Jedno dziecko, jedno drzewo. 95 lat Lasów Państwowych

  • 15.05.2019, 16:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Jedno dziecko, jedno drzewo. 95 lat Lasów Państwowych Lasy Państwowe Pierwszy z prawej Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie (w zeszłej kadencji był radnym powiatowym, a pochodzi z gminy Chojna).
Przedstawiciele 35 nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz delegacja z RDLP w Zielonej Górze uczestniczyli w obchodach 95 - lecia Lasów Państwowych, które odbyły się w Cerkwicy. Wśród gości byli obecni: Małgorzata Golińska – wiceminister środowiska, Andrzej Konieczny – dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Szelążek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, jak również: lokalni samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele organizacji, dzieci i młodzież. W wydarzeniu wzięli udział również rodzice wraz z dziećmi nowonarodzonymi, którzy posadzili drzewa w ramach ekologicznego projektu „Jedno dziecko, jedno drzewo”.

Okazją do spotkania leśników i mieszkańców było sadzenie dębów przy Studzience Św. Ottona z Bambergu w Cerkwicy dla upamiętnienia 95-lecia Lasów Państwowych. Dla uczczenia jubileuszu istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe posadzonych zostało 95 dębów, w tym jeden wyhodowany z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka.

Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie sadzą corocznie około 40 milionów młodych drzewek na terenach leśnych. Sadząc dęby poza lasem, wspólnie z lokalną społecznością, chcą aby żywa pamiątka jubileuszu Lasów Państwowych pozostała również na ziemiach północno-zachodniej Polski.

Według historii w Cerkwicy znajdowało się jedno z miejsc (studzienka), gdzie biskup Otton z Bambergu dokonywał chrztu Pomorzan zamieszkujących najbliższą okolicę na początku XII wieku. Zagospodarowanie tego obszaru to inicjatywa Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy, Urzędu Gminy w Karnicach, Stowarzyszenia “Historia Nostra”.

W 1924 r. powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami. Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. Obecnie leśnicy łączą tradycję i nowoczesność. Prowadzą wielofunkcyjną, zrównoważoną gospodarkę leśną. Racjonalnie użytkują lasy, pielęgnują je i ochraniają.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

podróżnik
podróżnik 16.05.2019, 11:49
Wycinka w gryfińskim lesie, na trasie rowerowej na Wełtyń, droga okropnie zdewastowana! W zeszłym roku wysypany ostry gruz z kawałkami szkła, w tym roku szerokie wyrwy w drodze, że przejechać się nie da.
Ktoś to nadzoruje, Ktoś to poprawi? Będą czekać aż samo się uklepie???
Rolnik
Rolnik 16.05.2019, 11:37
Nieroby i tyle mają parobka i niewolników to szlachta się bawi,a chłopi do roboty na białych panów.polska rzeczywistość a fu.
lisek
lisek 16.05.2019, 08:48
Szczególnie w ostatnich latach pielęgnują i ochraniają lasy! Chyba przez masową wycinkę i dewastację. Wszyscy widzą jak wejdą chociażby do Puszczy Bukowej...
ważne
ważne 15.05.2019, 19:38
To dęby pobłogosławione przez Ojca Świętego!
drwal
drwal 15.05.2019, 19:05
lansują się a o pracownikach zapomnieli co cały rok na ich wypłaty robią tak jak by to oni sadzili te miliony drzew i inne prace wykonywali tylko się bawią

Pozostałe