Przyjdź do nadleśnictwa po sadzonkę

  • 24.04.2019, 12:30
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Przyjdź do nadleśnictwa po sadzonkę
Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji i sam posadź drzewko! Sadzonki będą rozdawane już 26 kwietnia 2019 r. we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas.

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo. Już 26 kwietnia, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy, każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak z roku na rok rośnie.

 

Odbiór sadzonek będzie możliwy w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw w całej Polsce 26 kwietnia br., od godz. 9.00 do wyczerpania zapasów.

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok Pary Prezydenckiej uczestniczyć będą m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90% całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4000 pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Na stronie http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/sadzimy zamieszczono informacje o akcji oraz mapkę, na której można odnaleźć najbliższe biuro nadleśnictwa.
 
Na zdjęciu sadzenie drzew w Puszczy Bukowej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sadowy
Sadowy 25.04.2019, 19:07
Jakie w Chojnie mają sadzonki?
szyszka
szyszka 24.04.2019, 18:38
Sadzcie sadcie przyjdzie Szyszko i wytnie
pytanie
pytanie 24.04.2019, 17:24
Czy trochę za późno, jakieś 3 miesiące temu nasadzali
amasa
amasa 24.04.2019, 15:05
Akcja, którą warto popularyzować.
mechu
mechu 24.04.2019, 12:50
Tylko niech poinstruują, że zielonym do góry!

Pozostałe