Jarmark Moryński 2019
Jarmark Moryński 2019
Jarmark Moryński 2019

Gryfskand krytykują mieszkańcy Gryfina i Żabnicy. Goście z Bieszczad przerażeni [Wideo]

  • 21.01.2019, 19:09 (aktualizacja 23.01.2019, 20:22)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Gryfskand krytykują mieszkańcy Gryfina i Żabnicy. Goście z Bieszczad przerażeni [Wideo]
Nie milkną echa wizyty delegacji z Bieszczad, gdzie firma Gryfskand chce wybudować nowy, większy niż na ul. Fabrycznej w Gryfinie zakład. -Dla nas te zapachy, które tu czujemy, to smród - powiedział Marian Mazurkiewicz z bieszczadzkiego czasopisma regionalnego "Połoniny". -Dla naszego czystego środowiska taki zakład to zagrożenie - dodał Marian Mazurkiewicz, którego wsparła delegacja z Ustrzyk Dolnych.

Gości z Ustrzyk Dolnych i okolic z Bieszczad ostrzegali mieszkańcy Gryfina i Żabnicy.

Gryfskand zapewnia o swoich staraniach

Tymczasem przedstawiciele Gryfskandu przedstawiają swoje argumenty.

-Eliminacja pyłów i ograniczenie transportu – to jedne z najważniejszych zmian, jakie firma Gryfskand przeprowadziła w zakładzie produkcyjnym w Gryfinie. Wszystko po to, by okoliczni mieszkańcy nie odczuwali dyskomfortu z powodu sąsiedztwa zakładu – zapewnia Patrik Kowalczyk, prezes Gryfskandu.

Firma informuje, że w ostatnim czasie przeprowadzono szereg inwestycji, których zadaniem było zmniejszenie, bądź całkowita likwidacja uciążliwości związanych z funkcjonowaniem zakładu.

- W kwestii emisji pyłów spełniamy wszelkie normy – zapewnia Patrik Kowalczyk. – Mało tego, jesteśmy na samym dole tych norm. To zaś, co wydobywa się z komina, to para wodna.

Mieszkańcy narzekają i przedstawiają argumenty

Innego zdania są mieszkańcy północnej części Gryfina, gdzie mieści się zakład i sąsiedniej miejscowości Żabnica. Choć nie wszyscy.

-Muszę przyznać, że poza hałasem i uciążliwym ruchem na drogach – to mnie osobiście zakład nie daje się we znaki – wyznał Marek Miedzak, współprowadzący spotkanie z mieszkańcami, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Żabnicy.

Mieszkańcy narzekają na 5 uciążliwości. Powiedziała o tym na zebraniu p. Andżelika Martyna.

loadingŁaduję odtwarzacz...

O swojej walce o lepsze powietrze opowiedziała p. Urszula Wawrzyniak:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pan Józef Furtak mieszka w Żabnicy 50 lat. W zakładzie przepracował 7 lat. Ma swoje zdanie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Negatywnie do firmy Gryfskand nastawiony jest też Piotr Migdalski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

O konflikcie interesów pisaliśmy także tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/31004,mieszkancy-narzekaja-na-zanieczyszczenie-i-niedogo

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (53)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

