Jarmark Moryński 2019
Jarmark Moryński 2019
Jarmark Moryński 2019

Przywracają pamięć o żołnierzach niezłomnych [ZDJĘCIA]

  • 02.03.2019, 15:33 (aktualizacja 02.03.2019, 20:34)
  • Tekst: Elżbieta Bożek
Przywracają pamięć o żołnierzach niezłomnych [ZDJĘCIA] fot. SP Stołeczna
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych obchodziliśmy 1 marca. Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej odbyła się, jak co roku, uroczystość z udziałem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: ks. Marek Wesołowski - proboszcz parafii Warnice, Zbigniew Noga - radny gminy Trzcińsko-Zdrój, Beata Gorzelańczyk - prezes Związków Zawodowych Nauczycielstwa Polskiego w Gryfinie, Tomasz Tracz - sołtys Stołecznej, Jakub Sieradzki - wnuk żołnierza walczącego z rotmistrzem Witoldem Pileckim, Joanna Wysocka - przewodnicząca Rady Rodziców oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Przybyli także rodzice, dziadkowie, mieszkańcy Stołecznej oraz sąsiednich miejscowości.

Wspólnie wspominaliśmy tych, którzy poświęcili swoje życie, walcząc o wolność naszej Ojczyzny. Sylwetki dowódców, żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, bohaterów, ,,którzy zachowali się jak trzeba”, przywołała w swoim wystąpieniu dyrektor Wanda Angowska. Głos zabrał także Jakub Sieradzki, wspominając rotmistrza Witolda Pileckiego i jego rodzinę.

Uczniowie zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne, przygotowane pod kierunkiem Wandy Angowskiej. To żywa lekcja historii związana z tragicznym losem przedstawionego pokolenia ukazana w słowach pieśni i piosenek o tematyce żołnierskiej w wykonaniu chóru i solistów pod kierunkiem Elżbiety Bogusz Kowal. Układy taneczne przygotowały Elżbieta Papież i Dorota Fabisiak. Przepiękną scenografię wykonały Anna Walawender i Magdalena Stańczyk. Stroje i rekwizyty do widowiska wykonali nauczyciele.

Apel poległych przywrócił pamięć między innymi o Danucie Siedzikównie ,,Ince”, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, czy majorze Hieronimie Dekutowskim ,,Zaporze”.

Pamięć o przeszłości przekazywana w taki sposób, przybliża młodemu pokoleniu wartości, którymi kierowali się w swoim życiu Niezłomni, gdzie Bóg, Honor i Ojczyzna były najważniejsze. Nawiązała do nich pieśń finałowa w wykonaniu wszystkich młodych artystów. Scenografia w barwach narodowych, przygotowane rekwizyty, stroje, dekoracja korytarza podkreślały szczególny charakter uroczystości, podczas której nie zabrakło refleksji i wzruszeń. Pamiątką tego dnia będą wpisy w ,,Kronice szkolnej” oraz wspólna fotografia.

