Głos europejskich regionów

  • 15.02.2019, 13:24
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Głos europejskich regionów Parlament Europejski Głosowanie w Parlamencie Europejskim.
Parlament Europejski przychylił się do płynącego z europejskich regionów apelu, by w przyszłej unijnej perspektywie (2021-27) nie oszczędzać na Polityce Spójności. To jedna trzecia całego budżetu Unii, a środki przyczyniają się do wzrostu zatrudnienia, wzmacniania innowacyjności, wspierania edukacji, budowania kapitału ludzkiego czy ochrony środowiska. Jeszcze w 2016 r. Polskie Regiony z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem na czele rozpoczęły europejską debatę na rzecz funduszu spójności, a rok później reprezentujący Pomorze Zachodnie Geblewicz był jednym z sygnatariuszy tzw. „Sojuszu Spójności”.

- To ważny głos wsparcia dla regionów i naszych mieszkańców, to docenienie naszych starań o zachowanie środków na rozwój i potwierdzenie dotychczasowych dokonań. Przypomnę, że od 2007 roku Polskie samorządy samodzielnie zarządzają środkami w wysokości blisko 50 mld EUR w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych. Robimy to dobrze, w Europie jesteśmy wskazywani jako wzór mądrego inwestowania, nasz głos się liczy – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Przyjęte przez Parlament Europejski 13 lutego 2019 r. propozycje przepisów dotyczących inwestycji w regionach Unii Europejskiej na lata 2021-27, to dla regionów bardzo ważny sygnał i oznacza przychylenie się eurodpeputowanych do wniosków płynących m.in. z Pomorza Zachodniego, o konieczności utrzymania obecnego poziomu inwestycji w państwach członkowskich UE. Te wydatki szacuje się dziś na blisko 378 miliardów euro. Parlament Europejski poparł zatem Regiony i nie zgodził się z propozycjami Komisji Europejskiej z maja 2018 r., która zapowiadała konieczność cięć kluczowego instrumentu rozwojowego dla europejskich regionów i miast.

Parlament Europejski jest zdania, że o wysokości przyznawania funduszy dla krajów członkowskich UE powinien decydować wskaźnik PKB, ale także takie kryteria jak poziom bezrobocia wśród młodzieży, poziom edukacji czy wypełnianie zobowiązań dotyczących polityki klimatycznej czy integracji imigrantów.

Europosłowie chcą by słabiej rozwinięte Regiony wciąż mogły liczyć na dofinansowanie inwestycji na poziomie 85%. To o 15% więcej niż proponowała Komisja Europejska. Ostateczna wersja rozporządzenia ma wyklarować się za kilka miesięcy.

Polskie regiony były jednymi z pierwszych w Europie, które postulowały kontynuację Polityki Spójności po 2020 roku. Jeszcze 7 grudnia 2016 r. wtrakcie sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli zaprezentowano Stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP w tej sprawie. Rok później przedstawiciele samorządów podpisywali się pod tzw. „Sojuszem Spójności”.

Warto przypomnieć, że marszałek Olgierd Geblewicz lobbuje za tym, by w przyszłym budżecie UE znalazły się środki na walkę z dezinformacją, fake newsami i mową nienawiści. Właśnie w ramach Polityki Spójności środki europejskie mogłyby wspierać edukację obywateli, organizacje pozarządowe czy lokalne media. Opinia Geblewicza w tej sprawie została przyjęta przez Komitet Regionów 6 lutego br. i trafiła m.in. do Komisji Europejskiej, jako oficjalne stanowisko władz samorządowych UE.

 

Pomorze Zachodnie jest również doceniane w Europie za politykę rozwoju i stworzony w zachodniopomorskiem mechanizm Kontraktów Samorządowych, czyli systemowego wspierania inwestycji, które są uzgodnione przez kilka samorządów. Jest wysoce prawdopodobne, że ten mechanizm rozwoju stanie się powszechnym narzędziem programowania inwestycji w Europie.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 16.02.2019, 22:31
https://youtu.be/DLepn3PP4CU jeden z projektów ue
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 16.02.2019, 17:27
zawsze bawiły mnie nazwy tych programów unijnych tak szumnie nazywanych i te tablice upamiętniające każdy nawet najbardziej idiotyczny projekt SĄ ONE WSZĘDZIE aż w oczy kolą i przypominaja kto to dał i dofinansował ba jest taki wymóg żeby wszyscy widzieli i nie jest to ostatnie słowo UE i projekt ha ha ah GOJO INŻYNIERIA w pełnej krasie
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 16.02.2019, 17:10
biedronka z WIOSNY powiedział że za jedynkę trzeba zapłacić 1 milion złotych na partie pedalska wiosna to itak się opłaca i jak mawiał brunek z ruskiej budy wystarczy wziąść kredyt i zmienić pracę ha ha ah ciekawe ile trzeba dać za jedynke w innych polińskich partiach czy może tam kasują już po dostaniu mandatu euro osła procentowo ha ha ah JUDE CABARET UE KOŁCHOZEM ZWANY HA HA AH PRZEZ CAŁĄ KADENCJĘ POSEŁ ZARABIA OK 12 MILIONÓW ZŁOTYCH MINUS 1 MILION ZŁOTY INTERES U RESZTY JEST PROCENTOWO HA HA AH WYCHODZI NA TO ZE ROBERTA DYMA NAJMNIEJ SWOICH PARTYJNYCH KOLEŻKÓW HA HA AH JAK NA PEDAŁA TO NAWET UCZCIWY HA HA AH
wit
wit 15.02.2019, 14:51
Wybory do parlamentu europejskiego się zbliżąją!
Cześć
Cześć 15.02.2019, 17:11
PIS i tak zabierze pakiet, a wiosna może się pakować za kłamstwa finansowe

Pozostałe