Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019

Archeologiczna afera Milera

  • 14.05.2019, 19:41
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Archeologiczna afera Milera
Archeologiczna afera – dobry tytuł artykułu w gazecie, jednak treść owego tekstu to żenująca, tendencyjna i niesprawiedliwa ocena programu TVP3 Szczecin „Wokół Nas” poświęconego budowie hali sportowej w Gryfinie w granicach średniowiecznej zabudowy. Prawdopodobnie ocena taka jest dlatego, że ani Tomasz Miler ani Kamil Miler mogli nie zrozumieć programu, gdyż nie odróżniają dwóch pojęć: wykopalisk archeologicznych od badań archeologicznych. A to dwie różne sprawy.

To mniej więcej tak, jak z chora na raka piersi. Mówi: przecież robiłam badania okresowe w pracy. Tak, ale trzeba było wykonać badania piersi!

Wygląda na to, że Tomasz i Kamil Milerowie nie zrozumieli istoty programu TVP3 o straconej możliwości zdobycia wiedzy o przeszłości Gryfina wskutek nieprzeprowadzania wykopalisk archeologicznych. Nie posądzam, że Milerowie celowo próbują wprowadzić w błąd i zmieniają temat. Kamil Miler w jednym z artykułów pisze, że to chodzi o piwnice przedwojennego Gryfina. Otóż nie. Chodzi o wszystkie warstwy osadnicze od średniowiecza począwszy; teren pod halę pokrywa się z granicami wytyczonymi w połowie XIII w. przez Barnima I z rodu Gryfitów. Szanse zaprzepaszczono.

Archeolog przyjdzie, popatrzy na rozkopany obszar i to jest badanie powierzchniowe. Czym innym jest kopanie, warstwa po warstwie, czyli wykopaliska archeologiczne. Przy dzisiejszej technice można też teren przeskanować, czyli zobaczyć co jest w ziemi, bez zaglądania tam.

Tylko pomyślmy co by było, gdyby podzamcze w Szczecinie „przerobiono” w ten sam barbarzyński sposób, co halę w Gryfinie. I do tego z lekceważącym twierdzeniem „przecież to chodzi o fragmenty przedwojennych piwnic”. Na szczęście szczecińskie podzamcze doczekało się wielu ciekawych archeologicznych odkryć.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (95)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ten typ tak ma....
ten typ tak ma.... 16.05.2019, 22:40
Atak na ludzi o odmiennym zdaniu - tak jak teraz na pasjonata historii z THMZG - w sumie nie dziwi - typowa reakcja.
Szkoda szansy.
Na placu Barnima robiono prace - mimo że nie ma wykopów.
Tu zniszczono nieodwracalnie.
A tyle czasu bujali się z przetargami - zaczynali w jesieni zeszłego roku - był czas zrobić porządne prace....
Heil Donald
Heil Donald 16.05.2019, 18:28
Powiedzta Gudze że widać w wykopie kawałek zderzaka ze Złotego POciąga którego tak strasznie szuka .
Matataj
Matataj 16.05.2019, 19:32
Prędzej kawałek piątej klepki z twego zakutego łba
ten typ tak ma...
ten typ tak ma... 16.05.2019, 22:37
A skąd u faszysty cztery pozostałe? Chyba że je zgubił wcześniej....
......
...... 16.05.2019, 16:47
a ja odkopałem zasypanego żołnierza niemieckiego na ogródku mundur kosci i całe wyposarzenie z giwerą .zgłosiłem na policje ,przyjechali zabrali w worek plastikowy i nic .żadnego archeo.
Do ......
Do ...... 16.05.2019, 17:12
a co córeczka ci podrzuciła,tak dla jaj żeby ci smutno nie było ?
......
...... 17.05.2019, 05:09
nie rozumię ? wpis niby w stylu ajwaja
dowaliłeś!
dowaliłeś! 16.05.2019, 17:04
Smacznych marchewek! A swoją drogą - tu po buldożerach nawet mamuta by przemielili!
Skandaliczna sprawa z tym brakiem wykopalisk - przecież naprawdę była okazja i co więcej był czas!
fan dzban
fan dzban 16.05.2019, 16:55
A ja na wlasne oczy oglądałem w TVPis Marylkę R.Tak tą samą którą faraon Ramzes XII uhonorował mianem "Honorowego obywatela Egiptu"
z
z 16.05.2019, 14:28
Może by tak rozkopać całe miasto? Tam na pewno jest coś zakopane! Wystarczy odpowiednia głębokość...
nieśmieszne
nieśmieszne 16.05.2019, 15:10
Śmieszne? Jak we Lwowie buldożerami pamiątki po Polakach traktowali to się Polacy oburzali. A czym to się różni?
Cywilizowany człowiek dba o przeszłość.
abc
abc 16.05.2019, 14:56
I po co trywializujesz?! Gołym okiem patrząc na zdjęcie widać, że to strefa zamieszkała. Od 13 wieku. Więc po co chcesz kopac na Łużyckiej czy opolskiej. Średniowieczne miasto to mały obszar. I wartościowy. Jak dla kogo....
Podzamcze
Podzamcze 16.05.2019, 10:25
Ale to Gryfino, a nie Szczecin.
nieśmieszne
nieśmieszne 16.05.2019, 15:13
Po dwóch magistrach historii Nikitińskim i Sawarynie prędzej niż barbarzyństwa można było się spodziewać prac na wyrost.
Jak na placu Barnima - rozkopali, zakopali - ale po co, jak nic nie robią?
Nie mogli zrobić porządnych prac tutaj?