......
...... 26.01.2019, 12:19
jestem ciekaw co powiecie ludziom bez pracy jak zlikwidują sucha deske i przeniosą w bieszczady .a na to sie zanosi .mniszki zostana pipidówą o której niektórzy wiedzą ale nikomu nie chce sie tam chodzic
pracodawca
pracodawca 29.01.2019, 01:31
nikt normalny tam nie pracuje więc bez obaw, poza tym przywilej dawania pracy nie oznacza że można zniszczyć wszystko dookoła tylko dlatego że daje się pracę
drops
drops 29.01.2019, 09:01
"Tam" to znaczy gdzie? Cos mie się zdaje, że to właśnie ty odbiegasz od normy!
Bieszczadnik
Bieszczadnik 24.01.2019, 17:19
Tu trzeba krajowego frontu, aby skutecznie przełamać lobby obcego przemysłu w Polsce. Gryfinianie, popieramy Was całym sercem!
pytanie
pytanie 23.01.2019, 23:18
A gdzie jest wioś, rdoś, sanepid i ta cała reszta? Powinni mieć całodobowy nad takimi zakładami.
Biuro podróży
Biuro podróży 25.01.2019, 19:15
Oni są w cieplych krajach za kase od ....
mam nadzieję
mam nadzieję 23.01.2019, 22:25
No może się wreszcie coś ruszy w tej sprawie.
ase
ase 23.01.2019, 20:18
poprawnie to Józef Furtak, a nie Turtak.
Pozdrawiam p. Józka :))
Gryfinian
Gryfinian 23.01.2019, 19:14
Weźcie się za ulice Chrobrego gdzie w domach plastikami palą w piecach. To nas truje bardziej niż jakiś pył. Ale im lepiej pozwalać na trucie nas. Albo jak Dolna Odra wysypuje popioły to całe Gryfino śmierdzi kupą!!! Ale to nic... Nie ważne. Trujmy się dalej.. oczywiście gryfskand pewnie też bez winy nie jest..
......
...... 24.01.2019, 06:26
ZEDO nie wysypuje popiołów .składuje mokry popiół na składowisku i rekultywuje.a śmierdzi w gryfinie jak niemcy leją gnojówkę
czlowiekzgor
czlowiekzgor 23.01.2019, 15:31
Bierz pan panie Patrik to drzewo z kombinatu i rób sobie parę wodną pod swoim domem!
dzięcioł
dzięcioł 23.01.2019, 10:03
Brawo!!!!!Nareszcie ludzie zaczeli myśleć o własnym zdrowiu.Niektórym wydaje się,że jak mieszkają 500 m od zakładu to pylenie ich nie dotyczy,dotyczy tylko te cząsteczki są drobniejsze i mniej widoczne.Należy zbadac nie tylko powietrze ale także glebę,która jest bardzo zanieczyszczona nie tylko pyłem,sadzami ale także smołą.Bardzo dużo ludzi choruje lub tez umarło na różne nowotwory,prawie w każdym domu.Należy zbadać czy te wyziewy z fabryki nie mają związku z częstotliwością zachorowań.
sceptyk
sceptyk 23.01.2019, 12:00
To byłoby b. trudno udowodnić.
Józek
Józek 23.01.2019, 07:58
Smród to jest na ul. Nabrzeżnej i Bol Chrobrego w Gryfinie jak komunalka w piecu pali.
......
...... 22.01.2019, 13:01
krytykujcie ,krytykujcie .nie zastanowiło was to zainteresowanie bieszczadami .tam sie rozwina ,a tu zwina i ludzie zostaną bez pracy .tak to wygląda w realu
Puszcza bukowa
Puszcza bukowa 22.01.2019, 15:15
Super. Niech się zwijają! Nikt za smrodziarzami płakać nie będzie :)
pracownik
pracownik 22.01.2019, 14:25
a kto tu pracuje w tym Gryfskandzie kilku ukrainców i kilku mieszkanców gminy??? teraz pracy jest pod dostatkiem za godziwe pieniadze w normalnych warunkach a nie w koplani za marne grosze
Lokator Gryfina
Lokator Gryfina 22.01.2019, 08:57
Panie Marcinie jest pan stałym bywalcem Gryfina po nie kiedy moim sąsiadem zrob pan w kolo siebie porządek a później czepiaj się pan fabryki to tyle na ten temat pozdrawiam
Marcin Jangas
Marcin Jangas 22.01.2019, 09:43
