Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Szkolą jak patrzeć władzy na ręce

  • 07.02.2019, 11:32
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Szkolą jak patrzeć władzy na ręce
Zrozumiałam, że władza może się mylić. I zdarza się to częściej, niż myślimy. Dlatego musimy ją sprawdzać – mówi Alina Czyżewska, uczestniczka Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Właśnie rusza nabór do kolejnej edycji Szkoły!

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły zmianę władzy w wielu gminach. Jedni mieszkańcy odetchnęli z ulgą, inny byli rozczarowani, wszyscy jednak szybko wrócili do swojego codziennego życia i zapewne do najbliższych wyborów nie za często będą interesowali się tym, co dzieje się w urzędzie gminy. Prawie wszyscy. Są też mieszkańcy, czasem jeden na całą gminę, którzy przyglądają się temu, co robią władze lokalne, pamiętając, że to także one, a nie tylko politycy z pierwszych stron gazet, decydują o naszym codziennym życiu. Dlatego pytają o to, jak gmina walczy ze smogiem, kiedy wybuduje szkołę i ile wójt wydał na festyn. Śledzą posiedzenia rady gminy i komisji, czytają protokoły, a swoją wiedzą dzielą się z innymi mieszkańcami.

Z myślą o takich osobach Sieć Obywatelska Watchdog Polska rozpoczyna właśnie nabór do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych, której celem jest przygotowanie do skutecznego działania lokalnie.

O szkole

Szkoła Inicjatyw Strażniczych (SIS) to cykl szkoleń dla mieszkańców gmin, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Uczestnicy i uczestniczki spotkają się na pięciu weekendowych zjazdach, w czasie których poszerzą swoją wiedzę na temat praw człowieka, wolności słowa i prawa do informacji publicznej. Dowiedzą się także, jak planować działania skierowane do mieszkańców i kampanie na rzecz zmiany.

Nie do przecenienia jest wiedza, którą zdobyłem – mówi Michał Stępniak, absolwent poprzedniej edycji SIS-u – poznałem konkretne narzędzia do kontrolowania władzy i angażowania ludzi. Dzięki temu to, co robię, jest bardziej skuteczne.

Najważniejsi w tej Szkole są ludzie – mówi inny uczestnik SIS-u, Krzysztof Bereta – Wciąż utrzymujemy kontakt i się wspieramy.

Kogo zapraszamy?

W poprzednich edycjach do Szkoły zgłaszały się bardzo różne osoby, z bardzo różnych powodów. Kogoś zdenerwowała budowa farmy wiatrowej bez konsultacji z mieszkańcami; inna osoba zbuntowała się przeciwko rozbudowie wysypiska; komuś innemu gmina postanowiła zamknąć jedyny ośrodek zdrowia w okolicy. Chcieli wiedzieć, jak mieszkańcy mogą skutecznie działać w takich sytuacjach.

W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie.Żeby decydować o tym, co się dzieje w gminie, nie trzeba być politykiem, wystarczy być świadomym obywatelem – dodaje Czyżewska. Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają.

Co oferujemy?

  • 5 szkoleń z zakresu praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, wystąpień publicznych.
  • Kontakt z osobami z całej Polski, które prowadzą działania podobne do Twoich.
  • Wsparcie merytoryczne i prawne w prowadzonych działaniach (również po zakończeniu szkoły);
  • Pokrycie kosztów szkolenia, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu.

Szkolenia odbędą się w okolicach Warszawy (dojazd komunikacją), na pierwsze zapraszamy już 29 marca 2019 r. Prosimy o zapoznanie się z terminami całego cyklu - warunkiem uczestnictwa w SIS jest obecność na wszystkich szkoleniach. Na zgłoszenia czekamy do 10 marca 2019 roku. Więcej szczegółów oraz ankieta zgłoszeniowa pod adresem:www.siecobywatelska.pl/sis

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tercet
tercet 08.02.2019, 19:55
Władza nigdy się nie myli!
?
? 07.02.2019, 22:36
wtf?
Fox
Fox 07.02.2019, 18:56
Się zbieram i jadę. Pekałesem nr 1 dojadę do tej Warszawy??
brat bratu
brat bratu 07.02.2019, 14:09
Przecież władza gryfińska sama patrzy sobie na ręce!
???!
???! 07.02.2019, 15:26
Czy już pełne ?
Czy już pełne garście ?
Czy już pełne garście ? 07.02.2019, 15:07
Cha, cha, cha, cha, cha, cha !
kursant
kursant 07.02.2019, 13:56
Dobre jest to szkolenie i potrzebne. Naszym radnym by się przydało i organizacjom pozarządowym. Będzie jeszcze bardziej rozrywkowo na sesjach
Pro Watchdog
Pro Watchdog 07.02.2019, 15:23
Nasi radni nie wiedzą jak pytać i co robić jak dostaje się odpowiedzi wymijające, absurdalne lub dezinformujące. Nie wiedzą jak korzystać z ustawowych środków prawnych do uzyskania odpowiedzi gdy wadza unika odpowiedzi lub ich wręcz nie udziela.. Radni wcale nie korzystają ze skarg na działalność burmiszcza i wicków - picków, nie korzystają ze skarg do wojewody o naruszenie prawa przez wadzę i nie korzystają z drogi sądowej. Przewodniczący rady powinien wystąpić o przeprowadzenie takiego szkolenia w urzędzie dla radnych. Są bezsilni gdy arogancki respondent ubliża im i krzyczy na nich albo poucza w sprawach podstawowych (np. oświecanie- poniżanie radnych stwierdzeniem , że " inwestycje są drogie, nawet nie wiecie państwo jak drogie. Byłem w Warszawie i ktoś mi powiedział , że są drogie. ". To kwestia retoryki i nielojalnych chwytów erystycznych. Nabijanie się z rady. Takie szkolenia uważam za konieczne.
Samuel
Samuel 07.02.2019, 18:13
Przewodniczący rady ma prawo odbierania głosu psycholowi gawędzącemu nie na temat czy sama rada może zdejmować z porządku obrad punkty , na które nie ma wiedzy czy wprowadzone w ostatniej chwili. Wreszcie można głosować przeciw. Az brakiem kultury u chama nikt sobie grzecznością nie poradzi bo cham został stworzony jako cham i nawet o tym nie wie. To kwestia inteligencji.
Pies
Pies 07.02.2019, 18:19
To taka rodzinka. Dobrze, że nie ma pistoletu bo by strzelał.
😉
😉 07.02.2019, 17:00
Brawo i popieram p Pro.....

Pozostałe