Na endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego poczekasz krócej

  • 27.03.2019, 09:34 (aktualizacja 27.03.2019, 10:14)
  • dost.
Na endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego poczekasz krócej
Ta decyzja wpłynie na oczekiwane przez pacjentów skrócenie kolejek, do wszystkich oddziałów NFZ. Chodzi o dodatkowe operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego. A na to potrzebne są pieniądze.

Ponad 10,3 mln złotych trafi do 10 zachodniopomorskich szpitali na dodatkowe operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego. Na wcześniejszy termin operacji czekają setki pacjentów zapisanych do oddziałów ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szczecinie, Kołobrzegu, Koszalinie, Pyrzycach, Wałczu, Gryficaach i Drawsku Pomorskim. Pieniądze pozwolą skrócić czas oczekiwania i szybciej zoperować prawie 700 pacjentów. W ubiegłym roku Zachodniopomorski Oddział Funduszu również otrzymał ekstra pieniądze na skrócenie kolejek do operacji, dzięki czemu średni rzeczywisty czas oczekiwania na endoprotezoplastykę skrócił się w stanach pilnych o prawie 5 miesięcy, a w stanach stabilnych, np. w Szpitalu Wojewódzkim w Zdunowie - o ponad rok, a w Kołobrzegu – o 80 dni. W roku 2018 Zachodniopomorski Oddział sfinansował wszystkie wykonane operacje endoprotezoplastyki. Żaden ze szpitali nie pozostał bez wynagrodzenia za dodatkową pracę.

Zwiększone środki pochodzą z ostatniej zmiany planu finansowego dokonanej przez Prezesa NFZ, za zgodą ministra zdrowia i ministra finansów. Dzięki temu na oczekiwane przez pacjentów skrócenie kolejek, do wszystkich oddziałów NFZ trafi niebawem 680 mln złotych z przeznaczeniem na: kontynuację w 2019 r. procesu zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania na operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego – w kwocie 240 mln złotych oraz na sfinansowanie świadczeń gwarantowanych udzielonych ponad kwoty zobowiązań wynikających z zawartych umów - w kwocie 440 mln złotych w skali kraju.

Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego OW NFZ

dost.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

......
...... 28.03.2019, 06:24
bzdury .na endoprotezy czeka sie 8-10 lat .coś na ten temat wiem ,bo czekam
pacjent
pacjent 27.03.2019, 19:48
czekałem 10 lat poczekam jeszcze 5.mam czas
pacjent
pacjent 27.03.2019, 10:20
rok czekania

Pozostałe