Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019

Święcenie pokarmów - tradycja Wielkiej Soboty [ZDJĘCIA]

  • 20.04.2019, 18:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Święcenie pokarmów - tradycja Wielkiej Soboty [ZDJĘCIA] fot. TWS
W Wielką Sobotę z koszyczkami w ręku spieszą do kościoła całe rodziny, dzieci i ludzie samotni. Koszyczki przeważnie małe, każdy pięknie ustrojony, a w koszyczku wielkanocne pokarmy do poświęcenia.

Są jajka, sól, chrzan, chleb kawałek kiełbasy. W jednym koszyczku zajączek, w innym kurczak albo baranek. Wszystko zgodnie z tradycją zielonym bukszpanem lub wiosennymi kwiatami przystrojone.

 

Święconka zawiera pokarmy symbolizujące Zmartwychwstanie i nowe życie. Nawiązuje do tego, że tak jak natura budzi się po zimie do życia, tak i Jezus po męce i śmierci krzyżowej powróci do życia.
 
Chleb symbolizuje ciało Pana Jezusa i jest najważniejszym z symboli, gwarantuje pomyślność i dobrobyt. Sól to minerał dający życie oraz podstawa istnienia. Natomiast baranek oznacza ofiarę, jest symbolem zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią. Sół chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Jajko symbolizuje życie i płodność. Chrzan oznacza siłę i krzepę. Wędlina oznacza dostatek.
 

Dzisiaj w domach jeszcze ostatnie porządki i przygotowywanie potraw.

A potem nakrywanie stołu do niedzielnego wielkanocnego śniadania. Na środku stoi koszyczek ze święconym. Jutro rano życzenia, dzielenie się jajkiem i wspólne wielkanocne śniadanie w rodzinnym gronie.

TWS

 

Życzymy Państwu pełnych spokoju i radości Świąt Wielkanocnych!

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (61)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

parafianin
parafianin 21.04.2019, 12:40
Pamiętajmy jednak, że Wielkanoc jest pamiątką męki i zmartwychwstania Chrystusa
meander
meander 21.04.2019, 12:38
W tygodniku Polityka jest świetny rysunek z zającem. Autorem jest Andrzej Mleczko. I tak zając mówi do kurczaczka i baranka: "Jest demokracja i każdy może symbolizować co chce!".
Gosc
Gosc 21.04.2019, 12:42
A co ma zając do Wielkanocy? Rodzice, dbajcie o dzieci, czym za młodu skorupka nasiąknie, tym na starość trąci. Porównam rzecz z świętem narodowym: symboliki święta odzyskania Niepodległości nie zastępujemy... jesiennymi liśćmi, trwamy przy biało-czerwonych barwach, symbolu białego orła. No owszem, imprezy miejskie w święta nie moga byc dokładnym tłumaczeniem liturgii. Niemniej gdy potem dzieci w szkole mają narysowac jakieś symbole związane z Wielkanoca, to rysuja odrealnione, obce ikonografii wielkanocnej zające, kurczaki. Doszedłem do wniosku, że warto najpierw być z dziećmi na wyjątkowej liturgii przez 3 dni - Wlk. Czw., Pt., Niedzieli Wielkanoc.
mec
mec 21.04.2019, 12:30
Od rana cisza zmartwychwstania przeradza się w radosne świętowanie, a tu dramat w Sir Lance.Uważam, żę katolicy powinni się bardziej zjednoczyć, bo wrogie mniejszości chcą upadku katolicyzmu!
zk
zk 21.04.2019, 12:29
Dajcie nam Ajwaja niech polize nam ...........
vinci
vinci 21.04.2019, 12:33
Ja widze że niektórym przeszkadza chrześcijaństwo oraz święta, ateiści niech idą do pracy skoro nie obchodzą świąt a ja wolę chcrześcijan niż wysadzających się islamistów bo tak dzieje się na zachodzie ludzie stają sie ateistami a w to miejsce wchodzą meczety i islam jeszcze będziecie tęskinić za chrześcijaństwem.
Achmed
Achmed 21.04.2019, 15:14
Pocałuj mnie gdzieś vinci,wiesz gdzie? no pytam sie wiesz?
o kurcze
o kurcze 21.04.2019, 12:28
Kto ty jesteś? Jajeczko. Jaki znak twój? Żółteczko. Gdzie ty mieszkasz? W skorupce. W jakim kraju? W kurzej dupce.
upadły komuch
upadły komuch 21.04.2019, 12:33
Jestem sobie mały kmiotek a mój znak to sierp i młotek
Andrzej Juda
Andrzej Juda 21.04.2019, 12:11
Komuchy judeo pisowskie już sobie nawet Polskie świeta przygarniają. A za ukrywanie pedokleru przychylność z ambony od sprzedajnych ksieży
Prawo i z
Prawo i z 21.04.2019, 14:09
Pomyliłeś partiie komuchy czerwone to platforma obywatelska, zaraza
lipa
lipa 21.04.2019, 14:25
Szczujnia z TV zrobiła ci wodę z mózgu?
Halo
Halo 21.04.2019, 15:57
Wole ksiazki glabie z tvn 24
katolik
katolik 21.04.2019, 12:17
Biedny jesteś w swojej nienawiści. Niech Bóg CI wybaczy.
Alleluja
Alleluja 21.04.2019, 02:49
Chrystus zmartwychwstał!
III zmiana
III zmiana 21.04.2019, 03:03
Prawdziwie zmartwychwstał!
Annna
Annna 20.04.2019, 23:37
Platformo obywatelsko won od Polskich swiat
KW
KW 21.04.2019, 23:37
Miłością nie grzeszysz do bliźniego. Nawróć się zanim będzie za późno dla Twojej duszy.
Pytanko
Pytanko 20.04.2019, 23:19
A czy jajeczka świecił na górce pan skazany prawomocnym wyrokiem sądu dzieciobijca ?
Zakłamanie...
Juhas
Juhas 20.04.2019, 23:06
A grzeszniki z platformy Obywatelskiej ateiści Tez byli, ale po co? Cały rok krzyczą a tu pach i są ha.
Nasze polskie święta
Nasze polskie święta 20.04.2019, 23:26
Oni wszedzie są to pająki czerwone
Halo Tusku
Halo Tusku 20.04.2019, 23:08
Widzialem też pedałów to zaklamani
proszę
proszę 20.04.2019, 23:09
Oderwijcie się choć na chwile od polityki!
Aga
Aga 20.04.2019, 22:27
Od dawna tylu ludzi nie widziałam w kościele. Obserwowałam,z ę wielu z nich nawet nie wiedziała jak się zachować. Ale co tam jajka poświęcone. Słusznie ksiądz powiedział, ze wita oprócz parafian i gości. Pewno miał na myśli tych co tak rzadko przychodzą!
zniesmaczony
zniesmaczony 23.04.2019, 11:58
Cóż za obserwacje, godne prawdziwej i przykładnej chrześcijanki!
Sąsiadka
Sąsiadka 21.04.2019, 18:58
A ty tam przychodzisz się pomodlic czy obserwować ? Co cię to obchodzi !
Frank Underwood
Frank Underwood 21.04.2019, 00:19
O nie, rzadko do kościoła przychodza ,O NIE
Ojciec dyrektor