Dostali pieniądze na renowację murów obronnych. Kto prosi o pomoc, a kto czeka?

  • 21.02.2019, 18:30 (aktualizacja 22.02.2019, 02:03)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Dostali pieniądze na renowację murów obronnych. Kto prosi o pomoc, a kto…
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło program na renowację zabytków. Z tych pieniędzy chciało skorzystać wiele gmin, choć nie wszystkie występowały. MKiDN przyznało 260 tys. zł dla jednego z naszych miasteczek otoczonych średniowiecznym wiankiem gotyckich murów. -Mamy trzy podstawowe odcinki murów obronnych, gdzie musimy ratować podpory. Wystąpilismy do Ministerstwa o 505 tys. zł, ale cieszymy się, że dostaliśny chociaż część. Zaczniemy od renowacji miejsc najbardziej zniszczonych - mówi nam Józef Piątek, burmistrz Morynia. Radosną nowinę o pozyskanych pieniadzach przekazał na dzisiejszej sesji.

Dużo czasu i pieniedzy na ratowanie murów obronnych przeznaczyły swego czasu władze Trzcińska -Zdroju. W tragicznym stanie są gotyckie fortyfikacje właśnie w Moryniu, Mieszkowicach, Chojnie czy Gryfinie. W tych ostatnich trzech ośrodkach też trzeba jak najszybciej podjąć działania ratowania historycznej spuścizny. W wielu miejscach nie widać aby były priorytetem, a niekiedy są wręcz traktowane jakby były kulą u nogi.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

czyściciele nieruchomości?
czyściciele nieruchomości? 22.02.2019, 12:16
Rok temu tow. hist. chciało z budżetu obywatelskiego zrobić chociaż kawałek prac - władze Gryfina UWALIŁY projekt, nie pozwalając mieszkańcom na niego głosować.
Taki to "obywatelski budżet".
A od tego czasu gmina co zrobiła przy murach?
Zaniedbała?
Bo brak prac potęguje zniszczenia - jak komenda policji, jak pałacyk, jak brama bańska, jak ocalałe z wojny nieliczne kamieniczki...
Gryf
Gryf 21.02.2019, 23:43
Niech zajmą się murami w parku w Gryfinie bo powoli go rozbieraja i kamieniami układają sobie w koło ogródka
Fakt
Fakt 21.02.2019, 23:07
Kiedyś TMHZ walczyło o mury, cisnęło burmistrza i co pewien czas je remontowano. Dzisiaj gdy w stowarzyszeniu rządzi podległa wickowi służbowo bibliotekarka tylko mu potakuje i jest dramat. Gmina nawet nie umie wniosku o dofinansowanie napisać. Nowi sawarynowi pracownicy nic nie umieją i nie chcą się uczyć bo mają plecy i nie muszą. Inteligencja na poziomie niższym niż pracujących sprzątaczek , które nawet mają wyższe wykształcenie niż połowa nowych. Podobno przyjęto dziewczyny bez matury. Tylko im stringi wystają na du pie i tatuaże. Totalny upadek. Gołe brzuchy, gołe du PY, tatuaże i Q rew ski język. Jakaś więzienna subkultura.
strażnik MURÓW
strażnik MURÓW 21.02.2019, 22:41
GRATULACJE, tak być winno dla naszego MIASTA
Konserwator
Konserwator 21.02.2019, 21:04
Porównanie stanu murów obronnych Morynia i Gryfina to jak zestawienie Mercedesa do Łady:D
niezorientowany
niezorientowany 21.02.2019, 22:42
Ale który jest który samochód?
To prosty i krótki tekst.
To prosty i krótki tekst. 21.02.2019, 23:15
Nie rozumiesz co czytasz ???
Rozsądny
Rozsądny 21.02.2019, 20:24
Przede wszystkim nalezy zadbać o teraźniejszość ( np zachować małe wiejskie szkoły), następnie o przyszłość ( czyli studnia bez dna). Jezeli pozostaną srodki finansowe można pomyslec wówczas o przeszłości. Obiekty o ktorych mowa stoją już setki lat i jeszcze dlugo postoja. A jak przyjdzie na nie kres to trudno.
głos rozsądku
głos rozsądku 23.02.2019, 21:21
"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości".- J. Piłsudski
tak po chłopsku wytłumaczę
tak po chłopsku wytłumaczę 21.02.2019, 20:27
Nie ma przyszłości bez terażniejszości, czyli jak sobie pościelesz tak się wyspisz!
Dinozaur
Dinozaur 22.02.2019, 14:02
A przecież mowa o przeszłości. Jakie mają znaczenie poniemieckie mury zniszczone przez rosjan w porównaniu z losem obecnym i przyszłym naszch dzieci?
Krycha
Krycha 21.02.2019, 20:08
A Pałacyk pod Lwami?
handlarz
handlarz 22.02.2019, 00:17
działka jest warta zachodu, z pałacykiem tylko kłopot...
Hm
Hm 22.02.2019, 11:54
Przeszło rok temu mieli chociaż odświeżyć mury na ból Chrobrego miasta partnerskie i co ?Dalej syf pokazać palcem gdzie jeszcze? Wstyd same centrum Gryfina !!!
załamka
załamka 21.02.2019, 20:15
Dawni już krzyżyk postawili.

Pozostałe