Przecież mieli tyle czasu - maszyny na boisko wjechały w jesieni - cztery lata mogli zrobić pełne wykopaliska!

A nie zrobili NIC!
aaaaa
aaaaa 15.05.2019, 22:40
Bliźniacy ogłosili mądrości z swej głowy czyli z niczego.
przypadek?
przypadek? 15.05.2019, 20:59
Posągi Buddy w Bamjan od wieków uznawane były za jedne z najważniejszych zabytków Afganistanu. Wykute w skałach przez buddyjskich mnichów w VI wieku przetrwały nawet najazd twórcy potężnego imperium mongolskiego Czyngis-chana. Były najwyższymi stojącymi posągami Buddy na świecie.

Ale talibowie je zniszczyli.
Tomasz
Tomasz 15.05.2019, 18:43
Redaktor: Ale sprzed której wojny?
geniusz: no tej najważniejszej....
badacz
badacz 15.05.2019, 18:52
Badał rozmówcę i jego stan wiedzy.
:)
:) 15.05.2019, 19:51
On z reguły "bada rozmówcę" - taki z niego sprawdzacz cudzej wiedzy, że na objawienie swojej nie ma szans...
Kamil
Kamil 15.05.2019, 18:30
Redaktor: Z jakiego okresu to kamienice?
Kordylasiński: Z czasów dawnych.
badacz
badacz 15.05.2019, 18:53
Zabezpieczył się, żeby się nie przyczepić że podał dokładny okres, a okazał się inny.
:)
:) 15.05.2019, 19:54
Milery czepiające się - a z jakiego okresu jest pozostała kamienica na Niepodległości - obecnie CUW i biblioteka pedagogiczna?
Znają datę?
No i czy to chodziło TYLKO o te kamienice, czy również o warstwy wieków poprzednich?
kacper
kacper 15.05.2019, 20:58
Oni dokładnie przemeblowali kamienicę bez szacunku dla pierwotnego rozmieszczenia pomieszczeń!
wędka
wędka 15.05.2019, 19:53
Jak widać, jak się mają czepić, to i tak się przyczepią.
TW Boleś W.
TW Boleś W. 15.05.2019, 18:07
Guga szuka Złotego Pociąga . "Łun jest Chistorykiem " Dlaczego w gryfińskich władzach i zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach tylu OSZOŁOMÓW ??? Panie Sawaryn i Panie Konarski . Łocknijta SIE.
Sawaryn przecież na KIEROWNICZYM stanowisku:):):)
Sawaryn przecież na KIEROWNICZYM stanowisku:):):) 15.05.2019, 18:23
Sawaryn też historyk. Ale ma gdzieś historię. Woli kasę. Tylko wiedzy o przeszłości miasta żal - szkoda że ty takim prymitywem jesteś, że cię to nie interesuje, co działo się w poprzednich wiekach....
tia
tia 15.05.2019, 16:19
Podzamcze to zupełnie inny temat, ale skąd wiedzieć o tym akorowi? Na podzamczu przez długi czas utrzymywała się osada słowiańska ...
filip z konopi:)
filip z konopi:) 15.05.2019, 17:22
Ba - a skąd wiedzieć Nikitińskiemu, że w obrębie średniowiecznych murów poza piwnicami kamienic przedwojennych "długi czas" utrzymywała się zabudowa miejska?
Nie rzucam kamieniami w dinozaury
Nie rzucam kamieniami w dinozaury 15.05.2019, 16:37
To podobnie jak u nas :-) W UMiGu przez długi czas utrzymuje się średniowieczna wydajność pracy i kompetencja z okresu kamienia łupanego
ZŁA
ZŁA 15.05.2019, 11:29
Wielokropku bawią Ciē sprawy pokazujące nieudolnolność włodarzy ???? GRATULUJĘ !!
......
...... 15.05.2019, 10:54
no i nowa sensacja .tercet uwalił archeologię ,tercet musi odejsć.Zywcem jak z "seksmisji" tak samo komediowe
to żeś przywalił tercetowi:)
to żeś przywalił tercetowi:) 15.05.2019, 14:44
Faktycznie patrząc na Sawaryna Milera i Nikitińskiego masz skojarzenia z Seks-misją???
A dokładniej kto jest kim?
Tak z ciekawości pytam...
Shrek do osła
Shrek do osła 15.05.2019, 10:21
Ogr jest jak cebula. Rozumiesz ośle?


