Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 08:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Okrągły stół stanął na dachu CDP

Obrady okrągłego stołu i pierwsze częściowo wolne wybory, które odbyły w 1989 r., to przełomowe momenty we współczesnej historii naszej ojczyzny. Instalacja – Okrągły stół, symbolizująca drogę Polski do wolności stanęła na dachu Centrum Dialogu Przełomy. To jeden z pierwszych elementów wojewódzkich obchodów 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce. Jeszcze dziś rozpocznie się także pierwsza z debat publicznych – „Trzy wymiary Okrągłego Stołu” – PRZESZŁOŚĆ.
Okrągły stół stanął na dachu CDP

- Początków „Okrągłego stołu” możemy doszukać się w strajkach z Sierpnia 1988 r. Zryw dokerów ze szczecińskiego portu, był bez wątpienia jednym z tych momentów, które znacząco pomogły doprowadzić do transformacji ustrojowej w Polsce. Stół, który stanął na dachu Centrum Dialogu Przełomy, ma więc podwójne znaczenie. Przypomina o naszej historii, ale przypomina także o roli Szczecina i Pomorza Zachodniego. To część naszego dziedzictwa, o którym powinniśmy pamiętać. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pozwoli na chwilę refleksji, zrobienie pamiątkowego zdjęcia, a może i rozbudzi dyskusję o nieodległej historii. Okrągły stół, który stanął na pl. Solidarności w Szczecinie, na dachu Centrum Dialogu Przełomy, to symbol przemian ustrojowych z 1989 r., które doprowadziły do upadku Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a także pierwszy element upamiętnienie wydarzeń sprzed 30. lat. W przypomnieniu, ale także lepszym zrozumieniu historii pomogą również debaty publiczne – „Trzy wymiary Okrągłego Stołu”, odnoszące się do przeszłości (debata z udziałem świadków historii), teraźniejszości i przyszłości (debata oksfordzka zaplanowana przez młodzież). Pierwsza z nich, ruszy już dziś.


21 maja 2019 r. godz. 16.00

Debata publiczna – „Trzy wymiary Okrągłego Stołu” – PRZESZŁOŚĆ

Debata świadków historii - członków opozycji przedsierpniowej, działaczy „S” działającej legalnie i nielegalnie pt. „Początek czy koniec?”

Centrum Dialogu Przełomy, Plac Solidarności w Szczecinie; wstęp wolny

 

W ramach wojewódzkich obchodów 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce, zaplanowano także spotkania z młodzieżą – lekcje obywatelskie „Europejski Maraton Wolności”, oraz otwarcie wystawy plenerowej „Próba dialogu”.

 

Główne obchody uroczystości zaplanowano na 2 czerwca. Na Wyspie Grodzkiej odbędzie się wtedy piknik rodzinny z warsztatami edukacyjnymi i animacjami dla najmłodszych, a także koncert upamiętniający przemiany ustrojowe. Tego samego dnia w Teatrze Polskim zorganizowane zostanie spotkanie poświęcone roli Szczecina w zmianach ustrojowych w 1989 r. Przebieg ogólnopolskich obchodów rocznicowych z Gdańska będzie transmitowany na telebimie ustawionym na pl. Solidarności w Szczecinie. W programie znajduje się również „Bieg do wolności” organizowany wspólnie z Zespołem Szkół Sportowych w Szczecinie oraz wystawa plakatów podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim o nazwie „Wolność – nadzieja – początek”.

 

Szczegóły wydarzeń wraz z datami dostępne w załączonym programie wojewódzkich obchodów 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Na obchody zapraszają: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, Teatr Polski w Szczecinie, Dom Kultury 13 Muz oraz Gazeta Wyborcza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama