Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

Troja Północy ma nową twierdzę

  • 20.06.2019, 23:43
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Troja Północy ma nową twierdzę
Wyglądem przypomina zrekonstruowaną bramę i wał Biskupina, czyli z okresu ok. 2,5 tys. lat temu (okres kultury łużyckiej). Jest tylko dwa razy większa od bramy w Biskupinie. Obok, na Górze Czcibora, stoi pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą, nawiązujący do bitwy Mieszka I z 24 czerwca 972 roku. Różne epoki… Pasują jak… pięść do nosa!

Pod Cedynią rozebrano palisadę i bramę nadgryzione zębem czasu. Były to atrapy umocnień do rozgrywanych tu od końca XX w. raz w roku inscenizacji bitew Mieszka I z margrabią Marchii Łużyckiej Hodonem. Dekoracja teatralna, zrobiona „sposobem domowym” została rozebrana i dużym sumptem wybudowana nowa w formie łatwej do palenia, czyli na pewno nie obronnym. Do tego jeszcze Marchia Łużycka zwana Wschodnią, to jednak nie kultura łużycka….

Oficjalne otwarcie Troi

Oficjalnie zapowiadane jest otwarcie „nowej atrakcji turystycznej Cedyni i ważnej części inscenizacji historycznych słynnych walk z 972 roku”. Atrakcja pewno będzie, bo wrażenie robi, nawet jak odwrotnie niż tysiąc lat temu stoi pod wzgórzem, a nie na jego szczycie, jak było w Cedyni. Jest to zatem budowla ahistoryczna i to 4 km od Cedyni.

Ucieszą się ci, którzy tropem Zofii Kossak-Szczuckiej szukają tu Troi Północy. Teraz Cedynia będzie miała nową twierdzę pod… Górą Czcibora – symbolicznym miesjcu bitwy sprzed ponad tysiąca lat.

„Troja” zostanie oddana do użytku podczas Dni Cedyni, konkretnie w sobotę 22 czerwca br. o godz. 18.00. A w niedzielę będzie inscenizacja bitwy…

Inwestor zaszalał

Inwestorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Oto uzasadnienie inwestycji: „Obiekt przez lata niszczał i niezbędna była gruntowana renowacja, która została przeprowadzona w taki sposób, aby obiekt jeszcze lepiej oddawał historyczny charakter miejsca, pierwszego historycznego zwycięstwa oręża polskiego z 24 czerwca 972 roku.”

To jednak nie była renowacja. Obiekt jest zupełnie nowy. Problem jednak w tym, że grody Mieszka nie były w tej… technice.

Rzeźbili w dębie

Inwestycja jest imponująca. Cała konstrukcja ma prawie 8 metrów wysokości i 34 metry długości. Nie poskąpiono grosza. Spora kwota została wydatkowana (jaka ostateczna dowiemy się zapewne wkrótce). Nie mogło być tanio, ponieważ materiał jest drogi. W pracach zastosowano surowo ciosane pale dębowe, które najpierw opalono aby utrwalić. Pale o średnicy ok. 30-45 cm obrobione zostały przy użyciu siekier i toporów.

Jak informuje zleceniodawca - pale są zamocowane za pomocą specjalnych zaostrzonych czopów w belce schowanej 45 cm pod ziemią. Podziemną część pali i deski podwalinowej opalono ogniem. Zrobiono to na głębokość ok. 2 cm. Inwestycja ma przetrwać kolejne tysiąc lat i zadziwić potomnych?

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (15)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

PINB
PINB 22.06.2019, 11:30
Skoro ten obiekt budowlany ma charakter TRWAŁY to w świetle prawa budowlanego jest ewidentną samowolą budowlaną
dobosz
dobosz 22.06.2019, 12:10
Mają pozwolenie od samego księcia!
Zawisza Czarny
Zawisza Czarny 21.06.2019, 14:38
A Gryfino zamiast Troi będzie miała Ciechocinek północy. Sawaryn już przecież obiecywał tężnie! Czekamy Mietek na dotrzymanie słowa!
komp. trojan
komp. trojan 21.06.2019, 14:28
Czy to prawda że w Troi wystąpi Trojanowska?
Kamil
Kamil 21.06.2019, 14:05
Knagulec wybudował twierdzę na Słowiańskiej. Użył kartonu po lodówce a podłogę zrobił z gazet
zły
zły 21.06.2019, 12:30
Super gratuluję i zazdroszczę.
Mieszkańcy naszego miasta czekają na wiosnę,bo wtedy chyba zaorają Gryfino...
świadomy turysta
świadomy turysta 21.06.2019, 12:30
Im więcej kontrowersji tym głośniej o Cedyni! Rozgryzłem was!
!!!
!!! 21.06.2019, 10:24
Zarzycki dba o turystykę.
Leopard
Leopard 21.06.2019, 10:07
Brama taka, że czołgiem nawet się wjedzie!
rzetelna informacja
rzetelna informacja 21.06.2019, 10:04
Troja była miastem otoczonym murowanymi umocnieniami z powszechnie dostępnej lokalnej skały. Wykopaliska wykazały, że było to duże miasto z mocnymi fortyfikacjami (kamienne mury cytadeli miały prawie pięć metrów grubości i prawdopodobnie osiem wysokości, na nich stały jeszcze mury z suszonej cegły). W dodatku ekipa z Uniwersytetu w Tybindze odkryła, że to co Schliemmann i Blegen uznali za Troję, w czasach opisanych przez Homera było tylko cytadelą rozleglejszego miasta, które ciągnęło się na południe od wzgórza Hisarlik. Było ono kilkunastokrotnie większe od cytadeli. Łącznie Troja miała powierzchnię ok. 350 tys. m.kw. i była wówczas największym miastem nad Morzem Egejskim. Jej ulice były wybrukowane i wyposażone w rynsztoki.


Porównywanie tej zapyziałej Cedyni z Troją jest ordynarnym nadużyciem
Gdzie te cyklopowe mury ?
Gdzie te cyklopowe mury ? 21.06.2019, 10:21
Troja Północy ? Jeżeli już to Wolin (Jomsborg, Vineta). 1000 lat temu Słowianie zamieszkiwali raczej ziemianki a w czasach Troi może gdzieś koczowali na granicy lasu i stepu w daleko wschodniej Europie .
Dowodów coraz więcej
Dowodów coraz więcej 21.06.2019, 23:16
Grubo się mylisz i masz starą wiedzę pokomunistyczną.
Słowianie zamieszkiwali te tereny i to w olbrzymich ilościach.
do "rzetelnego" kopiuj wklej"
do "rzetelnego" kopiuj wklej" 21.06.2019, 10:11
Czytanie ze zrozumieniem się kłania.... Przecież oni tu nie porównują do Troi z Azji Mniejszej tylk do Troi z lektury Kossak -Szczuckiej dotyczącej Połabia. Też możesz sobie wyguglować i zrobić "kopiuj -wklej" mędrcze.
ambona
ambona 21.06.2019, 11:12
Faktycznie artykuł żenada. Ktoś zamiast relacjonować fakty na siłę chce je zdyskredytować. Nikt w Cedyni nie szuka Troi Północy lecz tylko jeden życiowy frustrat szuka dziury w całym
wykrywacz trolli
wykrywacz trolli 21.06.2019, 15:32
ambono Hajdasiu nie udawaj, zę znasz siĘ na dziennikarstwie bo jak zacząłeś "publikować" swoje rewelacje to już chyba wszystkie sprawy w sądzie przegrałeś.
pstry nie tylko dzięcioł
pstry nie tylko dzięcioł 21.06.2019, 14:31
Ambona, fakt jest taki, że Parki Krajobrazowe pomylili okresy historyczne. pewno jakiś pan o ptaszków wyczaił ,że to dobre dziuple będą i i dalej robić kwaterę dla dzięciołów!
czytaty i pisaty
czytaty i pisaty 21.06.2019, 12:29
A gdzie masz zapisane analfabeto, że ktoś z Cedyni szuka Troi?
do niepiśmiennego idioty
do niepiśmiennego idioty 21.06.2019, 12:48
Tu masz napisane analfabeto - Ucieszą się ci, którzy tropem Zofii Kossak-Szczuckiej szukają tu Troi Północy.
czytaty i pisaty
czytaty i pisaty 21.06.2019, 14:55
Zacytowałeś i co? To dowód, że nie kumasz! ? Czytałeś w ogóle "Troję Północy"? Rozumiesz konteksty? Wiesz co to porównanie? Skoro w kopiowaniu jesteś taki "biegły" (choć bezrozumny) to wygoogluj sobie art. o wycieczkach do Cedyni jako do Troi Północy.
schizofrenia
schizofrenia 21.06.2019, 15:21
Hajdaś nie tylko z wiedzą ale i z logiką był na bakier więc nie ma się co dziwić.
ambona
ambona 21.06.2019, 18:31
Jechać dziada skoro nie ma o niczym pojęcia!
Mieszko I
Mieszko I 21.06.2019, 10:00
Twierdzisz,że to nie twierdza?
poganini
poganini 21.06.2019, 03:14
A biskup biskupiński pokropi?
bramka
bramka 21.06.2019, 02:49
Przed bitwą niech metkę z tych nowych rzeczy zdejmą ;)

Pozostałe