Życzenia wielkanocne 2019 - Koalicja Obywatelska
Życzenia wielkanocne 2019 - Koalicja Obywatelska
Życzenia wielkanocne 2019 - Koalicja Obywatelska
Życzenia wielkanocne od redakcji
Życzenia wielkanocne od redakcji
Życzenia wielkanocne od redakcji
Życzenia wielkanocne 2019 - Nadleśnictwo Gryfino
Życzenia wielkanocne 2019 - Nadleśnictwo Gryfino
Życzenia wielkanocne 2019 - Nadleśnictwo Gryfino

Chcą odstrzału jeleni. Protest rolników

  • 8.02.2019, 19:15 (aktualizacja 08.02.2019 22:14)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Chcą odstrzału jeleni. Protest rolników
-Szkody łowieckie są tak duże, że uderza to w płynność finansową naszych gospodarstw – uważa Anna Glińska, przedstawicielka rolników. Lasy mieszkowickie bogate w sarny i jelenie stanowią zagrożenie dla pól uprawnych. Rolnicy narzekają tez na dużą populację dzików.

Petycja 133 rolników z gminy Mieszkowice:

My, rolnicy prowadzący produkcję roślinną i zwierzęcą na terenie gminy Mieszkowice, od wielu lat bezskutecznie borykamy się z problemem, jakim są szkody łowieckie wyrządzane w naszych uprawach. Pomimo wielokrotnych spotkań rolników, kół łowieckich i gospodarzy gminy nie udało się rozwiązać w sposób satysfakcjonujący naszego problemu. Rozmiar szkód łowieckich jest tak duży, że uderza w płynność finansową naszych gospodarstw. Rolnicy są już u kresu wytrzymałości. Jedynym konstruktywnym i dającym wymierne efekty działaniem jest odstrzał redukcyjny jeleniowatych. Liczebność jeleniowatych na naszym terenie jest jedną z najwyższych w całej Polsce. Poprzez to nasze uprawy są pastwiskiem dla dzikich zwierząt. To są straty, które ponosimy my, rolnicy. Odszkodowania za szkody łowieckie są żałosne i nie rekompensują tych strat, a koła łowieckie na różne sposoby zaniżają rzeczywisty ich poziom.

W związku z powyższym żądamy przeprowadzenia odstrzału redukcyjnego jeleniowatych na terenie gminy Mieszkowice. Żądamy zrównania poziomu dzikiej zwierzyny do przełomu lat 1970/1980. Żądamy podpisywania Rocznych Planów Łowieckich po zasięgnięciu opinii Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej”.

Petycję w sprawie przeprowadzenie redukcyjnego odstrzału zwierząt jeleniowatych na terenie gminy odczytano i złożono na ręce burmistrza Andrzeja Salwy podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Mieszkowicach.

