Życzenia wielkanocne 2019 - Koalicja Obywatelska
Życzenia wielkanocne 2019 - Koalicja Obywatelska
Życzenia wielkanocne 2019 - Koalicja Obywatelska
Życzenia wielkanocne od redakcji
Życzenia wielkanocne od redakcji
Życzenia wielkanocne od redakcji
Życzenia wielkanocne 2019 - Nadleśnictwo Gryfino
Życzenia wielkanocne 2019 - Nadleśnictwo Gryfino
Życzenia wielkanocne 2019 - Nadleśnictwo Gryfino

Tak wyglądały uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci ofiar szowinistów z OUN/UPA

  • 11.02.2019, 19:03 (aktualizacja 11.02.2019 21:14)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Tak wyglądały uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci ofiar szowinistów z OUN/UPA
Sobota, 9 lutego 2019, przejdzie do historii kresowej pamięci w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim! W rocznicę zbrodni w Parośli (noc z 8 na 9 lutego 1943 r.), dokonanej przez sotnię UPA pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki", na ludności polskiej (zamordowanych zostało ponad 155 osób, w tym dzieci i niemowlęta) - został odsłonięty na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie: "Pomnik Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939‒1947". Na ten pomnik potomkowie, a także ci, którzy przeżyli ludobójstwo ukraińskich szowinistów na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich czekali bardzo dłu

Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenie Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć, przy znacznym wsparciu finansowym Instytut Pamięci Narodowej, a także darczyńców. Na uroczystość przybyło wiele osób, w tym bardzo dużo tych, posiadających kresowe korzenie. Poczty sztandarowe, wojsko, mieszkańcy regionu. Przemawiali: dr Jarosław Szarek, prezes IPN, Jerzy Mużyło, prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć, Antoni Dąbrowski, świadek tamtych tragicznych wydarzeń, oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Odsłonięcie pomnika poprzedziła uroczysta Msza św. w cmentarnej kaplicy, której przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko - Kamieński.
Droga do powstania pomnika nie była łatwa, kilkuletnia, obfitująca w kłody jakie rzucano pomysłodawcom pod nogi (zmagania finansowe, administracyjne, nieprzychylność wielu osób, którym prawda o tym, co się stało na Wołyniu nadal stoi kością w gardle). Determinacja wielu osób (zwłaszcza prezesa Jerzego Mużyło) doprowadziła jednak do szczęśliwego finału. Wspomagali nas kresowiacy i osoby, które nie zapomniały o ofiarach ludobójstwa zgotowanego przez OUN i UPA. Choć ten pomnik to znaczący znak pamięci o tragicznych wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, wiele jeszcze pracy przed nami, przede wszystkim edukacyjnej, wśród kolejnych pokoleń Polaków. Zachęcam, by ci, którzy nie mogli uczestniczyć we wczorajszych uroczystościach udali się na Cmentarz Centralny w Szczecinie, pod "Wołyński Pomnik", zapalili znicz, pomodlili się, za tych, którzy padli ofiarą okrutnej zbrodni...
"Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary..."

 
Kamil Frelichowski
 
Stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć- Oddział Gryfino
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

......
...... 15.02.2019, 06:24
no tu się kolego rozmijasz z historią .Ukraina to stosunkowo nowy twór państwowy .Zbiegłe chłopstwo ,poddaństwo i wyrzutki wszelkiej masci z polski ,rusi ,litwy mołdawii itp.Historycznie te tereny zamieszkiwali sarmaci którzy przywędrowali na obecne ziemie polskie opuszczone przez plemiona germańskie.chrześcijaństwo na te tereny przywędrowało dosyć póżno. i praktycznie ogniem i mieczem.Bohater polski Jarema Wiśniowiecki faktycznie krwawo zapisał sie w historii ukraińców .Ale i ci za Chmielnickiego nie byli lepsi .Jednak to co zrobili Ukraińcy z polakami na wołyniu (i na kresach )przerasta wszystko.Jak mozna zabijać toporem ,widłami ,wrzucać dzieci do palących sie budynków.Nigdy nie zrozumie jak naród mógł sie stać bezwzględnimi o okrutnymi mordercami.Proponował bym aby Ukraińcy przeanalizowali te sprawy i wyciagneli wnioski.Ale nie polepsza sprawy to pójście w zaparte .Elity ukraińskie powinny sie zastanowić jaką spuścizne moralno-historyczną zostawiaja młodym.Czy bezwzględny morderca ,czy też młody człowiek świadom historii swego narodu z blaskami i cieniami
koniec kolonializmu
koniec kolonializmu 14.02.2019, 23:44
A co tam te polaki robily tam na Ukrainie? Wony ohniem i mieczem pryniesły nam watykańską wiare. Tak jak te ich kamraty krwawe Cortes i Pizarro co ukopowali ameryke
polak
polak 14.02.2019, 22:10
Gdyby nie wielkopańska dobroć Polaków to Ukrainę już połknęła by Rosia!A tak utrzymujemy Ich nie tylko pozwalając pracować w Polsce ale również udzielamy bezzwrotnych pożyczek(bo kto to odda)!
Marie
Marie 14.02.2019, 17:41
Święte słowa - ""Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary..."

