Społecznik 03.06.2019 - 03.07.2019
Społecznik 03.06.2019 - 03.07.2019
Społecznik 03.06.2019 - 03.07.2019

Policjant, który uratował mieszkańców kamienicy, teraz sam potrzebuje pomocy

  • 02.04.2019, 18:54 (aktualizacja 02.04.2019, 19:42)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Policjant, który uratował mieszkańców kamienicy, teraz sam potrzebuje pomocy fot. dost.
Rafał Waśko, aspirant, który uratował wiele osób przed wybuchem kamienicy w Cedrach WIelkich - teraz sam potrzebuje pomocy. Przypadkowe badania, wykonane na prośbę żony, przyniosły nieoczekiwaną wiadomość - ostra białaczka limfoblastyczna. Zła informacja spadła na rodzinę w momencie, gdy Rafał wraz z żoną oczekiwali narodzin wyczekiwanego syna. Szansą dla Rafała - i wielu innych chorych - jest niespokrewniony dawca szpiku.
Ma 39 lat, w marcu został ponownie tatą, a służba w policji to jego pasja - Rafał Waśko, aspirant, który uratował przed tragedią mieszkańców kamienicy w Cedrach Wielkich dziś sam potrzebuje pomocy – od innych. Badania kontrolne, zrobione na prośbę żony, przyniosły nieoczekiwaną, złą wiadomość – ostra białaczka szpikowa. Rafałowi szansę na życie może dać niespokrewniony dawca szpiku - być może właśnie Ty.
 
Służąc innym
Praca w policji, połączona z niesieniem pomocy potrzebującym, była jego marzeniem od zawsze. Spełnił je w 2002 roku. Od tego czasu dbał o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, a obecnie – Cedrów Wielkich. Choć sam nie ma się za bohatera, to dla mieszkańców jednej z kamienic w Cedrach Wielkich bez wątpienia nim jest. Był w trakcie obchodu, gdy w jednej z kamienic poczuł ulatniający się gaz. Aspirant Rafał Waśko bez zastanowienia ewakuował lokatorów i wezwał straż pożarną. Gdyby nie jego błyskawiczna reakcja, mogłoby się to zakończyć tragedią, ponieważ po wejściu służb stężenie gazu było już wysokie. W budynku, oprócz lokali mieszkalnych, znajdowało się przedszkole. Aspirant Rafał Waśko, dzięki zachowaniu zimnej krwi, ocalił kilkadziesiąt osób. Teraz sam potrzebuje kogoś, kto uratuje jego życie.
 
Szczęście w cieniu tragedii
Prywatnie Rafał jest mężem Karoliny i tatą dwójki dzieci – małej Asi i Arona, który przyszedł na świat kilka dni temu. Rodzina jest dla niego, jak sam mówi, olejem napędowym i największą wartością. Uwielbia spędzać z nią swój wolny czas, a szczęście jest teraz podwójne, od kiedy na świat przyszedł wymarzony - i długo wyczekiwany - syn. Niestety, zamiast być przy narodzinach dziecka, Rafał musiał przyjmować chemię, będąc z daleka od bliskich. Teraz najważniejszym celem dla niego jest wyzdrowienie, żeby mógł spędzać czas z całą swoją trójką.
Podstawowe badania kontrolne, które Rafał wykonał, dzięki namowom żony, wyszły nieprawidłowe, a dalsza diagnostyka, w tym badania molekularne, potwierdziły przypuszczenia – ostra białaczka szpikowa. Obecnie Rafał jest w trakcie drugiej chemioterapii, przed nim jeszcze jedna, a później przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.
- Sam jestem potencjalnym dawcą szpiku, a do bazy Fundacji DKMS zarejestrowałem się jakieś 2 lata temu, gdy dowiedziałem się o chorobie jednej z mieszkanek terenu, podległego pod nasz komisariat w Cedrach Wielkich. Nigdy jednak nie sądziłem, że kiedyś to ja będę szukał Dawcy – dla siebie. Myślę, że warto pomagać i zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku, bo jak pokazuje moja historia, nigdy nie wiadomo kiedy choroba nas dotknie. I przede wszystkim badajmy się – gdyby nie upór mojej żony, być może nie wróciłbym któregoś dnia ze służby - powiedział Rafał Waśko, policjant chory na ostrą białaczkę szpikową.
 
Jak pomóc?
Prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Tylko 25 procent przeszczepień to te wykonane dzięki dawcom rodzinnym. Pozostałe 75 procent pacjentów musi liczyć na pomoc dawców niespokrewnionych.
Rejestracja w bazie Fundacji DKMS to zaledwie kilka prostych kroków, które dzielą nas od możliwości uratowania komuś życia – w tym życia Rafała i Innych pacjentów. Żeby zostać dawcą potencjalnym, nie trzeba wychodzić z domu - wystarczy wziąć do ręki telefon lub usiąść na chwilę przez ekranem komputera i wejść na stronę: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca. Rejestracja do bazy dawców Fundacji DKMS to zaledwie kilka minut. To właśnie dzięki poświęceniu tej krótkiej chwili chorzy na nowotwory krwi mają szansę na powrót do zdrowia.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Do redaktora
Do redaktora 04.04.2019, 00:49
Tak na marginesie albo ostra białaczka szpikowa albo ostra białaczka limfoblastyczna. To dwie różne choroby.
rdaktorzyna
rdaktorzyna 04.04.2019, 00:59

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Tomek
Tomek 03.04.2019, 09:53
Nigdy nie wiadomo co kogo spotka a takich ludzi trzeba wspierać.
pardon
pardon 02.04.2019, 23:38
Kamienice w Mieszkowicach?
Dawca
Dawca 02.04.2019, 21:00
Jestem dawcą od kilku lat,
a do kuzyna który również jest zarejestrowany zadzwonili i uratował kobiecie (matce dzieci) z zagranicy życie.
Na początku tylko do siebie pisali, a po miesiącach spotkali się osobiście, obecnie spotykają się całą rodziną.
To co opowiadał - bezcenne.
Aha, nic to nie boli i nic nie wiercą w kościach, tak jak opowiadają.
Ewa
Ewa 02.04.2019, 21:45
Dla mnie to normalne że możemy podzielić się tym co mamy , to dumą pomóc komuś , darować drugie życie. Jestem zarejestrowana od wielu lat , to nic nie kosztuje;)
Łeeee
Łeeee 02.04.2019, 19:48
Pokazywanie tego brzucha jest zbędne i niesmaczne . Ciąża to jednak sprawa intymna
Ja
Ja 02.04.2019, 21:52
A ty co , chyba a jakiś stary moher.
Ja ?
Ja ? 03.04.2019, 08:28
Też będziesz stary moher h!aaaaa. Też uważam,że takie obnażanie prywatności jest nie na miejscu. Zaraz pokażecie więcej ?? I pewnie to też będzie normalne !
Ja
Ja 03.04.2019, 10:52
Wyobraź sobie że już dawno jestem w wieku poprodukcyjnym ale nie razi mnie obnażanie się ;) Niech każdy żyje tak jak chce i sobie zaplanował;)
Mira
Mira 02.04.2019, 20:55
Nie przesadzaj!

Pozostałe