Dostaniesz list z ZUS

  • 18.06.2019, 10:23
  • Karol Jagielski - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego
Dostaniesz list z ZUS
Nawet jedna składka emerytalna wystarczy, by dostać list z ZUS. Właśnie rozpoczęła się największa w roku wysyłka korespondencji, czyli Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Najpóźniej do końca sierpnia trafi ona do ok. 900 tys. osób w Zachodniopomorskiem i ok. 20,5 mln w Polsce.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) pokazuje nasze finanse na 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 roku. Wskazane kwoty są już po tegorocznej czerwcowej waloryzacji, której wskaźnik wyniósł 109,2 procenta. Dodatkowo, nasz kapitał w liście z ZUS powiększony jest o wpłacone składki z całego 2018 roku. W IOSKU miniony rok mamy także rozbity na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich wpłaconymi składkami. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się również jak wygląda stan ich subkonta. Obok kwoty ogólnej, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame.

 

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego także symulację hipotetycznej emerytury. Będzie ona obliczona tylko z konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w średniej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Drugi wariant przyjmuje, że już kończymy aktywność zawodową i więcej składek nie odprowadzimy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko prognoza. Będzie się ona zmieniać w zależności od podejmowanych przez nas decyzji co do dalszej kariery zawodowej.

 

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS trafi do osób, które mają opłaconą w ostatnich 20 latach przynajmniej jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne lub posiadają wyliczony już kapitał początkowy, który odtwarza składki opłacone przed 1999 rokiem. W naszym województwie ok. 900 tys. osób otrzyma taki list a w całym kraju ok. 20,5 miliona. Blisko 2,5 mln z nich dostanie tę korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 

Każdy powinien przeczytać informację z ZUS. To bardzo ważne, by wiedzieć ile odłożyliśmy na emerytalną przyszłość. Warto też zweryfikować czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. W tym wypadku dbamy o własną przyszłość.

 

Co istotne: IOSKU napisana jest prostym językiem i ma instrukcję co znaczą poszczególne dane.

 

Wysyłka powinna zakończyć się do 31 sierpnia.

Karol Jagielski - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gosc
Gosc 18.06.2019, 23:10
Znów zus złodzieje
edzio
edzio 18.06.2019, 15:30
Wyluzuj się, dziecię boże,
Zaraz będziesz przy kasiorze.
Dobrze, że pan masz mamusię,
A mamusia rentkę w ZUS-ie
Jeden podpis, trzy banknoty
I po browar, królu złoty!
edzio
edzio 18.06.2019, 15:29
A to, co tak szeleści, to są bardzo smutne treści,
Jeden kredyt i dwie raty, gaz i prądzik do zapłaty,
a z kieszeni się wymyka czuły list od komornika.
Pac
Pac 18.06.2019, 12:17
A ja dziękuję!
RODO
RODO 18.06.2019, 12:07
Nic mi ta banda socjalistycznych pasożytów nie przyśle gdyż nie zna mojego adresu ;-)
jolancia
jolancia 18.06.2019, 11:49
dawać mi tu kuzwa 500+ bo pić sie chce kuzwa.
rencista jabolista
rencista jabolista 18.06.2019, 11:46
Owoc żywota twojego je-ZUS .Czytaj żre.

Pozostałe