Petycja została wysłana do Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Mieszkowice, Nadleśnictwa Dębno, Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie i w Szczecinie, do starosty gryfińskiego i do Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rolniczka
Rolniczka 15.02.2019, 09:56
Moje poparcie dla pani Glinskiej, nikt nie robi tyle co ona i będę jej bronić ja i moja rodzina. Pani Glińska powiadamia rolników o zebraniach, szkoleniach, przekazuje różne informacje i nie zostawia tego dla siebie dzieli się z innymi. Jej interes to też interesy rolników. Ps. Kochana mam już internet nie jesteś sama jesteśmy z tobą.
LAS
LAS 15.02.2019, 07:41
Szanowny rolniku!
Zapomniałem dać odpowiedż na temat grodzeń upraw rolnych dla rolników przez koła łowiedzkie.
A mianowicie rolnik powinien zgłosić się z taką propozycją do koła łowieckiego na terenie kórego znajduje się uprawa rolna, koszty grodzenia w jednakowych cenach ponosi wtedy Koło jak i rolnik.Trzeba wtedy pamiętać że teren ogrodzony nie podlega gospodarce łowieckiej i rolnik nie otrzyma żadnego ekwiwalentu za powstałe szkody.Dlatego rolnicy nie zabardzo chcą grodzić swoje uprawy/ choci są wyjątkii niektórzy szanujący się rolnicy grodzą/ więcej doczytasz się w Ustawie o Rolnictwie.Powodzenia.
Rolnik
Rolnik 15.02.2019, 09:43
Jestem rolnikiem czytam i nie wieże co za brednie się tu pisze. Pisze pisma prośby do Koła o pomoc o współpracę i co i nic nawet odpisać nie raczą. Bo oni nie musza nic nie musza grodzić, płaszczy się płacić odszkodowań dokarmiać zwierzyny. Jak jesteś myśliwym to ci odgrodzą za fri i wyrazie czego to i odszkodowanie zapłacą. Niestety rolnikowi już nie i pytam się gdzie ta współpraca i te ustawy. A na polach widać jak chodzą i gdzie chodzą szacują nawet jak ogrodzenia stoją. A jak zwierzyna bytuje całymi dniami i nocami na moim polu to za czyje pieniądze się to wszystko odbywa. A zwierzynę celowo się zaniża przy liczeniu żeby było jej więcej jak przyjedzie Dewizowiec na polowanie to ma wyjść i trafiać duże sztuki a nie biegać za sarenkami po lesie bo więcej nie przyjedzie . I to dopiero jest rzeź i interes właśnie za moje pieniądze. Już nic nie będę pisać prosić, ogrodzenie stawiam za swoje a każde zniszczone uprawy czy ogrodzenie oddam sprawę do sadu. I właśnie jeśli by była ta współpraca z Kołami dziś by tego nie było to oni maja ustawy w nosie i wszystkich rolników. A jak rolnik się odezwie to tylko go stłamsić nawet na takich forach. A my się nie damy i będziemy głosić to wszędzie. Ja nic od nikogo nie chce ale nich mi nikt nie zabiera mojego.
LAS
LAS 15.02.2019, 07:18
Szanowny douczony rolniku , to co piszesz na temat planów na papierze
i tego co ląduje na talerzach myśliwych i ich rodzin o libacjach na polowaniach/ może za twoje pieniądze bo tak z twojej polemiki wynika/ to jest tylko Twoją chorą wyobrażnią.Nie jestwm myśliwym a srodowisko myśliwych znam z innych przyczyn .Z tego co piszesz mogę się domyślać żejesteś rolnikiem i myśliwym /grodzenia leśne ,grodzenia pól/
temat dobrz znany myśliwym i rolnikom.W tym temacie możemy się w jednym zgodzić a mianowicie ; Trzeba najpierw coś dać aby mo,żna było brać, Współ praca między myśliwymi i rolnikami powinna się odbywać
na gruncie życzliwości i wzajemnej pomocy a nie nawiści bo jest to wspólny interes jednej i drugiej strony.Poleca przeczytać Uatawę Rolną/dla powiększenia wiedzy co jest przydatne/ w której Ministerstwo Rolnictwa wyrażnie ZAZNACZYŁO współprace a mianowicie