Życzę Panu/Pani takiego porządku i harmonii jak ja mam w życiu. Co do gryfskandu i artykułów to po to jest możliwość wypowiadania się żeby z tego korzystać .
masz pan moje poparcie
masz pan moje poparcie 22.01.2019, 09:50
Niech sie pan nie przejmuje trollem, bo wiadomo, przez kogo wynajęty...
Marcin Jangas
Marcin Jangas 22.01.2019, 08:34
W odpowiedzi do słów prezesa firmy gryfskand, opisuje pan sytuację w innym miejscu, a nie w tym trucicielu znajdującym się przy ul.Fabrycznej. Przy ul.Fabrycznej gryfskand emituje od kilku lat w coraz większym stopniu pyły i nie zbadane związki chemiczne. Brak właściwych kontroli i jakiegokolwiek monitoringu doprowadził do poczucia bezkarności. Deklaracje ze strony waszej firmy są tak długie jak serial "Moda na Sukces", wyznaczacie sobie terminy, których nigdy nie dotrzymujecie. Co kilka miesięcy zmienia się prezes i za każdym razem kiedy robi się głośno deklaruje dialog.....! Kiedy ktoś z waszej firmy był na spotkaniu z mieszkańcami??? Ostatnim spotkaniem przestraszonego prezesa firmy z mieszkańcami było wyjście przed szlaban zakładu 3 lata temu!!! Wyjście nastąpiło po tym jak ochroniarz powiadomił prezesa, że mieszkańcy blokują wjazd do firmy. O jakich milionach na inwestycje związane z hermetyzacją zakładu ktoś tu pisze??? W procesie jaki odbywa się przed Sądem w Szczecinie z mojego powództwa przedstawiliście plan wydatków z przeznaczeniem na modernizacje zakładu w Gryfinie. Jednak po otrzymaniu pisma uznałem to za żart, kolejny ze strony gryfskandu i prawdomówności. Przytaczam tu uchwałę zarządu firmy gryfskand nr 3 z dnia 24 kwietnia 2018roku, w sprawie inwestycji w latach obrotowych 2017/2018/2019, bardzo proszę udostępnić mieszkańcom w oryginale i wskazać o jakich milionowych inwestycjach na hermetyzację jest mowa??? Ciężko uznać za modernizacje zakładu w Gryfinie m.in nowe auto dla prezesa za 300.000zł, czy wydatki na zakład w Hajnówce,Ińsku!!! Jedynym akcentem w liście wydatków na inne lokalizacje jest połączona kwota z wydatkami na zakład w Hajnówce z wydatkiem na stacje rozładunku,składowania i rozładunku w Gryfinie!!! Dokładnie to zrobiliście, a mianowicie powiększyliście teren zakładu o teren po dawnym boisku i zwozicie drewno z całego kraju!!!! Czy naukładanie drewna w hałdach wysokich na kilkanaście metrów ma nas uchronić przed pyleniem i smrodem!!! Może gryfskand oznajmi również mieszkańcom co jest palone nocami na terenie waszego zakładu zwłaszcza w weekendy??? Dlaczego spalanie jest tylko w nocy???
Nawiązując również do tego że gryfskand jest "ekologiczny" proszę o zapoznanie się z artykułem w gazecie prawnej: https://serwisy.gazetaprawna.p…
opisany tam jest proces produkcji węgla drzewnego.
Skoro już teraz w chwili obecnej gryfskand pod wodzą nowego prezesa będzie taki ludzki i wręcz sąsiedzki to dlaczego nie odeprzecie ataków mieszakńców poprzez zlecenie stałego monitoringu zakładu pod kątem emisji pyłów PM10, PM2,5 oraz zawartości składników powietrza. Taki monitoring poprzez stałe stacje zamontowane z czterech stron zakładu i odczytami on-line udostępnionymi dla mieszkańców wraz z dostępną historią to niewielki wydatek dla tak potężnego zakładu??? Chyba uda się to dopisać w kolejnej uchwale pisanej na kolanie??? Uwiarygodnijcie się jako firma bo jedyne co jest prawdziwe to stwierdzenie, że
