Wyłudzał pieniądze na "pracownika poczty" i "funkcjonariusza CBŚ"

  • 14.04.2019, 15:55
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wyłudzał pieniądze na "pracownika poczty" i "funkcjonariusza CBŚ" Fot. Policja
Prokuratura Rejonowa skierowała do Sądu Rejonowego w Gryfinie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, któremu zarzucono popełnienie pięciu przestępstw przeciwko mieniu. Oszustwa polegały na dokonywaniu oraz usiłowaniu dokonania na terenie Gryfina oraz w innych miejscowościach na terenie Polski i Niemiec oszustw metodą „na pracownika poczty” i „na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego”.

W toku postępowania ustalono, że mężczyzna działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, popełniał przestępstwa polegające na doprowadzaniu osób pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy. Podejrzany telefonował do osób pokrzywdzonych, a następnie podczas rozmowy telefonicznej wprowadzał pokrzywdzonych w błąd, w pierwszej kolejności informując ich, że jest pracownikiem Poczty Polskiej i ma do doręczenia błędnie zaadresowany list. Następnie dzwonił ponownie. Tym razem podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego wskazywał, iż poprzedni telefon był od oszusta. On zaś prowadzi akcję policyjną, której celem jest uniemożliwienie kradzieży pieniędzy pokrzywdzonych. Pod takim pretekstem informował pokrzywdzone osoby o konieczności przekazania mu środków pieniężnych.

W ten sposób podejrzany w jednym przypadku skutecznie wyłudził od pokrzywdzonej kwotę 19.085 zł. Ponadto w pozostałych czterech przypadkach usiłował wyłudzić kolejne 120.000 zł.

W wyniku działań funkcjonariuszy Policji sprawca został ustalony, a następnie zatrzymany.

W oparciu o poczynione ustalenia prokurator przedstawił mężczyźnie zarzuty dotyczące dokonania i usiłowania dokonania oszustw.

Następnie na wniosek prokuratora wobec podejrzanego zastosowano tymczasowe aresztowanie, które było stosowane także w dniu kierowania aktu oskarżenia do sądu. Podejrzany nie był w przeszłości karany sądownie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawca w wieku 35 lat działał na terenie Gryfina, Warszawy, Olsztyna i innych miejscowości w Polsce oraz na terenie Niemiec w okresie od 22 listopada do 2 grudnia 2016 r.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwa m. in. na podstawie art. 286 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat - informuje Joanna Biranowska-Sochalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Knagulec
Knagulec 14.04.2019, 20:52
I bedzie pajda ach ta pajda buahahahaha to łajza chodząca
Mózg
Mózg 14.04.2019, 23:20
Knagulec ty ukropie to jest geniusz
Knagulec
Knagulec 15.04.2019, 23:17
ssaku leśny

Pozostałe