ROLNIK MA OBOWIĄZEK WSPÓŁPRACY Z KOŁAMI ŁOWIECKIMI.
Pozdrawiam i życzę miłej lektóry.
LAS
LAS 14.02.2019, 19:42
Szanowny rolniku,widzę że jesteś tępy jak lemiesz od twojego pługa.Aby podejmowć jaką kolwiek polemikę musisz niestety się douczyć i zasięgnąć trochę innej wiedzy.
1.Koła łowieckie mają co roku od górnie wyznaczoną ilość jeleniowatych przeznaczonyhc do odstrzału i z tego muszą się wywiązać bo za każdą sztukę nie odstrzeloną muszą zapłacić karę,więc jest to już sama w sobie redukcja populacju gatunku , co też jest ograniczone terminami biologicznymi/ zapłodnione i cielne łanie/,
2.Redukcja cielaków może spowodować brak dalszego rozrodu danego gatunko.
3.Jelenie łanie /to nie ludzie nie kobiety/ one mają raz do roku ruję i to przez kilka godzin jeżeli nie zostaną zapłodnione nie będzie młodzieży,
4,zwiększenie redukcji jeleni byków zmniejszy możliwość rozrodu a zatym brak cielaków.
Jak wynika z tego wszystkiego szanowny rolniku zwiększenie redukcju jeleniowatych doprowadzi do samoistnego zaniku danego gatunku to tak samo jak zostały by wystrzelane
Rolnik po naukach
Rolnik po naukach 14.02.2019, 23:49
Szanowny Panie Las, tępy to .. jesteś. Przechwalając się tu wiedzą na temat odstrzałów o jeleniowatych mogę domniemywać, że jesteś bezpośrednio związany ze środowiskiem myśliwych. A mianowicie myśle też tak bo wyczuwam tu chamstwo, z którym się często spotykam podczas szacowania. Odgórna ilość przeznaczona do odstrzałów to tylko papier, który przyjmie wszystko i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nie licząc tego co trafia na stoły tego środowiska i ich rodzin ponad normy. No i czy tu ktoś dokładnie liczy i sprawdza jaki to ma wpływ na rozród. I tu wątpię. Należało by też wspomnieć o polawaniach Dewizowych za jakie pieniądze to się odbywa i czyja to korzyść. O imprezach o pijaństwie podczas tych polowań a kto ponosi za to koszty. A co do reszty innych wypowiedzi w tym artykule moje zdanie jest takie, nie było by całej sprawy gdyby była współpraca i trochę dobrej woli od strony Kół. Trzeba też coś dać a nie tylko brać. Myśliwstwo to hobby a rolnictwo to praca. Czemu rolnik ma sam ponosić koszty grodzenia pola? Czemu Koła nie dołożą. Kiedyś były poletka kół łowieckich uprawiane przez myśliwych i zwierzyna była dokarmiana, dziś są one zachwaszczone i nic się tam nie uprawia, bo i po co koszty ponosić a zwierzyna pasie się całymi dniami na polach rolników. Od kiedy w środku lasów zaczęto stawiać siatki i grodzić młodniki problem się nawarstwił zwierzyna zaczęła wychodzić na pola. Więc pytam się po co tu grodzimy a tam nie. I tu zarzuca się interesy a tu nie?
kokon
kokon 14.02.2019, 13:35
Według Bibliii zwierzeta zdaje się były stworzone po człowieku.
atrj
atrj 14.02.2019, 12:50
Proszę mi wytłumaczyć.
1. Skoro sprawa nie polega na wystrzelaniu jeleni to jak nazywa się redukcja zredukowanej zwierzyny? I gdzie uczą takiej wiedzy?
2. Czy obrona swojego dobytku obejmuje naruszanie dobra innych to jest przyrody, która jest dobrem narodowym, czyli wszystkich?
3. Jak się nazywa takie zawłaszczanie sobie prawa do niszczenia przygody celem odnoszenia większych korzyści finansowych?
4. Czy dopłaty nie są instrumentem polityki? Jeśli nie to mogę dostawać dopłatę do kupowania drogiej żywności jaką chciałbym jeść a nie jaką mnie stać.
5. Jakie przyniosą konsekwencje zastosowanie Neonikotynoidów i wybicie zwierząt? Czy będą wszechobecne monokultury GMO roślin samopylnych?

Polecam „Wymarzone jezioro Darwina”, w Afryce już to przerabiają. Może takie książki powstaną o Polsce a raczej o tym co stworzyli ludzie nazywający się rolnikami.
(Neonikotynoid to taki związek który truje skutecznie wszystkie owady nawet pożyteczne i wywołuje u ludzi ślepotę. Dlatego zaprzestano badań nad wpływem tego środka na organizm ludzki.)
ps. Kto był pierwszy rolnik czy zwierzęta? Kto kogo wypędza z jego ziemi?
proste
proste 14.02.2019, 13:34
Redukcja to ograniczenie a nie eliminacja wszystkiego.
rolnik
rolnik 13.02.2019, 21:24
Pani Glińska broni rolników i nie pozwala na okradanie rolników przez myśliwych którzy zaniżają wyceny szkód.To myśliwi są tą wcześniej cytowaną kastą . To że ktoś broni swojego dobytku to jest kłótliwy ? nic bardziej głupszego nie słyszałem. Redukcja nie polega na wystrzelaniu zwierzyny a jedynie na ograniczeniu populacji (ale to jest wiedza dla ludzi którzy znają temat a nie tych co wypisują głupoty których sami nie rozumieją) Dotacje są do produkcji i są po to by żywność była tańsza bo jak rolnik by nie miał dopłat to produkty musiał by sprzedać znacznie drożej i odbiło by się to na konsumentach . Tak naprawdę jeleniem jest ten co wypisuje takie głupoty . Proponuję do uczyć się i dopiero w tedy podejmować polemikę.
Rolnik 2
Rolnik 2 15.02.2019, 11:29
Jak będzie chleb po 20 zł za bochenek to dopiero zaczną narzekać i tez rolnik będzie winien a teraz dopłaty tylko widzą. Niech ceny zbóż, nawozów i innych kosztów będą na normalnym poziomie to i my rolnicy nie chcemy żadnych dopłat. Stawiają wymagania wyszukują różnych norm jakościowych wszystko po to by napędzać rynek a potem to się na rolniku odbija.
LAS
LAS 13.02.2019, 10:43
Pani Glińska jest znana ze swoich poglądów i kłótliwości jako super rolniczka.Zachłanność rolników nie ma granic,im więcej będą mieli tym bardziej będą płakać i nażekać że jest mało dostają dotacje unijne na które składają sie wszyscy podatnicy.Rolnicy wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa za wszelką cenę chcą zostać następną kastą ludzi uprzywilejowanych.Trzeba wystrzelać wszystko co się w lesie rusza i wtedy rolnicy będą mieli wymarzony luksus,tylko nich szanowne rolniczki na końcu nie zapomną o odstrzeleniu swojego jelenia który jest w domu.
Były rolnik
Były rolnik 12.02.2019, 08:17
Moi Drodzy mylicie pojęcia. Chłop i rolnik to nie obszarnik. Rolnik żyje z pracy rąk i wiedzy, obszarnik z opłat, za suszę, deszcz, za szkody łowieckie i to co uda się wyciągnąć z ubezpieczeń. Nie są ważne jego umiejętności uprawy ziemi, ważne ile ma hektarów i klęski za które weźmie kasę. Rolnik który żyje z ziemi i dba jak literacki Niechcic będzie kooperował z myśliwymi aby chronić swoje uprawy. A w tym artykule czuje już walkę o stołek w Izbie rolniczej.
skupicielka
skupicielka 10.02.2019, 13:38
Chłopstwo niech zamiast odstrzału myje jaja....przed skupem! bu ha ha ha ha ha
nalefka
nalefka 10.02.2019, 13:34
hej chlopy? Strzelcie sobie "lufę" a nie jelenie
sarna
sarna 10.02.2019, 12:44
Chcą odstrzału jeleni. Protest rolników
A ja jeleni odstrzelić nie dam.odstrzelcie sie sami
sokole oko
sokole oko 10.02.2019, 12:51
Wejdź mi tylko na muszkę...
mis
mis 10.02.2019, 12:40
Konie łby pospuszczać. Czy konie mnie słyszą?!
Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: „Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera”. Zróbcie mi przebitkę zająca na gruszy… Nie, nie! Zamieńcie go na psa! Zamieńcie go na psa. Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy…
Ken
Ken 9.02.2019, 22:17
a ja żądam zakazu polowań. Rolnicy niech trochę zainwestyją i ogrodzą pola. Świadomość ekologiczna tych państwa rolników jest zerowa: wystrzelać jelenie, sarny, dziki, recepta na wysokie plony.
przyjazny
przyjazny 9.02.2019, 22:07
piękne kobiety na zdjęciu-pełen szacun!!!
mis
mis 10.02.2019, 12:42
Trudno, co robić.
konopielka
konopielka 9.02.2019, 19:12
Łapka zielona jesli uważasz że chłopstwo za duzo sobie pozwala.Od porządku, chłopkowie, jest Pambóg, on pilnuje, żeby wszystko szło, było jak było. A diabeł chce zmieniać, powiada: ulepszać. Słyszycie? Ulepszać! Do Jeleni strzelać,do dzików Już jemu mało, że krowa cieli sie, dzie tam: on chce, żeby sie źrebiła! O, do czego idzie! Krowy bedo sie źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili. Chłop z chłopem spać bedzie, baba z babo, wilki latać, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, zajdzie na wschodzie! (...)
Wy wiecie chłopkowie, co sie teraz na świecie wyprawia? Mężowie żony rzucajo, matki dzieci! Żyto kosami żno: bywajo całe wioski, że sierpa nie uraczysz!
mieszczoch
mieszczoch 9.02.2019, 19:03
My mieszczuchy żadamy takich samych dopłat co wsiowe.W tym dopłaty do paliwa
Wasz Pan
Wasz Pan 9.02.2019, 18:02
Do czego to doszlo że chłopy stawiają żadania.A idz pan w ....
rogacz
rogacz 9.02.2019, 17:55
Dobrze gada ,żądamy przeprowadzenia odstrzału redukcyjnego jeleniowatych na terenie gminy Mieszkowice. Jeleni i rogaczy ci u nas dostatek
ROLNIK
ROLNIK 9.02.2019, 11:34
Ekkoterrorysta kukkurydze sie sieje a nie sadzi. Co Ty wiesz o rolnictwie! Ty sie wez za robote a nie glupoty tu piszesz. Bierz ziemie i obrabiaj to zobaczysz co to znaczy.
......
...... 9.02.2019, 12:02
bierz ziemię i obrabiaj.Akurat wiem co to znaczy.Wybrałeś zawód rolnilka to pilnuj.akurat na roli aby sie wyżywic i mieć zyski (a można duze ) trzeba pracować ,nie ma ze zboze rośnie a rolnik śpi

Pozostałe