„Mama 4+" - także 90-latka wystąpiła do ZUS o rodzicielskie świadczenie uzupełniające

  • 24.03.2019, 15:01 (aktualizacja 24.03.2019, 15:27)
  • Karol Jagielski - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego
„Mama 4+" - także 90-latka wystąpiła do ZUS o rodzicielskie świadczenie uzupełniające
Od 1 marca 2019 r. można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+”. W Zachodniopomorskiem niemal 2,2 tys. osób złożyło wniosek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył już 1,5 tys. z nich. W Szczecinie na 1,3 tys. wniosków ZUS wydał już 986 decyzji. Tylko 34 były odmowne. Najstarsza kobieta, która ubiegała się o świadczenie uzupełniające ma 90 lat.

W Koszalinie z 870 spraw, które do tej pory zarejestrowaliśmy, 506 rozpatrzyliśmy. Odmownych decyzji wydaliśmy jedenaście. Najwięcej dzieci, bo aż szesnaścioro wychowała mama, która złożyła wniosek właśnie w koszalińskim oddziale ZUS.

 

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub w ogóle go nie podjęły, aby wychowywać dzieci. O świadczenie w wysokości do 1100 zł mogą starać się mamy, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie mają niezbędnych środków utrzymania. W określonych przypadkach świadczenie może zostać przyznane ojcu dzieci, np. gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci. Matczyne emerytury przysługują osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.

 

Przeciętna wysokość świadczenia uzupełniającego do kwoty 1100 zł w Szczecinie to ok. 390 zł, natomiast w Koszalinie jest ona wyższa i wynosi prawie 430 złotych.

 

We wszystkich placówkach ZUS czekają nasi przeszkoleni pracownicy, którzy odpowiedzą na pytania a także pomogą w wypełnieniu dokumentów. Informacje o tym, jak otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające można znaleźć na stronie www.zus.pl.

 

Karol Jagielski - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

namsięnależy
namsięnależy 25.03.2019, 07:52
Zabrać tym wszystkim bogaczom! Praca jest wolnym wyborem, jak chce, to niech pracuje, burżuj jeden z drugim!
......
...... 25.03.2019, 04:33
okazuje się ,że 4+ to też pijarowska ściema .to jest uzupełniajaca kwota do 1100 a nie całość dodatkowo .tylko ,ze o tym się nie mówi.przytęchława ta kiełbaska wyborcza.
.....
..... 25.03.2019, 07:30
Jeżeli masz chęć zabierać głos w sprawie to zainteresuj się tekstem ustawy i przeczytaj ją osobiście do końca, a nie wprowadzasz opinię publiczną w błąd i siejesz ferment i propagandę.
......
...... 25.03.2019, 09:39
najprowdopodobniej to ty wprowadzasz w błąd
do 7.30
do 7.30 25.03.2019, 08:43
"Jeżeli masz chęć....?" to se wkręć wykropkowany !!! PISOWNIA głupio -mądry
....
.... 25.03.2019, 10:37
Poziom dyskusji POstokomunistycznej gawiedzi. Żenada.(do 8:43)
dd
dd 25.03.2019, 07:21
Nie piszesz prawdy. Osoby, które nie miały w ogóle emerytury dostaną całe 1100 zł. Nie rozpowszechniaj fejków.
to nie fejk - to ty nie czytasz ze zrozumieniem
to nie fejk - to ty nie czytasz ze zrozumieniem 25.03.2019, 08:28
Ale właśnie o to chodzi - matka, która nie pracowała dostanie 1100 a np tak, która wypracowała nędzną emeryturę dostanie 200. Gdzie tu sprawiedliwość?
Powinno raczej się wspierać i promować tych, którzy łączyli pracę z wychowaniem dzieci.
Bo z kolei matka, która wypracowała 1100 emerytury (albo ma ją "po mężu") - NIE DOSTANIE NIC...
skowron
skowron 25.03.2019, 00:55
Propaganda przed wyborami !!!!!!!!!!!
Zwolennik zu
Zwolennik zu 24.03.2019, 21:30
No i niech w końcu dadzą tym kobietom z zus podwyżki praca z takimi ludźmi to praca w warunkach bardzo szczególnych. PIS sobie coś wymyśli a pracownicy za te marne grosze muszą pracować po godzinach bo nikt tam już nie chce pracować.
Nie dam się oszukiwać
Nie dam się oszukiwać 25.03.2019, 01:14
Co ? Zus powinien być zlikwidowany bo to złodziejska instytucja!
20 lat płaciłem zus aż popadłem w kłopoty bo powiązałem się z z firmą która nie płaciła na czas. Po uregulowaniu zaległości w kwocie 15tys zł , znowu spóźniłem się z zapłatą bo tym razem ja zachorowałem przez to nie skończyłem zamówień i nie otrzymałem zapłaty.
Nie otrzymałem żadnych świadczeń z Zusu , kompletnie 0 przez 3 miesiące.
Czy wy w tym Zusie macie ludzi za idiotów ?
Pracuję teraz na czarno i w końcu wiem że odłożę sobie pieniądze np na chorobowe , następny krok to otwieram firmę za granicą tam gdzie nie okradają obywateli i nie rozdają moich pieniędzy patologii, która całe te 500+ wasze przechla !

Pozostałe