Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 07:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Święcenie pokarmów - tradycja Wielkiej Soboty [ZDJĘCIA]

W Wielką Sobotę z koszyczkami w ręku spieszą do kościoła całe rodziny, dzieci i ludzie samotni. Koszyczki przeważnie małe, każdy pięknie ustrojony, a w koszyczku wielkanocne pokarmy do poświęcenia.
Święcenie pokarmów - tradycja Wielkiej Soboty [ZDJĘCIA]

Autor: fot. TWS

Są jajka, sól, chrzan, chleb kawałek kiełbasy. W jednym koszyczku zajączek, w innym kurczak albo baranek. Wszystko zgodnie z tradycją zielonym bukszpanem lub wiosennymi kwiatami przystrojone.

 

Święconka zawiera pokarmy symbolizujące Zmartwychwstanie i nowe życie. Nawiązuje do tego, że tak jak natura budzi się po zimie do życia, tak i Jezus po męce i śmierci krzyżowej powróci do życia.
 
Chleb symbolizuje ciało Pana Jezusa i jest najważniejszym z symboli, gwarantuje pomyślność i dobrobyt. Sól to minerał dający życie oraz podstawa istnienia. Natomiast baranek oznacza ofiarę, jest symbolem zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią. Sół chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Jajko symbolizuje życie i płodność. Chrzan oznacza siłę i krzepę. Wędlina oznacza dostatek.
 

Dzisiaj w domach jeszcze ostatnie porządki i przygotowywanie potraw.

A potem nakrywanie stołu do niedzielnego wielkanocnego śniadania. Na środku stoi koszyczek ze święconym. Jutro rano życzenia, dzielenie się jajkiem i wspólne wielkanocne śniadanie w rodzinnym gronie.

TWS

 

Życzymy Państwu pełnych spokoju i radości Świąt Wielkanocnych!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama