Gyfskand po krytyce zamierza zainwestować w Gryfinie. Planuje wyłożyć 1,5 mln zł

  • 31.01.2019, 18:54 (aktualizacja 31.01.2019, 20:12)
  • Julia Szypulska - specjalista ds. PR
Gyfskand po krytyce zamierza zainwestować w Gryfinie. Planuje wyłożyć…
Mieszkańcy Żabnicy i zwłaszcza północnej części Gryfina narzekają na zapylenie oraz hałas, a także uciążliwy ruch samochodów. O utrudnienia te obwiniają Gryfskand produkujący węgiel drzewny. Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, który w zakładzie przy ul. Fabrycznej w Gryfinie przeprowadził kontrolę. Inspektorzy nakazali zmniejszyć emisję pyłu. W związku z tym starosta gryfiński jeszcze w ubiegłym roku nakazał Gryfskandowi zmianę magazynowania miału węglowego na mniej uciążliwy.

-Jesteśmy w trakcie wykonywania ostatniego zalecenia i związane z nim prace zakończą się pod koniec stycznia. W trakcie jest budowa hali do prac transportowo-przeładunkowych. Zastąpi ona dotychczasowy otwarty skład surowców. To rozwiązanie pozwoli na całkowite wyeliminowanie tzw. emisji wtórnej pyłów – zapewniała nas przedstawicielka Gryfskandu. 
Poza tym zakłady tej firmy mają funkcjonować nie tylko w Gryfinie czy w Hajnówce, ale i w Bieszczadach. W związku z tym do Gryfina przyjechali niedawno przedstawiciele mediów i mieszkańców Ustrzyk Dolnych. 
-Dla naszego czystego środowiska taki zakład to może być zagrożenie - stwierdził Marian Mazurkiewicz z bieszczadzkiego czasopisma regionalnego "Połoniny", którego wsparła delegacja z Ustrzyk Dolnych. 

W związku z krytycznymi ocenami, dzisiaj otrzymaliśmy kolejne zapewnienie Gryfskandu o planowanych inwestycjach. Publikujemy je poniżej.

 

-W tym roku ruszy budowa nowego filtra komina w suszarni brykietu, a w przyszłym silosów, dzięki czemu proces transportu surowca do produkcji brykietu będzie w pełni zhermetyzowany i zautomatyzowany. Rozwiązania zmniejszą emisję pyłów aż 40-krotnie. Te inwestycje to krok milowy, jeśli chodzi o modernizację zakładu – podkreśla Jacek Kurzaj, dyrektor zakładu w Gryfinie.

Przedsiębiorstwo ma już swoje lata – powstało na początku XX wieku, a wiele urządzeń jest już przestarzała. Stąd firma Gryfskand czyni starania, by zakład unowocześnić i wprowadzić rozwiązania przyjazne środowisku i okolicznym mieszkańcom. Niedawno zarząd firmy podjął decyzję o zakupie nowego filtra komina w suszarni brykietu. Zostanie on zamontowany we wrześniu tego roku.

- Umowa z dostawcą jest już podpisana. Ponieważ jest to urządzenie produkowane na zamówienie, musimy poczekać na jego wykonanie – wyjaśnia Jacek Kurzaj.

Wcześniej ruszy natomiast przebudowa dachu suszarni. Zostanie on podwyższony tak, by w środku zmieścił się wspomniany filtr. Dzięki temu, cały proces suszenia surowca będzie się odbywał w pomieszczeniu zamkniętym. Rozwiązanie aż dziesięciokrotnie ograniczy emisję pyłów. Koszt inwestycji to ok. 1,5 mln zł.

Jeszcze większe przedsięwzięcie firma Gryfskand zaplanowała na przyszły rok. Jego celem jest pełna hermetyzacja procesu transportowania surowca do produkcji brykietu. Obecnie jest on dostarczany przy pomocy ładowarek i wózków, co niestety powoduje pylenie. Po wykonaniu inwestycji w zakładzie pojawią się silosy, a transport surowca będzie zamknięty i zautomatyzowany.

W tej chwili dobiega końca budowa zadaszonego magazynu surowca. Zastąpi on dotychczasową wiatę. To działanie z kolei ograniczy tzw. emisję wtórną pyłów. Magazyn będzie gotowy jeszcze w tym miesiącu.

W lutym zaś zakończy się budowa nowej linii produkcyjnej grilli jednorazowych. Dzięki inwestycji znacząco poprawią się warunki pracy, a co ważne, zmniejszy się hałas i zapylenie - zapewniają nas przedstawiciele Gryfskandu.

 

Nasze poprzednie artykuły nt. Gryfskandu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/31046,gryfskand-w-ustrzykach-dolnych-bedzie-wiekszy-od-t

 

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/31029,gryfskand-krytykuja-mieszkancy-gryfina-i-zabnicy-g?fbclid=IwAR0rrEHISnrA1tFUzKAVwKLq6FjqeW0lJhBlHCZ5mNJlwmcCiGbezji3IBs

 

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/31004,mieszkancy-narzekaja-na-zanieczyszczenie-i-niedogo

 