"... zakład będzie niewidoczny dla otoczenia...." oczywiście pod warunkiem, że zniknie z mapy Gryfina! W takiej formie jak jest obecnie wraz z mieszkańcami zrobimy wszystko, aby zakład zaczął respektować prawo i zasady dobro sąsiedztwa. Nikt z mieszkańców nie dąży do zamykania gryfskandu i super że zapewniacie miejsca pracy. Wieloletnie działanie waszego zakładu i ignorancja doprowadziło mieszkańców do bardziej radykalnych kroków.
Cyna
Cyna 22.01.2019, 14:54
Janges kredyty cie zrzeraja i tak nic nie skurasz
Marcin Jangas
Marcin Jangas 22.01.2019, 16:27
Ciężko rozszyfrować o co ci chodzi bo mało ten wpis ma wspólnego z ortografią, ale dla twojej spokojności nie mam ani jednego kredytu więc nie ma mnie co zżerać.
hm
hm 22.01.2019, 00:00
Ale w maju na grilla to polecą wszyscy i nikt się nie będzie zastanawiać skąd ma węgiel.
Zbych
Zbych 23.01.2019, 16:53
No tak wszysc nawet cala europa a Wy cierpcie
Do hymracza
Do hymracza 22.01.2019, 06:00
My robimy zawsze ognisko z kiełbaskami na patykach i rusztem z karkówką. A gałęzie mamy na bierząco składane ze swojego sadu. Węgiel i zapylone powietrze mamy tam gdzie ciebie ;)
hm
hm 25.01.2019, 10:36
A co kogo obchodzi co robisz i skąd masz gałęzie?
......
...... 22.01.2019, 14:01
a gałęzie palone to nie smrodzą dymem .ognisko zawsze jest o wiele większe od paleniska grilla.w grillu pali sie oszczędnie bo węgiel kosztuje .ognisko ,ze gałęzie darmowe to na pewno wielkie.
Naukowska
Naukowska 21.01.2019, 23:56
W Ustrzykach mogą pomóc ekolodzy. A u nas co na to ekolodzy? Skoro dbają o ptaszki, nietoperze, roślinki, pytam się co z nami kto stanie w obronie mieszkańców FAbrycznej, Żabicy i Czepina?.Ludzie ludziom zgotowali ten los.
budzik
budzik 21.01.2019, 23:52
To nie istotne gdzie kto kupował działkę i czym się kierował. Żaden zakład nie ma prawa zasypywać kurzem całej okolicy. Ilość pyłu może świadczyć, że przeładunki wykonywane są niechlujnie i przy użyciu prymitywnych metod.
Tomasz M.
Tomasz M. 21.01.2019, 23:45
Ten artykuł szkodzi miastu i jego reputacji. Czemu to ma niby służyć?
Jędza
Jędza 23.01.2019, 10:49
Szkodzi miastu?Szkodzi ludziom,co tez ten człowiek wypisuje.
reputator
reputator 22.01.2019, 08:07
Panie Tomaszu proszę przeprowadzić choć jedną dużą inwestycję, choc zaplanować, bo ta z salką dla szkoły powiatowej w tej kadencji nie ma szans wypalić.
Artur
Artur 22.01.2019, 06:02
To ma służyć dokopaniu leniom przy każdej okazji
czecho-słowacka przyjaźń sąsiedzka
czecho-słowacka przyjaźń sąsiedzka 22.01.2019, 08:03
Tak jak Andrzej H. Za kazdym razem wspomina Artura N.
urobek
urobek 22.01.2019, 00:12
A pamiętasz jak pisałeś o burmistrzu Piłacie i rzekomym bałaganie w gminie?
msc
msc 21.01.2019, 23:38
Proszę nie uogólniać, ja nie jestem w szoku ani tym bardziej chory. Znowu ktoś się w moim imieniu wypowiada.
bieszczadzianin
bieszczadzianin 21.01.2019, 23:35
A gdzie ten pył występuje poza terenem zakładu bo bym chętnie pobrał bezpłatną próbkę na pamiątkę z pobytu w Gryfinie.
rybak
rybak 21.01.2019, 23:08
Plac przeładunkowy powinien być przykryty, a pył wdmuchiwany do wnetrza przez otwór w brezencie.Każda chemia jest szkodliwa dla ludzi ale także dla silnika i karoserii.
rybka
rybka 21.01.2019, 23:03
Spokojnie panie Marku., od wdychania kurzu nic panu nie będzie.

Pozostałe