Gryfskand w Ustrzykach Dolnych będzie większy od tego w Gryfinie? Na Fabrycznej modernizacja

  • 23.01.2019, 20:53 (aktualizacja 23.01.2019, 21:54)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Gryfskand w Ustrzykach Dolnych będzie większy od tego w Gryfinie? Na Fabrycznej… Delagacja Ustrzyk Dolnych w Żabnicy
-Bardzo proszę o sprostowanie poniższego zdania: Te skargi słychać nawet w Bieszczadach, gdzie Gryfskand chce uruchomić kilka razy większy zakład. Jest ono nieprawdziwe. Zakład w Ustrzykach będzie mniejszy od zakładu w Gryfinie – napisała do nas Julia Szypulska reprezentująca Gryfskand. Tymczasem sprawdziliśmy, że zakład w Ustrzykach zamierza produkować dziennie 40 ton produktów. Gryfskand obiecuje zatrudnić tam 60 osób. Wygląda na to, że jednak więcej niż w Gryfinie.

-Produkcja będzie znacznie mniejsza niż w Gryfinie, mniej więcej o połowę – informuje nas dziś wspomniana wcześniej Julia Szypulska.

Jednak samych wózków retortowych ma być w Bieszczadach aż 8. To w nich odbywa się proces destylacji.

Inwestycja w Bieszczadach

Gryfskand produkuje w Gryfinie (przy ul. Fabrycznej) oraz w Hajnówce węgiel drzewny i brykiet. Chce teraz zainwestować też w Ustrzykach Dolnych leżących na trasie małej i dużej pętli bieszczadzkiej. Firma znalazła tu działkę przez pośrednika nieruchomości, a kupiła ją na licytacji komorniczej. Gryfskand planuje uruchomić produkcję do końca tego roku. Już w Ustrzykach Dolnych zatrudniono jedną osobę. Teren zakładu jest oznaczony i częściowo ogrodzony. Posesji pilnuje firma ochroniarska. Zarząd Gryfskandu zapewnia, że to będzie nowy obiekt, w którym proces technologiczny ma być zhermetyzowany i nieszkodliwy dla środowiska. Mieszkańcy mają jednak wątpliwości i stąd ich wizyta w Gryfinie i Żabnicy. Dokumentacja inwestycji została w tej chwili przesłana do konsultacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

A co w Gryfinie

W Gryfinie i Żabnicy część mieszkańców jest niezadowolona i przedstawia argumenty, o których pisaliśmy we wcześniejszych materiałach. Gryfskand zapowiada więc zmiany.

- W kwestii emisji pyłów spełniamy wszelkie normy. Mało tego, jesteśmy na samym dole tych norm. To zaś, co wydobywa się z komina, to para wodna – przypominamy wypowiedź Patrika Kowalczyka, prezesa Gryfskandu.

W gryfińskim zakładzie trwa budowa hali do prac transportowo-przeładunkowych. Zastąpi ona dotychczasowy otwarty skład surowców. To rozwiązanie ma eliminować tzw. emisję wtórną pyłów. Prace zakończą się pod koniec tego miesiąca.

-Firma Gryfskand zadbała także o zmniejszenie uciążliwości związanych z transportem surowców i towarów. Mieszkańcy powinni odczuć poprawę dzięki kilku zmianom, które wprowadzono w ubiegłym roku. Zakład zrezygnował z zakupu miału do produkcji brykietu oraz magazynowania materiału na terenie zakładu. W efekcie ruch na drogach dojazdowych jest dużo mniejszy - zauważa Julia Szypulska.

O wizycie gości z terenu inwestycji w Bieszczadach i zebraniu w szkole w Żabnicy pisaliśmy tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/31029,gryfskand-krytykuja-mieszkancy-gryfina-i-zabnicy-g

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marzyciel
Marzyciel 25.01.2019, 09:21
Radni w urzędzie radzą na które drogi sypnąć groszem,my kolo Gryfskandu tylko marzymy o wywrotce gruzu,aby zasypać dziury w drodze bo pourywamy koła w samochodach.Nikomu nawet się nie śni o prawdziwej drodze.Zresztą brudas i tak by zniszczył tą wyimaginowaną drogę.
stary kierowca
stary kierowca 24.01.2019, 09:04
Tiu, tiu, tiu, a potem ile fabryka dała!
tia
tia 24.01.2019, 09:01
Gryfskand to jest typowy kapitalistyczny zakład, można by powiedzieć "starego" typu, gdzie liczy się zysk, a wszelkie inwestycje, które do niego nie dążą, są dla Zarządu, Rady Nadzorczej, ale przede wszystkim dla właścicieli traktowane drugorzędnie. Normalnie firma, która jest bardzo dochodowa od dziesięcioleci, zainwestowała by w otoczenie, zrobiłaby drogi dojazdowe, wykonała jakiś ukłon w stronę mieszkańców. Ale tutaj jest inaczej, jeśli coś się robi to na zasadzie - musimy to robimy, co zrobić?
......
...... 24.01.2019, 06:08
nie dziwię się .każdy w miarę rozsądny człowiek unika jak ognia TVP3 czyli TVP info .szczególnie Rachonia czy Sitka
nie oglądam
nie oglądam 24.01.2019, 09:04
Mamy dość TVpis
Marcin Jangas
Marcin Jangas 23.01.2019, 22:52
https://poczta.wp.pl/api/v1/im…
zdjęcia "pary wodnej" w Gryfinie oraz Hajnówce
https://poczta.wp.pl/api/v1/im…
Pinokio panie prezesie gryfskand to ma mały nosek przy panu
jeśli nadal będzie pan obstawał przy "swojej ekologii" to chętnie udostępnie setki filmów i zdjęć, te same które zostały już przesłane do właściwych instytucji poza Polską bo tu czujecie się bezkarni.

Dlaczego we wtorek pan kłamał panie prezesie kiedy to redaktorka TVP3 chciała się z panem spotkać wraz z mieszkańcami w sprawie dialogu przed kamerami o którym pan pisał we wcześniejszym artykule. Kłamał pan, że jest na południu Polski, ale o 14.20 przejechał pan koło nas autem...... nic się nie zmienia.
z Ustrzyk
z Ustrzyk 23.01.2019, 23:56
Niech pan to zapisze inaczej, bo dokumenty się nie otwierają!
Ja
Ja 23.01.2019, 22:29
"Jednak samych wózków retortowych ma być w Bieszczadach aż 8",w Gryfinie jest 11 retort w które wchodzą 22 wózki.Redaktorzy ............
one
one 23.01.2019, 23:57
I co z tego?
sokół
sokół 23.01.2019, 22:19
A kto wykupił działki wokół?
Jasień
Jasień 23.01.2019, 22:10
Nic tylko modlić się do Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej w sanktuarium w Ustrzykach Dolnych-Jasieniu.
chochlik biszczacki
chochlik biszczacki 23.01.2019, 22:08
A kto jest tym delegatem?
zapylony
zapylony 23.01.2019, 21:37
Coś mnie tU strzyka jak się czyta.

Pozostałe