Tekst: Elżbieta Bożek

Zdjęcia (18)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sławi Ukraina
Sławi Ukraina 04.03.2019, 11:21
Stołeczna to chyba ukraińska wioska powstała po Akcji Wisła. Czyli przesiedleńcy. Uha, ha, ha, ha, ha.
Pati
Pati 04.03.2019, 13:01
Poziom twojej wiedzy poraża głupotą!
Normalna
Normalna 03.03.2019, 23:41
Precz z kultem bandytyzmu i zwyrodnienia!
Roman
Roman 03.03.2019, 22:59
Dzieciom wodę z mózgu robicie.
osowski
osowski 03.03.2019, 23:02
Czego się czepiasz? Tak a jest teraz doktryna.
POLAK
POLAK 03.03.2019, 15:55
Mordów nie dokonywali "żołnierze wyklęci" tylko poprzebierani za Nich komuchy z UB,MO oraz NKWD! A Ci co teraz chcą zniesławić pamięć o Żołnierzach Wyklętych są wnukami i dziećmi Tych z UB, MO i NKWD oraz przygarniętych przez komuchów nazistów i upa!!!
......
...... 03.03.2019, 17:39
no nie ,takich bajek to jeszcze nie słyszałem i czytałem . a już curiosum to przygarnięci naziści i UPA.dobrze masz popaprany umysł.
Polka
Polka 03.03.2019, 16:51
Prawdziwy Polak nie przekłamuje historii.Wiele mamy powodów do dumy,ale też wielu spraw możemy się wstydzić.Byli i są Ludzie dobrzy i źli!!!Tak było też z żołnierzami (bez podziału na narodowość)Byli honorowi patrioci i zwykli bandyci.Czas wojny daje okazje tym drugim bezkarnie działać.Tłumaczyłam synkowi że historii uczymy się po to żeby wiedzieć jak było kiedyś i żeby nie popełniać takich samych błędów.Nie róbcie młodzieży krzywdy gloryfikując bandytów!Mówcie prawdę!!Ukraińcy też uważają UPA za bohaterów i patriotów.Ja wierzę jednak mojej prababci ,to byli bandyci i mordercy i mogą sobie podać w piekle rękę z niektórymi wyklętymi !!!
bandyta to bandyta
bandyta to bandyta 03.03.2019, 23:46
Nie sądzę aby bohaterowie walki o niepodległość Ukrainy byli tak samo traktowani jak polscy bandyci i mordercy. Sotnie UPA mordowały polskich osadników i okupantów a wyklęci mordowali i gwałcili samych swoich bo to kryminalne bydło było
Andrzej Krasowski
Andrzej Krasowski 03.03.2019, 09:03
Brawo! Nie dajmy się prowokować lewakom, faszystom czy innym nazistom. Prawda obronimy. Część i chwała bohaterom a śmierć wrogom Ojczyzny!
......
...... 03.03.2019, 09:51
pod takim hasłem zołnierze przeklęci mordowali niepokornych chłopów ,milicjantów a nawet kobiety i dzieci.zwykli bandyci a nie żołnierze .a ci lewaki po 45 zlikwidowali analfabetyzm ,dali chłopom ziemię i powoli z mozołem dzwigali Polske ze zniszczeń wojennych.pracowali a nie ganiali po lasach i mordowali
NSZZ RI
NSZZ RI 05.03.2019, 21:07
Niepokorni chłopi to ci z NSZZ Rolników Indywidualnych NSZZ "Solidarność" oraz ci co opierali się przeciw kolektywizacji ;-)
Przeklęty to ty jesteś ubeku
Przeklęty to ty jesteś ubeku 03.03.2019, 23:04
Chyba wywozili do Radzieckich Lewaku zasrany .A o jakiej ziemi ty mówisz PGR ty lewacka św ...... Radzieckich uważasz za przyjaciela widać ze jesteś potomkiem jakiegoś ubeka co przyjechał tu na miejsce naszego porządnego obywatela zamordowanego w Katyniu .
......
...... 04.03.2019, 07:38
porządny polski obywatel to w 1939 roku walczył do konca z niemcem i rosjanami(Grodno) a nie podnosł łapki aby wojne przeczekać w niewoli.Mój ojciec z kutrzebą bił się w poznańskiem ,nad bzurą ,obrona warszawy.uciekł z niewoli i do końca wojny walczył na zachodzie.Katyń to mord, ale nikt nie kazał iść do niewoli,trzeba było walczyć.Radzę nie wyzywaj ludzi jak nie wiesz z kim"tańczysz"o poziomie twego umysłu świadczy choćby"ty lewacka św....." z taka zapiekłą nienawiścią upowcy mówili o lachach (lach-lewak)
AP
AP 04.03.2019, 11:18
Jedynym dowódcą w kampanii wrześniowej , który nie stchórzył był Kutrzeba.
......
...... 04.03.2019, 20:13
no i u niego był d-cą plutonu inowrocławskich strzelców konnych( mój ojciec)i taki ktoś mi mówi lewacka św....
Łyknij tabletkę, popij i spać.
Łyknij tabletkę, popij i spać. 03.03.2019, 13:26
Nie przerywaj przyjmowania leków. To już mi wyglądana drugi dzień. Stefan z Gdańska przerwał i doszło do tragedii.
......
...... 03.03.2019, 17:37
ja k się nie ma co powiedzieć merytorycznie to ucieka się w rózne insynuacje .a nóż ktoś uwierzy
?
? 03.03.2019, 08:57
Burmistrza zaproszono?
hobbit
hobbit 03.03.2019, 09:25
Tak, niepotrzebnie.
Stołecznianin
Stołecznianin 02.03.2019, 21:42
Zachwyt i wzruszenie przez 60 minut! Dziękuję za te piękne chwile!
bandyci do pierdla
bandyci do pierdla 03.03.2019, 23:47
Skandal!!!
Śmiej żelki
Śmiej żelki 02.03.2019, 20:11
Podkreśla się w nich bohaterstwo żołnierzy antykomunistycznego podziemia, skrzętnie przy tym ukrywając niewygodne fakty z lat ich działalności. Pytam, więc dlaczego odkłamuje się historię zakłamując fakty? Bo choć wielu niezłomnych miało na swoim koncie bohaterskie czyny, jak choćby generał Emil „Nil” Fieldorf, czy rotmistrz Witold Pilecki, to jednak nie należy zapominać, że za „heroizmem” wielu wyklętych kryły się zwykle grabieże, gwałty i morderstwa – szczególnie na ścianie wschodniej
No no
No no 02.03.2019, 19:53
Nie przybył bo miał inne sprawy na głowie, kogo przyjął? i co z tym zrobić?
Xxx
Xxx 02.03.2019, 16:58
Burmistrz nie przyjechał, zlekcewazyl nas. To normalne cały czas to robi☹️
Zgr
Zgr 03.03.2019, 23:08
To po co na niego głosowaliście !!!!!!!
heh
heh 02.03.2019, 22:44
Za rok przyjedzie!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 02.03.2019, 16:50
Uroczystosc jak zwykle na najwyzszym poziomie! Piekna,wzruszajaca! Brawo dzieci,brawo nauczyciele!!! Ale,ze nikt z wlodarzy nie przybyl???!!! Wstyd😏
bisio