Przejęli ratusz na jedną noc

  • 20.05.2019, 19:03
  • Tekst: D.B '19
Przejęli ratusz na jedną noc Fot. G.Z '19
W tym roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej przejęło na jedną noc ratusz w Trzcińsku-Zdroju, aby pokazać to, co na co dzień powszednie lub niedostępne. 17 maja 2019 r. odbyła się już V Noc Muzeów w Trzcińsku-Zdroju pod hasłem "Wieki rzemiosła i handlu".

Otwarcia wydarzenia dokonał burmistrz Trzcińska-Zdroju Bartłomiej Wróbel, który powitał przybyłych gości. Słowo wprowadzenia i podziękowania dla wspołorganizatorów wydarzenia wygłosił prezes Stowarzyszenia Dawid Buczkiewicz.

Następnie tradycyjnie już odbyła się sesja referatowa przygotowana przez regionalistów i poświęcona historii miasta. Referat poświęcony historii budynku Ratusza wraz z ciekawostkami na temat jego architektury przygotował Grzegorz Zwoliński. Tadeusz Kołucki opowiedział o tym, jak miasto zmieniało sie przez wieki, zaznaczając, że rozwój miasta związany był nieodzownie z rozwojem rzemiosła i handlu. Na średniowieczne drogi i trakty handlowe zabrał nas w swoim referacie Andrzej Krywalewicz, który przytoczył ciekawostki z biegnącej tuż obok miasta drogi Lotha, którą podróżować miała caryca Katarzyna II Wielka.

O 20 swoją historię, bardzo ciekawą i barwną opowiedzieli państwo Jolanta i Zbigniew Turnau, którzy przyjechali do nas z winnicy z pobliskich Baniewic. W ich prezentacji usłyszeliśmy, z jakimi problemami mierzyli się, zakładając winnicę oraz jak wygląda praca w takim miejscu. Dodatkowo owoców ich pracy można było spróbować, degustując różne rodzaje win, które ze sobą przywieźli.

Po prezentacji był czas na wspólne rozmowy oraz zwiedzanie wystaw, które Stowarzyszenie przygotowało specjalnie na ten dzień. Na parterze został stworzony warsztat szewski wraz z historią ostatniego szewca w Trzcińsku Zdroju - Jana Koryckiego. Trzy sporych rozmiarów maszyny oraz drobne narzędzia, wykorzystywane w codziennej pracy przekazali do Izby Pamięci wnuczka pana Jana Marta wraz z mężem.

Na piętrze można było podziwiać wystawę poświęconą powojennym burmistrzom miasta oraz środkom płatniczym, które przez wieki ulegały przemianom. Do dyspozycji gości był też gabinet burmistrza, którego sklepienie zdobią przepiękne polichromie. Można bylo wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w fotelu burmistrza oraz przeglądać kroniki miasta autorstwa Jana Sokólskiego.

W sali obrad przygotowana była wystawa replik broni średniowiecznych, których autorem jest zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem Henryk Tabaka z Gryfina. W jego zbiorach znajdują się m. in. replika Włóczni św. Maurycego oraz Szczerbiec - koronacyjny miecz królów polskich.

Dodatkwo można było skorzystać z okazji i wymienić książki na inne w ramch bookcrosingu, który został przygotowany wraz z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Trzcińsku- Zdroju. Dla najmłodszych uczestników był przygotowany kącik zabaw z rysukami i grami.

W przygotowaniu wydarzenia pomagali członkowie SMZT: Józef Szott, Antoni Śliwiński, Marcin Czesyk oraz sympatycy i wolontariusze: Anna Antonik, Daria Starczewska, Martyna Gałecka oraz Wojtek Makuchowski, którym serdecznie dziękujemy. Podziękowania w współtworzeniu wydarzenia kierujemy w stronę Miasta i Gminy Trzcińsko Zdrój, Trzcińskiego Centrum Kultury, Winnicy Turnau i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcińsku- Zdroju. Za patronat medialny podziękowania składamy: Gazecie Chojeńskiej, igryfino.pl - portalowi informacyjnemu powiatu gryfińskiego oraz chojna24.pl - portalowi informacyjnemu powiatu gryfińskiego i myśliborskiego.

Dziękujemy za miły wieczór spędzony wspólnie, zachęcamy do obejrzenia zdjęć i oczywiście zapraszamy za rok.

Tekst: D.B '19

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

komisja alkoholowa
komisja alkoholowa 21.05.2019, 06:14
promocja alkoholu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
......
...... 21.05.2019, 07:55
tego niestety nie potrzeba promować .!!!!!!!!
......
...... 21.05.2019, 05:07
Tadziu ,przecież ty gryfiniak.czyżbyś na emeryturze przenosił sie do Trzcińska .Przecież tu masz kumpli i znajomych .Tyle lat pracy w dolnej.Na ruchu chyba masz najdłuzszy staż .Pozdrowienia od kumpla z pracy
:D
:D 20.05.2019, 20:42
Szkoda że nie na stałe. Odpowiedni ludzie na odpowiednim miejscu. A Wróbelek co tak zmizerniał ? Stres ? Nerwy ? Kontrole ? Czy może Moto godzin się doliczyli ?
ptasznik
ptasznik 20.05.2019, 20:33
Szkoda, że na jedną.

Pozostałe