Sprawdź, czy przysługuje Ci wyższe świadczenie z ZUS

  • 18.04.2019, 06:03
  • Karol Jagielski regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego
Sprawdź, czy przysługuje Ci wyższe świadczenie z ZUS
Można zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Urodziłaś się w 1953 roku i pobierałaś wcześniejszą emeryturę? Kobiety z rocznika 1953, które przeszły w 2008 r. na wcześniejszą emeryturę, zachowały prawo do korzystnego przeliczenia świadczenia – tak zadecydował Trybunał Konstytucyjny.

Wszystko dlatego, że przy obliczeniu dożywotniej emerytury nie mają do nich zastosowania obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. przepisy, które nakazały potrącenie z ich konta emerytalnego wypłaconych wcześniej świadczeń.

Dzięki opublikowanemu 21 marca wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, kobiety urodzone w 1953 r. mogą wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania. Tryb i termin jej wniesienia zależy od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem. Jeżeli tak było i sprawa zakończyła się wydaniem prawomocnego wyroku, to na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego można żądać wznowienia procedury sądowej. Skargę należy złożyć w tym samym sądzie, w którym zapadł wyrok. Termin na wniesienie skargi upływa 21 czerwca 2019 r., czyli 3 miesiące od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Jeżeli sprawa zakończyła się na wydanej przez ZUS decyzji i nie znalazła finału w sądzie, to w oparciu o przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego w ciągu miesiąca od opublikowania wyroku można wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku termin upłynie 23 kwietnia 2019 r.

Trzeba pamiętać, że niestety ZUS nie będzie mógł przeliczyć świadczenia tym paniom, którym od doręczenia decyzji minęło już 5 lat. Przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego jasno wskazują, że mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego decyzji nie można uchylić po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia.

 

Te panie, które nie złożyły jeszcze wniosku o przyznanie tzw. dożywotniej emerytur mają możliwość korzystniejszego wyliczenia świadczenia. Muszą jedynie złożyć wniosek.

Karol Jagielski regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lewe państwo nie może być państwem prawa
Lewe państwo nie może być państwem prawa 18.04.2019, 08:53
Kolejny argument za likwidacją ZUSu. Dobrze, że sami urzędnicy go dostarczają.
misiek
misiek 18.04.2019, 08:47
Kolejna kampania przed wyborami?
7 Nie kradnij
7 Nie kradnij 18.04.2019, 08:55
Tak. Obrażanie krętactwa POPiSu.

Pozostałe