Obława na bandytów na Międzyodrzu? Zatrzymano 19 osób

  • 15.03.2019, 18:57 (aktualizacja 16.03.2019, 01:13)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Obława na bandytów na Międzyodrzu? Zatrzymano 19 osób KWP Szczecin
-Co się dzieje na Międzyodrzu, że tyle tam policji?! – pytali na Facebooku czytelnicy igryfino. „Szukali bandytów?" – pisze w dzisiejszym wydaniu 7 Dni Gryfina redaktor Ryszard Kwapisz. To była autentyczna akcja policji z Polski i Niemiec, która przyniosła wymierne korzyści.

-Przez trzy dni wspólnie z kolegami z Niemiec prowadziliśmy działania po obu stronach granicy. Na Międzyodrzu przez cały dzień stały posterunki kontrolno-blokadowe, a w pogotowiu byli policjanci z długą bronią i kolczatki w razie, gdyby któryś kierowca się nie zatrzymał. To nie były ćwiczenia, jak niektóre media piszą, ale wspólne działania, które przyniosły konkretne rezultaty – mówi nam as.sztab. Marcin Karpierz, rzecznik prasowy komendanta powiatowego policji w Gryfinie.

Tak sytuację opisuje Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie:

Województwo zachodniopomorskie graniczy z zachodnimi sąsiadami na długości ponad 186 km. Polska i Niemcy należą do strefy Schengen, a granice między tymi państwami można przekraczać na dawnych punktach granicznych lub w dowolnie wybranym miejscu. Wspólne działania przeciwdziałają przestępczości transgranicznej oraz koordynują prawidłową organizację przedsięwzięć związanych z prowadzeniem działań pościgowych.

Policyjna współpraca transgraniczna to codzienność regionów położonych po obu stronach zachodniej granicy. W ramach międzynarodowej współpracy Prezydium Policji w Neubrandenburgu zaplanowało kolejna edycję działań dotyczących zwalczania przestępczości transgranicznej na terenie trzech landów przygranicznych z Polską tj. Meklemburgii- Przedpomorza Przedniego, Brandenburgii i Saksonii. Jednym z elementów przedsięwzięcia były wspólne kontrole z zachodniopomorskimi policjantami, które odbyły się dniach 12-14 marca br.

Dochodzi do sytuacji, że przez teren Niemiec odbywa się przewóz przedmiotów pochodzących z przestępstw. W szczególności kradzionych pojazdów, maszyn rolniczych i budowlanych, elektronarzędzi, wysokiej jakości kosmetyków i odzieży oraz nielegalny przewóz innych towarów i osób. Potencjalni sprawcy, w celu uniknięcia kontroli policji niemieckiej i straży granicznej, korzystają z dróg podrzędnych, którymi przekraczają polską granicę. Dlatego równoczesne kontrole po obu stronach granicy przeprowadzane są w celu wspólnemu przeciwdziałaniu wymienionym przestępstwom i zatrzymywaniu potencjalnych podejrzanych.

Działania na terenie zachodniopomorskiego realizowane były w formie zabezpieczenia prewencyjnego w oparciu o posterunki kontrolo – blokadowe, czyli w gotowości do natychmiastowego postanowienia blokady w razie konieczności. Zaangażowanych w kontrole było pięć powiatów naszego regionu tj. szczeciński, świnoujski, gryfiński, myśliborski i policki, a całość koordynował Wojewódzki Sztab Policji KWP w Szczecinie.

Podczas trzydniowych działań mundurowi zatrzymali 19 osób. 8 z nich jechało samochodami pod wpływem alkoholu, dwie po narkotykach. Kolejne zatrzymane osoby to kierowca z sądowym zakazem, osoba posiadająca narkotyki oraz dwie osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Policjanci przeprowadzili ponad 5.800 kontroli trzeźwości, zatrzymali 11 praw jazdy oraz 33 dowody rejestracyjne, z drogi odholowali dwa pojazdy.

Bezpośrednim celem tej formy współpracy jest zapewnienie prawidłowej koordynacji i organizacji przedsięwzięć związanych z prowadzeniem działań pościgowych. Zaangażowani byli policjanci z prewencji, ruchu drogowego i pionu kryminalnego. Do poszczególnych posterunków zostali również skierowani przewodnicy z psami służbowymi przeszklonymi do wykrywania materiałów wybuchowych oraz środków odurzających.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oburzony.
Oburzony. 16.03.2019, 09:27
Srutu tutu zablokował BIP.
Pytam
Pytam 16.03.2019, 09:12
Panie redaktorze dowiedz się pan czemu gmina zablokowała dostęp do BIP. Zbliża się kolejna sesja a odpowiedzi na zapytania i interpelacją nie było. No i zablokowane. Co na to Srutu tutu ?!
Heil Donald
Heil Donald 16.03.2019, 07:59
Jeden patrol na Krasińskiego by więcej nałapał naćpanych i nawalonych .
Wasz Pan
Wasz Pan 16.03.2019, 06:00
Nie mają co robić psy je**ne niech zajmą się innymi ważniejszymi sprawami
krupier
krupier 16.03.2019, 00:07
Raz kiedyś taka pokazówka to stanowczo za mało.
gonzo
gonzo 15.03.2019, 23:55
Ni ma zatoczek na Międzyodrzu i tylko miejsce zajmują.
drąg
drąg 15.03.2019, 22:55
A kiedyś była Straż Graniczna...
Jak cie złapią to mów, że to nie twój mazak
Jak cie złapią to mów, że to nie twój mazak 15.03.2019, 19:59
Bandyterka jeździ po okolicy i bazgra flamastrami po tablicach, znakach, pomnikach etc

Pozostałe