Jubileusz Żabnickiej Majówki [DUŻO ZDJĘĆ]

  • 01.05.2019, 18:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Jubileusz Żabnickiej Majówki [DUŻO ZDJĘĆ] fot. dost.
Już 10 lat społeczność podgryfińskiej Żabnicy zaprasza wszystkich 1 maja do udziału w uroczystości przypominającej piękną polską tradycję modlitw ku czci Matki Bożej przy przydrożnych kapliczkach. Pomysłodawcą i głównym animatorem tego maryjnego święta jest prof. Bogdan Matławski mieszkający w Żabnicy od wielu lat.

Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła msza w miejscowym kościele parafialnym, którą koncelebrował ks. dr Paweł Płaczek - dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej. Wśród zaproszonych gości byli m.in. burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn i przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Guga, strażacy z OSP Radziszewo, wykładowcy szczecińskich wyższych uczelni, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji kultury oraz delegacje z okolicznych parafii. Nie zabrakło tradycyjnie Kawalerów Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa Męczennika oraz pocztu sztandarowego Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy.

Muzyczną oprawę podczas nabożeństwa zapewnili goście ze szczecińskiego teatru Kana z gościnnym udziałem znanego skrzypka Witolda Brody.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli w barwnym korowodzie do kapliczki przy ulicy 3 Maja. Tam odmówiono litanię loretańską oraz wysłuchano koncertów zaproszonych zespołów „Lipka” z Kobylanki oraz „Macierzanka” z Pacholąt. Wystąpiły również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żabnicy oraz chór teatru Kana.

Jak zwykle imprezę zakończyła biesiada przygotowana przez organizatorów. Jak podkreślił pomysłodawca „Żabnickiej Majówki” prof. Bogdan Matławski coraz bliższy jest moment, kiedy ta impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz gryfińskich uroczystości, zostanie umieszczona na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (46)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

88
88 11.05.2019, 16:45
Tylko nie mów nikomu.
https://www.o2.pl/artykul/tylk…
swojak
swojak 04.05.2019, 21:16
Trzeba było zakasać rękawy i samemu ugotować dla wszystkich w nie tylko potrafisz duzo krzyczeć i nic po za tym
smakosz
smakosz 04.05.2019, 20:46
Przestań sie użalać trzeba było sobie kupić a nie na darmochę wiecznie liczysz ja byłem i smacznie zjadłem
Grochówka
Grochówka 04.05.2019, 08:20
Wszystko ładnie pięknie ale jest jedno ALE... sołtys pokazał na jakim miejscu są mieszkańcy Żabnicy... ciepła zupka i grill były tylko dla gości.... ŻENADA. Skąd taki pomysł, na pewno zraził tym do siebie miszkańców. Mała uwaga następnym razem Panie śpiewające USIA SIUSIA BUM PARA RAAA niech mają przyciszone mikrofony bo do dziś uszy mnie bolą....
kaszanka
kaszanka 04.05.2019, 08:29
Nikotyński musi odejść!
88
88 02.05.2019, 12:53
Wiadomo 'parafianie' w starym znaczeniu tego słowa.
To kreowanie nowej tradycji podkreślajacej ciemnotę i zacofanie
dwóch pokoleń przymusowo osiadłej na tych terenach szlachty zaburzańskiej i biedoty z Kongresówki. Patrząc na tych w czerwonych płaszczach z religijnymi symbolami i obwieszonymi łańcuchami , nie wiem czy śmiać się czy płakać. Poczet sztandarowy emerytowanych PRL-owskich kolejarzy, też tam pasuje. Jak wszyscy wiedzą, Żabnica to ważny węzeł kolejowy.
samogon
samogon 02.05.2019, 08:37
Jubileusz Żabnickiej Księzycówki
Wniosek
Wniosek 02.05.2019, 08:36
Kościół, Kościół i jeszcze raz Kościół. Tak wygląda 1 maja w takich dziurach.. . Rycie bereta na okrągło. Dobrze, że młodzi trochę mądrzejsi... Za wielu ich tam nie widzę.
biedroń
biedroń 02.05.2019, 11:37
lecz sie kodziarzu bo tabletki puściły z rozumem
Żabniczanka
Żabniczanka 02.05.2019, 00:45
Ateista w kościele ? Może jeszcze się modli ? A Guga i Sawaryn razem =dwa michały !! Takie cudaki
cud
cud 02.05.2019, 00:01
Mieczysław dzięki burmistrzowaniu się nawrócił?
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 02.05.2019, 13:32
on sie nawrócił za kozłowskiego ha ha ah razem strzygli barany z kasy i działek ah ah ah a potem hulaj dusz piekła nie ma i w karciory na rozbieranego ha ha ah
Do00.01
Do00.01 02.05.2019, 09:56
A całował księdza po łapkach ???
lgtb
lgtb 02.05.2019, 11:38
ty całujesz swoich lewaków
Anty
Anty 02.05.2019, 08:32
Nie ma z czego się cieszyć... Polityk powinien mieć wolny rozum od wszelkich manipulacji... Zwłaszcza tych kościelnych. Religia to prywatna sprawa , a nie powód do afiszowania się. Może jeszcze pobuja się w rytm kościelnych piosneczek jak ci z Warszawy.
wolność
wolność 02.05.2019, 11:39
to dzień wolny i może robic co chce tak jak ty kodziarzu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hanka
Hanka 01.05.2019, 23:59
Potrafią się bawić, nie ma co.
radość
radość 01.05.2019, 20:49
wspaniała impreza!
Monika
Monika 01.05.2019, 20:04
Piękna tradycja.
miś
miś 02.05.2019, 08:41
To jest tak, że jezeliby nam ktos, na przyklad, rozumiesz, porwal nasza fure i by go zlapaly to nam musza oddac samolot, rozumiesz? To jest wlasnie tradycja. Ze nam musza oddac!

Pozostałe