Cebula ma warstwy.


Ogr ma warstwy.
?...
?... 15.05.2019, 10:14
Burmistrz zatrudnił architekta, czy nie może skorzystać z wiedzy fachowca?
od mieszania woda nie stanie się słodka:)
od mieszania woda nie stanie się słodka:) 15.05.2019, 17:24
Burmistrz wielu zatrudnił. Ale czy od tego tow, BUDOWNICTWA buduje domy? Itp....
kocyk dla lenia
kocyk dla lenia 15.05.2019, 09:01
Gdyby coś wykopali musieliby w niszczejącej byłej komendzie albo w walącym się pałacyku pod lwami, albo w niezagospodarowanej rybakówce, zrobić jakieś regionalne muzeum. A po co leniom dodatkowa robota?
Spacerowicz
Spacerowicz 15.05.2019, 08:19
Ale budują metro w parku.
katastrofa
katastrofa 15.05.2019, 08:50
Już wykopali pół metra :))))))))))))))
konstatacja
konstatacja 15.05.2019, 06:15
Czy jest COKOLWIEK, co Sawaryn z wickami zrobił NIE NISZCZĄC czegoś? Bo ja mogę wymienić, kiedy NIE ROBI a niszczy (korty, komenda, mury, pałacyk, kamienice, strefa w Gardnie itd). Ale żeby ZROBIŁ i NIE zniszczył - nie mogę sobie przypomnieć....
to ja kocur
to ja kocur 15.05.2019, 08:33
Pewnie jaki ty mądry jesteś o dzisiaj 'konstatacja" :)) Jaki niedobry ten Sawaryn wszystko niszczy i to razem z wickami ?. Ty ćwoku jeden piszesz to od 5 lat jak na zamówienie. Cieszcie się że jest ten Sawaryn bo by ta nasza gmina była dziesięć lat za murzynami. Jakim to trzeba być złośliwcem żeby nawalać takie komentarze. Kto ci w to uwierzy ? Właśnie piszesz i piszesz ale nie odnosi to żadnego skutku. Zobacz wynik wyborczy Sawaryna to jest ocena jego pracy. Niektórym kopara opadła ale wynik mówi sam za siebie. Także pisz dalej bo te twoje bazgroły na nikim nie robią wrażenia ale wiesz że ja nawet lubię jak zmieniasz nicki i bajdurzysz :))) Fajny jesteś. Jesteś ozdobą tego portalu razem z kolegom ajwajem jeden poziom :)))) Jeszcze trochę a razem znajdziecie się w ośrodku dla...................... :))
Kali
Kali 15.05.2019, 19:58
Nic na temat - i agresja - klasyka sawaryniarza. To ci przypomnę, że Sawaryn wiele razy przegrywał różne wybory. Czy wtedy nie krytykował tych, którzy z nim wygrywali?
A może to sawaryniarska zasada moralności:
Ja mam prawo krytykować każdego i zawsze, MNIE NIE MA PRAWA NIKT I NIGDY?
a coś na temat sawaryniarzu?
a coś na temat sawaryniarzu? 15.05.2019, 14:45
Ćwokiem piszącym na zamówienie Sawaryna jesteś ty? Bo poza obelgami wyzwiskami i atakiem ANI SŁOWA NA TEMAT?
do tego kocura hi hi hi
do tego kocura hi hi hi 15.05.2019, 10:04
Napisał ten co tu nie nawala i nie zmienia nicków ( kolegom,rozumię) ? hihihi.
Skąd wiesz,że na nikim nie robią wrażenia inni komentujący ? Co do osiągnięć Sawaryna,to śmiech na sali,już jesteśmy za murzynami ty" piękny i zadbany"