Zawsze z ogromnym wzruszeniem i współczuciem czytam i słucham relacji Kresowiaków, którzy przeżyli Rzeź Wołyńską. Szczególnie jedno z nich jest dla mnie WSTRZĄSAJĄCE...
O czymś tak okrutnym i nieludzkim dotychczas nie słyszałam. Te wspomnienia polecam zwłaszcza młodym i tym, którzy lekceważą kwestę ludobójstwa Polaków na Wołyniu...
"
https://www.youtube.com/watch?…
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 14.02.2019, 08:27
UKRAINY JUZ NIE MA TAM ZYD Z CHIŃCZYKIEM ICH ROZEBRAŁ HA HA AH i żyłują ziemie do granic możliwości ha ha ah cos jak duńczycy u nas https://youtu.be/ZFunccG_C7E
Taki tajniak
Taki tajniak 13.02.2019, 23:18
Ten z lewej w kapeluszu to "opiekun".
A.
A. 13.02.2019, 23:26
W porządku gość!
......
...... 13.02.2019, 05:18
Jurek(Mużyło) ty i IPN?nie wstyd Ci?Z kim ty w towarzystwie?
Grunwald
Grunwald 12.02.2019, 11:20
Kiedy uczcimy pamięć Polaków pomordowanych przez Ukraińców w Gryfinie ?! Po akcji Wisła wielu tych zbrodniarzy trafiło do naszego powiatu. Ich potomkowie są wśród nas.
......
...... 12.02.2019, 20:46
Kiedy to ukraińcy mordowali polaków w gryfinie.Podziel sie wiadomosciami .kogo i kiedy?
Skyal
Skyal 13.02.2019, 22:35
Do "......" Twój komentarz jest co najmniej śmieszny. Kresowian zamordowano dwa razy. Pierwszy raz fizycznie, drugi raz przez przeliczenie, a teraz na naszych oczach morduje się ich po raz trzeci takimi słownymi paszkwilami jak Twój. I to przez Polaka pisanych. Wstydził byś się. Pozwolę sobie wywnioskować że nie rozmawiałeś nigdy z rodzinami ofiar czy chociażby słuchałeś naocznych świadków tego ludobójstwa. Nie pozdrawiam.
......
...... 14.02.2019, 05:32
Bez emocji i nie nakręcaj się Ja po prostu spytałem kiedy i gdzie w Gryfinie Ukry mordowali Polaków .Nie neguję i nie pochwalam mordu polaków przez ukrajińców na kresach.Cześć ,pamięć ,potępienie jest czym innym od nakręcania atmosfery.Niemcy wymordowali ogrom polaków .Jakoś nie widzę na naszych ziemiach pomników pomordowanych.Wręcz przeciwnie cmentarz żołnierzy niemieckich w Glinnej.Zastanów sie co piszesz.
Brutus
Brutus 12.02.2019, 14:29
Jak widzę jednym z nienawistników jesteś ty!
......
...... 12.02.2019, 06:18
74 lata po wojnie odżywają upiory.Ukraińcy co prawda urządzili na kresach krwawą łażnie polakom .Błąd Ukrainy polega na tyl ,że sie nie przyznali pokajali .Dawno było by po sprawie.Niemcy to pragmatyczny naród .Wzięli winę na klatę ,Mamy dobre stosunki z sąsiadami za odrą ?mamy.Nie zapominajmy o Wołyniu ale dajmy szanse młodym ukraińcom.Popatrzcie ile jest wsi z wysiedlencami ukraińskimi w naszym powiecie .Jakoś sie to wszystko poukładałoChcecie znowu antagonizować społecznośc .?pomyślcie ,żle jest bez wojny waśni .?Co tu mówić jak przez polskę przchodzi potęzny uskok nienawiści
POLSKI troll
POLSKI troll 13.02.2019, 12:26
A w Polszu ty łumit gawarit? Czy ktoś z tamtych okolic zlecił Ci pisać takie bzdety?
......
...... 14.02.2019, 05:49
czy li sztachety kosy siekiery i teraz MY zabalujemy .Powodzenia
No nieźle
No nieźle 12.02.2019, 12:34
"Mamy dobre stosunki z sąsiadami za odrą ?mamy."

Ahahaahahaahah no nieźle. Dawno się tak nie uśmiałem. Jak Niemiec przyjeżdża do Polski, to jest "panem", bo jest na "swoim". Oni tu NAS traktują jak barbarzyńców, najeźdźców. Ile razy się spotkałem z tym, że nas szkopy z wyższością traktowały na NASZEJ ziemi. Proszę sobie poczytać o Cedyni, działce za Laguną itd. Chcieli w okolicy Morynia i Cedyni nawet swoje własne miasteczko postawić z niemiecką nazwą - wykupują nasze grunty, by potem takie rzeczy robić.
A propos - nienawiści? Jakiej nienawiści? Obrona własnych wartości i własnej historii to nienawiść? Czasem trzeba się postawić człowiekowi (o ile po takich zachowaniach można kogoś nazwać człowiekiem), który chce ci wbić nóż w plecy i pokazać mu, że nie tolerujemy tutaj tego.
......
...... 12.02.2019, 20:44
człowieku ,prawie połowa niemieckich wsi i miasteczek w pasie nadgranicznym jest zamieszkała przez polaków.swoje miasteczko ze swoja nazwą ,co za brednie .teren za laguna wykupił portugalczyk .Jezeli pozwalasz niemcowi w polsce włazić na łeb twoja sprawa.osobiscie nie widziałem niestosownego zachowania sie niemców .ktoś ci zdrowo namieszał w głowie .wierzysz w to twoja sprawa ale nie każ innym wierzyć w te brednie
połowy są równe
połowy są równe 12.02.2019, 21:21
...... słabo poinformowany jeteś koleś.
......
...... 13.02.2019, 05:09
a co to niezgodne z linią partii ?
Dobzi Niemcy z DDR
Dobzi Niemcy z DDR 12.02.2019, 07:37
Niemcy rzeczywiscie wzieli na klatę. Najlepszym przykładam byly POLSKIE obozy. Ten plan na wybielanie wymysli w latach 50.
Wołyń to ludobójstwo. Ķobiety dzieci starcy.
Wołyń to ludobójstwo. Ķobiety dzieci starcy. 12.02.2019, 07:30
Jaki skok nienawiści? To nie nienawisc tylko wiedza. Ludzie dopiero teraz dowiadują sie o Wołyniu a część dalej nie wierzy, ze taka zbrodnia mogła miec miejsce.
......
...... 12.02.2019, 09:18
macie rację należy w sobie rozwijać nienawiść .To przecież takie polskie .Jesteśmy skłóceni ze wszystkimi sąsiadami,ba.. cała polska podzielona na dwa obozy i multum mniejszych .dalej panowie za sztachety i kosy wyrównywać porachunki z wrogiem blizszym i dalszymniech żyje miłosierdzie chrześcijańskie ,szczególnie oko za oko ząb za ząb.
Kazdy moze pamietac to czego nie moze zapomniec.
Kazdy moze pamietac to czego nie moze zapomniec. 12.02.2019, 13:38
Nie wolno tego zapomniec. A poprawnofile sugerują, ze kto pamieta ten nazista i homofob.
......
...... 12.02.2019, 14:24
no przecież pisałem ,za sztachety ,kosy i hajda wyrównywać rachunki.niech żyje nienawiść .
Tęczowy zakątek sensoryczny dla Wiosny
Tęczowy zakątek sensoryczny dla Wiosny 11.02.2019, 22:37
A co to za szczecińskie newsy i kogo to u nas obchodzi ?
Skyal
Skyal 11.02.2019, 23:00
Obchodzi na przykład rodziny osób które tego doświadczyły i które mieszkają obecnie w Gryfinie czy chociażby w powiecie gryfińskim. No ale najwyraźniej nie wiesz czego dotyczy ten pomnik patrząc na Twój wpis...
dumny
dumny 11.02.2019, 22:27
Pamięć jest ważna!
polak
polak 11.02.2019, 22:08
A My teraz ratujemy przed głodem dzieci i wnuki tych z UPA i OUN! Czy to ma sens?
Wolny rynek bez szowinizmu
Wolny rynek bez szowinizmu 11.02.2019, 22:39
To oni teraz (szanowny idioto)ratują naszą gospodarkę przed kryzysem i brakiem rąk do pracy

Pozostałe