Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 20:11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy konkursy mogą być smaczne?

-Cieszę się, kiedy zarażam dzieci swoją pasją badania historii przodków, historii miejsca zamieszkania i widzę uśmiech na twarzach moich uczniów. Jest to dla mnie bardzo ważny element mojej pracy. Dziękuję pomysłodawcom i organizatorom za umożliwienie uczniom pokazania swoich umiejętności i zainteresowań humanistycznych- nie tylko matematycznych i lingwistycznych - powiedziała Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krzymowie.
Czy konkursy mogą być smaczne?

Autor: dost.

-To najsmaczniejszy konkurs jaki znam! -stwierdził Lucjan Bobolewski-dyrektor Książnicy Zachodniopomorskiej o wojewódzkim konkursie „Poszukiwacze Smaków”, którego jednym z celów jest badanie dziedzictwa kulinarnego Pomorza Zachodniego.

Konkurs jest organizowany pod patronatem Olgierda Geblewicza, marszałka województwa zachodniopomorskiego. W skład jury wchodzą szczecińscy przedstawiciele kultury.

Od tegorocznej edycji uczniowie, którzy uzyskają tytuł laureata, otrzymują dodatkowe punkty na świadectwie i może im to ułatwić dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

Na przestrzeni lat, szkoła już po raz trzeci wzięła w nim udział. W zeszłym roku uczeń klasy VII zdobył tytuł laureata w kategorii szkół podstawowych, a w tym roku uczennica klasy V zajęła III miejsce w powyższej kategorii. Hanna zbadała, przedstawiła w postaci prezentacji multimedialnej i przygotowała wraz ze swoją babcią potrawę, która jest obecna w jej rodzinie od kilku pokoleń - kaczkę z jabłkami.

W tym roku, w związku z zaangażowaniem dzieci i opiekunki grupy „poszukiwaczy” , szkoła otrzymała także nagrodę w kategorii szkół podstawowych, a jest nią urządzenie wielofunkcyjne z możliwością kolorowego wydruku stron, które niewątpliwie będzie przydatne w następnych poszukiwaniach i badaniu tradycji Pomorza Zachodniego.

Jest to bardzo interesujący konkurs, ponieważ pozwala włączyć i zaangażować do badań swoją rodzinę, co niewątpliwie zacieśnia więzi. Młodzi badacze łączą pokolenia, poszukują i … dowiadują się ciekawych historii z dziejów swojej rodziny - nie tylko kulinarnych.

Większość z uczniów „pobawiła się” w pewnym sensie w archeologów i prześledziła wędrówkę swojej rodziny, której docelowym miejscem osiedlenia były ziemie Pomorza Zachodniego. Dzieci wraz z krewnymi odszukały zdjęcia, dokumenty- często już zapomniane.

Przeprowadziły wywiady i przygotowały prezentacje na konkurs.

Dla uczniów ważne jest również to, że wszyscy młodzi badacze, którzy wezmą udział w konkursie, zostają docenieni za ich pracę. Dzieci wraz z opiekunami zostają zaproszone na rozstrzygniecie konkursu, mogą zobaczyć prace innych, a także spróbować tradycyjnych potraw. Otrzymują także nagrody rzeczowe- w tym i w ubiegłym roku był to sprzęt elektroniczny, często przydatny w trakcie badań.

-Cieszę się, kiedy zarażam dzieci swoją pasją badania historii przodków, historii miejsca zamieszkania i widzę uśmiech na twarzach moich uczniów. Jest to dla mnie bardzo ważny element mojej pracy. Dziękuję pomysłodawcom i organizatorom za umożliwienie uczniom pokazania swoich umiejętności i zainteresowań humanistycznych- nie tylko matematycznych i lingwistycznych - powiedziała Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krzymowie.`



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GryfiniankaTreść komentarza: Religia nigdy niewliczała się do średniej. Jeśli chodzi o zadania domowe to powinny zostać bo dzięki temu chociaż dzieci i młodzież musiały by się coś nauczyć a tak to będą jeszcze więcej siedzieć z nosem w telefonach i komputerach. Mogą zlikwidowac muzykę i plastyke bo są niepotrzebne.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 18:20Źródło komentarza: Prace domowe i oceny z religii zniesione po Wielkanocy?Autor komentarza: z pozdrowieniamiTreść komentarza: Sesje były dobrze prowadzone. Dziękujemy panie Konecki!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:58Źródło komentarza: Burmistrz podsumował swoją kadencję. Były slajdy i... [FILM]Autor komentarza: A. ŻmijewskiTreść komentarza: Pyr pyr pyr zasadniczo jestem na TAKData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:55Źródło komentarza: Anna Sobczyńska: Mamy 4 punkty programu [FILM]Autor komentarza: swojakTreść komentarza: Japiszon, to według słownika - to wysoko wykwalifikowana, zwykle młoda, ale już dość zamożna osoba, która rozwija swoją profesjonalną karierę i aspiruje do wyższego statusu ekonomicznego i społecznego, prowadzi aktywny tryb życia (w tym bardzo angażuje się w pracę)... A to jest swój chłop , kompetentny urzędnik i bardzo dobry kandydat na burmistrza. W ostatnich latach nie mieliśmy tak dobrze przygotowanej do tego osoby.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:52Źródło komentarza: Sławomir Jasek: Dwa aspekty związane z gospodarką [FILM]
ReklamaMrówka
Reklama