O wynikach wyborczych niemoto to lepiej milcz,bo odezwą się Ci,których wybrani oszwabili obietnicami przedwyborczymi ! Przypomnieć ci sklerozo ?
konstatator
konstatator 15.05.2019, 08:51
to ja kocur podaj ze 2-3 przykłady jego pozytywnego działania.
to mściwi ludzie!
to mściwi ludzie! 15.05.2019, 14:48
Przecież sawaryniarz nie potrafi podać przykładów, tylko obelgi i wyzwiska i atak na zadającego pytania - a jakby znał personalia atakowałby tak jak radnych i ich pracę zawodową, czy jak ostatnio jednego z pasjonatów historii!
pamiętliwa konstatacja
pamiętliwa konstatacja 15.05.2019, 07:14
Nikitiński musi odejść za żłobek!
Wera
Wera 15.05.2019, 09:03
do pamętliwa: a co tam znowu sknocił?
racja
racja 15.05.2019, 14:52
Żłobek? Od lokalizacji przez zabranie części personelu z innych przedszkoli i oficjalne tłumaczenie Nikitińskiego "panie woźne mogą opiekować się dziećmi z przedszkoli"!!!!
Przez podjazd dla wózków, którego zapomnieli i budowali chyba dłużej niż sam żłobek (kto by się tam kłopotał podjazdem dla wózków w żłobku)...
Parę jeszcze niedoróbek też by się znalazło....
:)
:) 15.05.2019, 07:40
Sawaryński troll"bagienny" dostał zlecenie od jednego na drugiego wicka? Fajnie byłoby przed sądem jakby się spotkali:)
wątpliwy talent
wątpliwy talent 15.05.2019, 07:59
Tercet ma „talent” do wyboru lokalizacji najgorszych z możliwych – jak hala w ciasnej Niepodległości – tak żłobek z Łużycką – niezapomnianym przeżyciem dla tych, co pchają wózek z dzieckiem i dla tych, co jadą samochodem. Pomijając, że tam wszędzie daleko...
kraska
kraska 15.05.2019, 00:11
Skoro można przeskanować to dlaczego tego nie zrobiono tylko zlecono to robotnikom aby informowali jak ewentualnie coś zobaczą?
Odp kraska
Odp kraska 15.05.2019, 08:00
Słuszna uwaga, ale znam odp ., bo to kosztuje, z tym że , takie właśnie badania przeprowadzili na Pl Barnima, TYLKO PO CO ? nic tam nie robią...
rozwiązanie problemu
rozwiązanie problemu 15.05.2019, 08:53
To Miler mógł nie robić takiej duzej sali gimnastycznej jak ją zamiennie nazywa Sawaryn, a zrobic za tyle co w innych gminach.
genetic
genetic 15.05.2019, 00:13
To ci metoda archeo....
konstatacja
konstatacja 15.05.2019, 06:19
"jak będziesz jechać spychaczem, patrz, czy tam nie ma średniowiecznych artefaktów" - faktycznie "nowatorskie" podejście...
Ciekawe, czy robotnicy dostali opis tych "średniowiecznych artefaktów", których mają wypatrywać z buldożerów....

Wspaniała firma, co jako operatorów maszyn budowlanych zatrudnia historyków i archeologów....
Fakt
Fakt 15.05.2019, 00:09
Barbarzyńcy jakoś mało dosadnie
Czy kozaczący po pijaku dalej prawko zawija w sreberka?

Pozostałe