcieć!!
miotła
miotła 19.01.2019, 13:47
To jest normalne, stara jak zamiata chatę mietłą to też zapewne się kurzy, pyli itd
kierowca
kierowca 19.01.2019, 13:34
Najpierw przeszkadzały im samochody ciezarowe blokowali droge teraz dowiaduje sie że im pył przeszkadza ludzie zastanowcie sie co wy robicie
maska
maska 19.01.2019, 12:56
największy truciciel w regionie?
kadyks
kadyks 19.01.2019, 13:15
A nie czasami ZEDO? Poównujesz mrówkę do słonia.
mieszkanka
mieszkanka 19.01.2019, 12:55
chcemy aby fabryke zamknięto
gornik z chmur
gornik z chmur 20.01.2019, 19:08
łot i powiedziała durna,,,jak mowił kargul
pytanie
pytanie 19.01.2019, 13:15
A ty zamknąć się możesz?
ja
ja 19.01.2019, 12:02
Mieszkam w Chojnie nas w centrum miasta truje dzierżawca "kina" , dziewne że władze nie widza lub udają że nie widzą problemu .Kiedy facet pali w piecu z tego co wiem to czym popadnie , świata nie widać!!!
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 19.01.2019, 09:34
murzyni z ukraina przyjechali dlatego maja was w czarnej dop[ie ha ah ah zawsze sie smiałem że te czarne oczy to tylko w tej firmie ha ha ah https://youtu.be/2wmjYNMJxHM
Rysiek z klanu
Rysiek z klanu 19.01.2019, 08:18
Kto narzeka? Ci ktorzy mieszkaja tam od zawsze i zawsze towarzyszyl im gryfskand? Czy moze te nowobogackie pseudo biznesmeny co dzialki za grosze kupili i teraz im pyl przeszkadza bo sie auto kurzy i mniej blyszczy? Widzialy galy co braly!
leon
leon 02.04.2019, 07:34
to ,ze jakas fabryczka stoi dluzej w okolicy,to znaczy ze moze truc?-ogarnij sie gamoniu
Buli
Buli 19.01.2019, 10:04
Właśnie to samo chciałem napisać co Rysiek z Klanu. Cwaniaczki kupując działkę wiedzieli o zakładzie. Mogli nie kupować. Teraz protesty i narzekanie. Może jeszcze odszkodowanie chcecie krętacze??
Osa
Osa 19.01.2019, 11:16
Tak,należy się tym wszystkim odszkodowanie za skazone ogródki,za zabrudzone pranie,wieczne mycie aut i okien w domach,hałas ciężkich aut z drewnem od 4 rano,trzęsące się i popękane domy.Bronia tego zakładu pracownicy co to łażą po zakładzie ze śrubokrętem albo pracują w biurze i zarabiaja krocie.
Rybka
Rybka 19.01.2019, 10:11
Pewnie pierwszy był byś w kolejce, gdyby takie odszkodowania dawano? A syf gryfskandowski niestety nie rozróżnia czy ktoś mieszka w nowobogackim pałacu czy ruinie w sąsiedztwie gryfskandu! Osiada wszędzie z tym se nowobackiego stać na remonty....
Żabniczanka
Żabniczanka 19.01.2019, 09:55
Narzekają wszyscy! Ja mieszkam tam od urodzenia i nie wyobrażam sobie mieszkać gdzie indziej. Zakład był tu od zawsze i niech tak będzie,jednak nigdy nie był tak uciążliwy( pył) jak teraz. Niech zakład uczciwie podejdzie do tego problemu i unowocześni fabrykę a nie daje koperty w ustawionych kontrolach!
to nie to samo
to nie to samo 19.01.2019, 14:13
Żabniczanka czy Gryfskandzianka?
Żabniczanka
Żabniczanka 20.01.2019, 14:38
Żabniczanka od urodzenia!
pchła
pchła 19.01.2019, 09:43
o jakim błyszczącym aucie piszesz,zaraz po umyciu wystarczy godzina i jest zamiast białego czarny.Koło fabryki są same stare domy i właśnie Ci mieszkańcy są najbardziej pokrzywdzeni bo to nie tylko pył ale i smród,szczególnie nocą ,kłeby dymu.W tym roku bdziemy wykupować wieczyste użytkowanie,ciekawe czy dostaniemy zniżkę za wykupienie takiego skażonego terenu.
Ford
Ford 19.01.2019, 13:17
Samochód może być dowolnego koloru. Byle był czarny!
PUP
PUP 19.01.2019, 01:36
Prosze pamietac, że tam pracują ludzie!
pchła
pchła 19.01.2019, 09:44
Tym bardziej trzeba im poprawić warunki pracy bo jak wychodzą to wyglądają gorzej niż górnicy,Ciekawe co z ich płucami
.
gornik z chmur
gornik z chmur 20.01.2019, 10:40
to niech sie umyja,,fabryka daje mydło i reczniki,,łaznia tez jest
stefan
stefan 20.01.2019, 09:15
chyba babo górnika ze sciany nie widziałas i nie masz pojecia o kopalni,,fedruj wiesniaro na pokładzie 1,2m
trollu
trollu 19.01.2019, 14:04
Póki co to widzę że najbardziej ty tu z ucha strzelasz, w dodatku anonimowo. Jakby miało to coś zmienić, ludzie tam ciężko pracują a ty pajacu piszesz takie fakenewsy-wstyd.
kucyk
kucyk 19.01.2019, 01:30
Akor co ty tu napisałeś? Wybierasz się w Bieszczady?

Pozostałe