Julia Szypulska - specjalista ds. PR

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kabaret
kabaret 01.02.2019, 10:35
Ale kabaret ciekawe jak sprawdzą że to 40 razy mniej a nie 70 razy.dlaczego nie wyeliminują tego całkowicie jak ma być hermetyzacja zakładu.takie obiecanki cacanki a urzędnikom radość
Gryfskand to porazka
Gryfskand to porazka 01.02.2019, 08:43
Chciałem tam pójść do pracy to mnie nie przyjęli bo za wysokie kwalifikacje... Ten kraj jest chory. Mogę pracować jako roboł komu to przyszkadza miałbym blisko... Ale nie można teraz mam pracę ale muszę dojeżdżać po 2 h dziennie zamiast mieć na miejscu.
Byly pracownik gryfskand
Byly pracownik gryfskand 01.02.2019, 09:47
Przeciez oni szukają do pracy ludzi malo rozgarnietych, takich co nie beda się odzywac i o nic upominac . Nikt mądry tam nie pracuje . Zreszta cześć załogi to kryminalisci , ukraincy i patoligia której nigdzie nie przyjmą bo pracuje do pierwszej wypłaty i później kilka dni picia
Aga
Aga 02.02.2019, 17:31
Normalni ludzie tam pracuja.tylko nieroby tak mówią ktorym sie nie chce pracowac.najlrpiej za darmo pracować he
Chce pracowac w Gryfskand
Chce pracowac w Gryfskand 01.02.2019, 12:23
no tak tylko ze zarobilbym mniej wiecej tyle samo, co z tego ze teraz mam wiecej jak musze wydac na dojazd ... ta kadrowa tam to jest parodia rodem z Misia, relikt PRL'u. Spróbuje za kilka lat jak ona dejdzie z pracy.
normalne
normalne 01.02.2019, 10:02
Czyli tak jak wszędzie.
Marek Lisowski
Marek Lisowski 01.02.2019, 01:25
A Świstak siedzi i zawija w papierki.
??
?? 01.02.2019, 01:27
Jaki Świstak?
tokar
tokar 01.02.2019, 10:02
Że niby nigdy nic.
Marcin Jangas
Marcin Jangas 01.02.2019, 00:55
w poprzednim artykule prezes gryfskandu twierdził, że gryfskand nie pyli, a teraz poprzez swoje "inwestycje" chce ograniczyć pylenie tylko sami nie wiedzą o ile bo jest napisane 10krotnie i 40krotnie. więc jak jest panie prezesie??? Kłamstwo goni kłamstwo!!! gryfskand obiecuje zmiany od 2005roku nie robiąc nic poza coraz większym zanieczyszczaniem wszystkiego i wszystkich!!! Cała ta "hermetyzacja i modernizacja" zakładu jest tylko po to żeby poprawić wizerunek, do realizacji i tak nie dojdzie bo odwołujecie się od własnych decyzji. gryfskand sam sobie wyznacza terminy, których nie dotrzymuje i zaskarża. Docelowym jest pokazanie jakim to są zbawicielem świata i chcą poprzez to osiągnąć korzystne decyzje już ŚWIADOMYCH MIESZKAŃCÓW USTRZYK!!!!
Po co modernizować trupa???? sprzedajcie wszystko na złom z waszych "eko" zakładów w Polsce i wybudujcie giganta w SZWECJI! Tam nikt nie będzie protestował i na stałe wpiszecie się swoją działalnością w przyjazny szwedzki klimat, tamtejsza ludność będzie wam wdzięczna za stworzenie miejsc pracy. Może wam Król Szwecji dorzuci jeszcze na budowę i zwolni z podatków bo Polskie Gminy jak dotąd jeszcze o tym nie pomyślały.
Dana
Dana 04.02.2019, 16:23
Bravo. Świetnie ujęty problem...
??
Aga
Aga 02.02.2019, 17:28
Bzdury pan piszesz.trzeba bylo sie wybudowac gdzie indziej.swiadomy wybor
tylko czyj "świadomy wybór"...
tylko czyj "świadomy wybór"... 02.02.2019, 18:15
A strefa przemysłowa wśród domków na Pomorskiej, do której samochody będą przeciskały się przez wioski? Też "świadomy wybór"?
Cyc
Cyc 01.02.2019, 11:20
Trzeba otworzyć oczy,wycinają masę drzew liściastych,które potem spalają na węgiel drzewny, pakuja i wywożą za granicę.Dla nas mieszkańców pozostaj tylko smród i brud.Zyski ida za granicę.Ktoś powie,że placi zakład podatki a gdzie one są chyba idą na piękne drogi np.Kochanwskiego itp.Niszczą lasy i środowisko i nasze zdrowie.Dlaczego nikt tych wyziewów nie zbada i jak jest ich szkodliwość.
Pegeerowiec
Pegeerowiec 31.01.2019, 20:43
Chyba na chodniki???
niedowiarek
niedowiarek 31.01.2019, 20:27
Do końca roku? Czyli czekamy jeszcze 11 miesięcy?
Pchła
Pchła 31.01.2019, 20:18
Dlaczego zapylenie zmniejszy się tylko 40 krotnie czy tez 10 krotnie,my mieszkańcy chcemy aby wyeliminowano pył i smród.Będziemy walczyc do upadłego .Zastanawia mnie fakt,że ekolodzy biegają za dziczkami,wilczkami i pieskami a zapomnieli o nas,ludziach.To jeszcze kilka lat minie az troszkę ulżą mieszkańcom.My chcemy aby już kopciuch przestał nas zatruwać.
przepraszam, że się wtrącam
przepraszam, że się wtrącam 31.01.2019, 20:26
Pchła, w strefie przemysłowej, a w takiej mieszkacie, nie da się usunąć wszystkich niedogodności. To nie kurort!
jerzy
jerzy 18.12.2019, 04:34
to sie nie wtracaj i nie przeszkadzaj
bajarz
bajarz 31.01.2019, 20:00
Baju baj...

Pozostałe