Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Te liczby dużo powiedzą o pograniczu

Ile osób dojeżdżających do pracy przekracza granicę? Jak wygląda zatrudnienie na pograniczu? W jakie usługi powinni inwestować przedsiębiorcy? To pytania, na które odpowiedź przyniesie transgraniczna statystyka. Województwo zachodniopomorskie zostało zaproszone do udziału w międzynarodowej inicjatywie, której celem jest utworzenie europejskiej sieci monitoringu.
Te liczby dużo powiedzą  o pograniczu

Głównym celem utworzenia Europejskiej Sieci Monitoringu Obszarów Transgranicznych jest wsparcie krajowych i regionalnych instytucji w prowadzeniu skutecznej polityki rozwoju, w szczególności w obszarach przygranicznych. Partnerzy z Polski, Niemiec, Francji, Luxemburga, Holandii, Austrii, Szwajcarii i Czech oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej chcą rozwijać statystykę transgraniczną, by skuteczniej monitorować zachodzące zmiany.

-Instytucje publiczne, organizacje, lokalne samorządy, aby skuteczniej identyfikować swój potencjał oraz funkcje społeczno-gospodarcze muszą mieć dostęp do rzetelnych danych i wskaźników. Często problemem jest ich dostępność oraz trudność w dokonaniu oceny kluczowych barier i potrzeb rozwojowychwyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Problemy wynikają np. z braku porównywalnej metodyki czy dostępności danych. Trudnością jest też określenie wspólnych wskaźników. Takie wyzwania najczęściej występują w obszarze rynku zatrudnienia, przy badaniu liczby osób dojeżdżających do pracy przez granicę, a także przy monitorowaniu dostępu do usług.

-Zbierane dane będą wykorzystywane do wzmocnienia współpracy przygranicznej, w szczególności w obszarze Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina. W dłuższej perspektywie wymiana europejskich doświadczeń i utworzenie dedykowanych narzędzi wsparcia finansowego w UE pozwoli stworzyć system monitoringu terytorialnego w obszarze gospodarki, rynku pracy czy mobilności w Europie – mówi marszałek Geblewicz.

 

Dane zbierane w międzynarodowej sieci nie tylko będą pomocne dla decydentów, ale dostarczą mieszkańcom ważnych informacji na temat kierunków rozwoju regionu. Może to być szczególnie przydatne dla przedsiębiorców dostęp do czytelnych danych pochodzących z Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina umożliwi zaproponowanie usług i rozwiązań rynkowych „szytych na miarę”.

 

Pomorze Zachodnie w europejskiej sieci reprezentować będzie Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

-Zostaliśmy zaproszeni do grupy wspierającej utworzenie Europejskiej Sieci Monitoringu Obszarów Transgranicznych z uwagi na doświadczenia w wypracowaniu dokumentu „Wizja przyszłości 2030 dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań” oraz koncepcji Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina. Jako region leżący na granicy z Niemcami i poprzez Bałtyk graniczący ze Skandynawią szczególnie zależy nam na wsparciu naszych umiejętności analitycznych w diagnozowaniu problematyki rozwoju przestrzennego Województwa. Cieszę się, że międzynarodowi eksperci docenili naszą dotychczasową pracę – dodaje p.o. dyrektora RBGPWZ w Szczecinie Leszek Jastrzębski.

 

Stronę polską, oprócz Województwa Zachodniopomorskiego, reprezentować będzie Instytut Rozwoju Terytorialnego z Dolnego Śląska.

 

Obecnie międzynarodowi partnerzy ustalają harmonogram prowadzonych prac.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama