Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019

Barbarzyńska metoda eksploatacji historycznego miejsca. Program TVP Szczecin

  • 9.05.2019, 19:49
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Barbarzyńska metoda eksploatacji historycznego miejsca. Program TVP Szczecin
Aż serce się kraje, kiedy obserwuje się, jak niszczone są artefakty dawnego Gryfina - to zdaje się być motywem przewodnim środowego programu Telewizji Szczecin z cyklu "Wokół nas". Dziennikarka Ewa Zielińska przedstawiła obraz szoku związanego z traktowaniem przeszłości cennego miejsca. Można dziś program obejrzeć w internecie.

Odcinek poświęcony był budowie hali gimnastycznej w miejscu dawnych kamienic przy ul. Niepodległości w Gryfinie. Autorka, Ewa Zielińska zadbała o szeroki wachlarz wypowiedzi różnych osób związanych emocjonalnie ze starym Gryfinem oraz urzędników. Dobrze dobrane zdjęcia Marcina Przyleckiego dają do myślenia, co bezpowrotnie straciliśmy. Przecież teren inwestycji przyszłej hali sportowej to obszar średniowiecznej zabudowy w granicach murów miasta wyznaczonych przez księcia Barnima I.

Mieczysław Sawaryn wraz z Pawłem Nikitińskim i Tomaszem Milerem kilka lat mieli na to aby odpowiednim fachowcom zlecić zbadanie terenu. Zamiast archeologów, obszar przeznaczony pod inwestycję zaczęli rozkopywać robotnicy. Władze Gryfina wybrały jednak barbarzyńską metodę eksploatacji miejsca, które mogłoby dostarczyć wiedzy o historii terenu. A wystarczyło zlecić odpowiednie wykopaliska archeologiczne.

Film TVP3 można obejrzeć tu:

http://szczecin.tvp.pl/1753407/wokol-nas

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (120)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pesymista
pesymista 13.05.2019, 19:47
Świetny audycja, ale obawiam się, że pozostanie bez refleksji władz.
masakra jakaś
masakra jakaś 13.05.2019, 19:43
Z rozmów ze starszymi mieszkańcami przywoływane są wspomnienia przepięknego miasto marzeń wielu ludzi, a dziś zniszczone, wycięta zieleń zabetonowane i jeszcze ta hala na wąskiej jednokierunkowej uliczce!
tercetowa gospodarka...
tercetowa gospodarka... 13.05.2019, 19:48
5 razy droższa niż normalne sale - bez refleksji, że to nie tylko betonowanie centrum miasta i korkowanie ulic - ale i niebezpieczeństwo - nie daj Bóg ewakuacji, pożaru, aktu terrorystycznego - przecież coraz częściej zdarzają się szaleńcy nawet w Polsce - po jakichś dragach latający z karabinem - już było w jakimś centrum handlowym...

A można było obok Laguny - albo blisko SP1 postawić...
zniszczyli?
zniszczyli? 13.05.2019, 17:40
Tylko nie mów nikomu
Na złość mieszkańcom?
Na złość mieszkańcom? 13.05.2019, 12:18
Skoro NIKT z radnych ani z mieszkańców nie chciał aby wybudowano halę przy LO aby nie wprowadzać dodatkowego zagęszczenia zabudowy i zatłoczenia parkingów w centrum miasta, to dlaczego jest to nam robione?
obsesja
obsesja 13.05.2019, 12:46
Bo to idee fix takiego jednego z tercetu
paranoja
paranoja 13.05.2019, 10:07
Ciekawe co proponują , ci miłośnicy dawnych , nie istniejących ,, dziesiąt ,, lat budowli - pomieszanie i poplątanie dla celów ambicji politycznych ...!
antidotum
antidotum 13.05.2019, 10:32
Masz paranoję i to trochę tłumaczy dlaczego nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Nie chodzi tu o dziesiąt, a set lat. Podpowiem ci: przeczytaj ostatnie zdanie a będziesz wiedział co powinniście zrobić terceciarze.
Paweł
Paweł 13.05.2019, 08:04
Te kolumny, które widać w tle leżały już zwalone na stercie. Ciekawe, czy już jest na nie nabywca?
Łowca dinozaurów
Łowca dinozaurów 13.05.2019, 06:04
Nikotyński musi odejść!
nieładnie
nieładnie 13.05.2019, 06:56
Tomuś - wszyscy wiedzą, jak cię koledzy wystawili - ale to nie zmienia faktu, że nieładnie tak nadawać na niego....
Tomuś
Tomuś 13.05.2019, 08:54
Co nadawać?
nie wiesz?
nie wiesz? 13.05.2019, 09:06
audycję w telewizji...
Tomuś
Tomuś 13.05.2019, 12:19
Ale to nie moja audycja
co prawda to prawda:)
co prawda to prawda:) 13.05.2019, 16:48
I nie twoja kompetencja. Ty się szkołami, sportem i historią nie zajmujesz. Inna sprawa - czym ty się właściwie zajmujesz....
Przemek
Przemek 13.05.2019, 02:24
Byłem tam dziś na spacerze z córką. W stertach gruzu, od strony parku zauważyłem średniowieczne cegły ( wymiary większe od teraźniejszych).
Teraz czytam ten artykuł i boję się, że ważne dla naszego miasta informację historyczne ulegają całkowitej degradacji. Są cele wyższe i ja to rozumiem, ale realizujmy je z głową....
Korynt
Korynt 13.05.2019, 12:21
O pierwszej w nocy chodzisz Arturze na spacery z córką? A czyja to córka???
do oblecha
do oblecha 13.05.2019, 19:52
A ty znowu widzisz Artura? Teraz ci odbija w tę stronę? A co w tym dziwnego, że ktoś chodzi z córką na spacer oblechu?
nie dziwi nic
nie dziwi nic 13.05.2019, 21:20
Tylko Artur w środku nocy może się szwendać z córkami koryntu po miejskim parku
hajduk?
hajduk? 13.05.2019, 22:00
Tylko Andrzejowi z Holandii może się skojarzyć spacer Przemka z córką z córami Koryntu nocą i Arturem...
nieładnie
nieładnie 13.05.2019, 06:58
Po prostu dwóch magistrów historii Nikitińskiego i Sawaryna można byłoby podejrzewać o zbytnią troskę o historię - a nie o jej bezmyślne niszczenie....
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 12.05.2019, 18:38
https://youtu.be/UEiDlos7nzo juz niedługo wielkie DUP HA HA AH
szkoła też????
szkoła też???? 12.05.2019, 17:15
Niszczyciele nieruchomości, niszczyciele historii. Czy jest coś, co ta władza zrobiła NIE NISZCZĄC?
Gmina nie zwróciła nieruchomości i liceum w parku nie znalazło się wsieci…
Gmina nie zwróciła nieruchomości i liceum w parku nie znalazło się wsieci szkół. 12.05.2019, 12:32
Ostatnie dni liceum. Naboru nie będzie bo szkoły nie będzie.
nie wierzę w taki obłęd!!!
nie wierzę w taki obłęd!!! 12.05.2019, 13:22
Sawaryn z Nikitińskim zniszczyli szkołę działającą od września 1945? W imię własnych chorych ambicyjek?
Nie chce mi się wierzyć.
Może jak zwykle tylko zapóźnieni z ogłoszeniem naboru?
krawiec
krawiec 12.05.2019, 13:24
Może dzięki temu halę będą mogli zachować?
Ewa
Ewa 11.05.2019, 23:18
Z ta likwidacja liceum to chyba jakieś nieporozumienie. Pierwsze słyszę, by gdziekolwiek zamykano szkoły do których są chętni i które ma tak wysokie wyniki z matury. A niby ma powstać w budynku LO??
Do Ewy
Do Ewy 12.05.2019, 08:07
Ponoć szkoła muzyczna
Ewa
Ewa 12.05.2019, 22:58
Z tego co słyszałam to szału z naborem w szkole muzycznej nie ma.... Zresztą oni działają po poludniami
...
... 12.05.2019, 13:23
Ciężkie trąby będą nosić, że im taką wypasioną salę do wuefu budują...
za barbarzyńcami nie nadążysz....
za barbarzyńcami nie nadążysz.... 12.05.2019, 00:02
Może bank to już za mało na urząd?
barbarzyńcy!
barbarzyńcy! 11.05.2019, 07:11
Do szkół średnich idzie podwójny rocznik. Kiedy tercet ma zamiar objawić, co z przyjmowaniem do pierwszych klas w liceum w parku?
Szykują likwidację szkoły założonej w 1945 roku?
lucka
lucka 11.05.2019, 08:11
Nie chcą aby przeszkadzali budowlańcom.
ile?
ile? 11.05.2019, 13:21
Ile kosztują tak "komfortowe" warunki pracy na budowie?
?
? 11.05.2019, 15:24
fifty fifty?
Pikuś
Pikuś 10.05.2019, 22:48
Zrozumcie tempaki że Sawaryn to jest mafia. Mafia poukładana ze wszystkimi. Policja, prokuratura, ABW CBA.... Przecież on się z tym nawet nie kryje. Brudziński, Mucha, Frydrykiewicz.... koledzy! Taka mafia że Oczko przy nim to przedszkolak.
Do p Pikusia
Do p Pikusia 11.05.2019, 08:16
No i co z tego, źe mafia? Pamiętaj kiedyś wszystko się kończy, wolę być skromnym, ale uczciwym człowiekiem, i z honorem . Nie muszę zabiegać o szacunek ludzi ,ani kupować sobie przyjaciół. Ja ich po prostu mam !! Nikt mi pod nogi nie napluje.....
tak
tak 10.05.2019, 22:52
Jak ktoś jest poukładany z praworządnymi organami państwa to nazywa się praworządny!
nie
nie 10.05.2019, 23:31
No właśnie układanie i dogaduchy z "praworządnością" mają tyle wspólnego co ty z rozumiem....
Pikuś
Pikuś 10.05.2019, 23:05
To się nazywa układ. Debilu. Komuna wróciła i ma etykietę PiSu.
Pikuś
Pikuś 10.05.2019, 22:43
Za pięć niecałych lat tej kadencji burmistrza nie będzie niczego w mieście. Nie będzie niczego w gminie. Nie będzie niczego na kontach. Nie będzie niczego w dokumentach. Najlepszy cwaniak burmistrz i najsłabsza cienka Rada w historii Gryfina. Tak to będzie, wspomnicie moje słowa. Nie ma inwestycji w mieście, mieszkania, ulice, przedszkola.... całą uwagę opinii publicznej sprowadzili na tę hale, korty, jakieś inne drobiazgi. Kasa jest zbierana na kontach i powoli będzie wyprowadzana z gminy. Dlatego posunęli Starukową ze skarbnika i obsadzili swoją zaufaną. Sprawdziła się w szczecińskiej melioracji. Cała góra poszła siedzieć za lewe przetargi a główna księgowa a obecnie skarbnik gminy spadła na cztery łapki. Nawet domek zdążyła wybudować w Gryfinku i ma zwolnienie z podatku. A Zwoliński jej drogę pod domek operacyjnie załatwił. A wy tępa chołoto podniecacie się wykopaliskami pod halą.... I nikt nie czuje się dymany a niektórzy nawet się tym publicznie chwalą jaki to zaszczyt ich spotkał.
tępa chołota
tępa chołota 11.05.2019, 13:09
Ktoś tych tępaków i nędznych bez-radnych jednak wybrał :-(
tak
tak 10.05.2019, 22:54
A co ty Kononowicz jesteś, ze mówisz, że nic nie będzie?!
barbarzyńcy!
barbarzyńcy! 11.05.2019, 07:14
Niestety - spójrz na korty i targowisko i pałacyk i nabrzeże i budynek komendy, i kamienice i.... - i powiedz - A CO BĘDZIE?
Pikuś
Pikuś 10.05.2019, 23:06
Już nic nie ma. A będzie pustka. Dziura.
ZŁY
ZŁY 11.05.2019, 07:43
Pikuś w takim bądź razie podpowidz co należy zrobić,a pójdziemy za tobą
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU