Jedna iskra może spowodować zniszczenie wielu hektarów lasu w kilkudziesiąt minut

  • 29.06.2019, 14:50
  • Źródło: Lasy Państwowe Szczecin
Jedna iskra może spowodować zniszczenie wielu hektarów lasu w kilkudziesiąt minut fot. dost.
Z uwagi na upalną pogodę od kilku dni wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Prognozy pogody na najbliższe dni wskazują na nadchodzącą falę upałów co nie wróży niczego dobrego dla lasów. W północno-zachodniej Polsce od kilku dni występuje III (najwyższy) lub II (średni) stopień zagrożenia pożarowego lasów.
Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar.
 
Tylko od początku czerwca w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowaliśmy 52 pożary lasu, a od początku roku było ich już ponad 220. Zniszczeniu uległo już blisko 52 ha lasu.
Dodatkowo LP interweniowały przy gaszeniu 54 pożarów zagrażających obszarom leśnym.
 
Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie. W razie pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112.
 
W czasie gdy odnotowywany jest podwyższony stopień zagrożenia pożarowego lasu przeciwpożarowej, co dzień czuwa ponad 500 leśników.
 
Obszary leśne RDLP w Szczecinie monitorowane są przez system 56 punktów obserwacyjnych, 35 punktów alarmowo-dyspozycyjnych dodatkowo jeden zlokalizowany w biurze RDLP w Szczecinie.
 
System detekcji pożarów wspomagany jest przez 5 samolotów gaśniczych typu M18B Dromader, które odgrywają ogromną rolę w gaszeniu pożarów - są kosztowne ale bardzo skuteczne.
 
Samoloty gaśnicze biorą udział w akcjach gaśniczych nie tylko na lasach, ale też na obszarach innych własności w tym na terenie Parków Narodowych. Udział samolotów, które są finansowane środków LP decyduje o skutecznym zakończeniu akcji gaśniczych, które powstają w różnych miejscach, nie tylko na terenach leśnych.
 
Dodatkowo do wczesnego wykrywania pożarów wykorzystywany jest samolot patrolowy oraz 35 samochodów patrolowo-gaśniczych.
 
W każdym leśnictwie dyżuruje przynajmniej jedna osoba, tj. leśniczy, podleśniczy.
 
Nadleśnictwa tut. RDLP corocznie na ochronę przeciwpożarową wydają ponad 10 mln zł. Jest to znaczna kwota, lecz, gdyby LP nie prowadziły skutecznej ochrony przeciwpożarowej, straty w środowisku leśnym mogłyby być nieporównywalne… i szacowane na setki milionów złotych a może i wiele więcej.
 
Las jest bardzo wrażliwym ekosystemem… czasami jedna iskra może spowodować zniszczenie w kilkudziesiąt minut wielu hektarów lasu…
 
Jednocześnie zachęcamy do korzystania z aplikacji mBDL, która może być również przydatna w przypadku znalezienia się w sytuacji zagrożenia. Na zlecenie Lasów Państwowych została przygotowana aplikacja umożliwiająca dostęp do map lasów. Aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) już można pobrać na telefony i tablety z systemem Android. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne np. mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji.
Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Zapisane punkty i trasy można wyeksportować w postaci pliku KML, przesłać na inne urządzenie lub zaimportować na inne urządzenie, na którym też jest zainstalowana aplikacja mBDL.
 

Aktualny stan zagrożenia pożarowego lasów można sprawdzić na stronie internetowej:

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=20

Źródło: Lasy Państwowe Szczecin

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dobra rada
Dobra rada 30.06.2019, 12:40
Zakaz wchodzenia do lasu i kary za niepstrzeganie..go..jak w Niemczech

Pozostałe