Gryfińskie dylematy rowerzysty

  • 19.07.2019, 13:34
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Gryfińskie dylematy rowerzysty
Jeden z czytelników zwrócił się do nas z prośbą o wyjaśnienie braku oznakowania ścieżki rowerowej na trasie Gryfino – Dolna Odra. Podczas rozmowy ujawniły się trzy główne problemy.

Jeden to taki, że nie można, jadąc od strony elektrowni, wjechać swobodnie na ul. Łużycką, bo nagle ścieżka rowerowa się kończy… Fakt! Pisaliśmy o tym dawno. Ale ponownie apelujemy do władz Gryfina. Władze często nie odpowiadają na nasze pisma. Tak było na przykład z pytaniami do Tomasza Milera o oznakowanie ścieżek rowerowych w Gryfinie. Skutek jednak był. Po jakimś czasie znaki się pojawiły.

Kolejny problem to jazda ulicą Łużycką. Władze gminy powinnywy konywać swoje obowiązki i spełniać obietnice, inaczej trudno o bezpieczeństwo dla kierowców samochodów, rowerzystów, ale i pieszych. Tak, pieszych, bo np. rowerzyści bojąc się jechać kolizyjną Łużycką, często korzystają z chodników, czyli tam gdzie ścieżka rowerowa powinna być i jest planowana.

Kolejny problem to wjazd na drogę rowerową od strony elektrowni. Czytelnik twierdzi, że nie ma znaku kierującego na ścieżkę rowerową, która nie wiadomo czy jest jednokierunkowa. Wydaje się być oczywistym, że gdy jest ścieżka rowerowa, to z niej korzystamy w obie strony. Dla jasności zapytaliśmy więc w Komendzie Powiatowej Policji w Gryfinie.

-Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów. Jest to zgodne z artykułem 33 Kodeksu drogowego. Na trasie Gryfino –Dolna Odra rowerzysta powinien korzystać ze ścieżki rowerowej w obie strony – wyjaśnia asp. sztab. Marcin Karpierz, rzecznik prasowy komendanta powiatowego policji w Gryfinie.

 

Poniżej publikujemy kilka wykroczeń, które zdaniem policji są najczęściej popełniane przez kierujących rowerami:

1. Jazda rowerem po chodniku.

Policjanci przypominają, że korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi, co najmniej 2m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) wtedy kierujący rowerem korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

2. Jazda wzdłuż po oznakowanym przejściu dla pieszych.

3. Brak wymaganego oświetlenia roweru.

Policjanci przypominają, że zgodnie z warunkami technicznymi oraz mając na uwadze bezpieczeństwo rower powinien być wyposażony:

-z przodu, w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

-z tyłu, w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkątny oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

-w co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

4. Brak sygnalizowania manewrów skrętu, omijania i wyprzedzania.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

diver
diver 25.07.2019, 23:19
Rowerzysta jadący jezdnią w Gryfinie to potencjalna kolizja drogowa! Cenię sobie całość wszystkich części ciała. Jeżeli jest brak ścieżki rowerowej, to z pewnością wybiorę chodnik! Buraki z kierownicą mają frajdę trąbiąc na prawidłowo jadących rowerzystów.
Rowerzysta
Rowerzysta 22.07.2019, 18:51
Art. 33.
1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Czy wyżej wymieniony artykuł mówi o obowiązku korzystania przez rowerzystę z drogi dla rowerów i pieszych ?
krótko
krótko 22.07.2019, 19:31
do Rowerzysta: Tak!
Rowerzysta
Rowerzysta 21.07.2019, 21:29
Panie redaktorze w kierunku Dolnej Odry nie ma ścieżki rowerowej. Zgodnie ze znakami tam postawionym, jadąc od strony Gryfina jest to droga dla rowerów i droga dla pieszych obok siebie. Jadąc od strony Dolnej Odry to droga dla rowerów i pieszych. Czy to nie absurd?
za redaktora
za redaktora 22.07.2019, 19:31
Nie patrz na znaki, patrz na ścieżkę.
rowerzysta nie dzielny
rowerzysta nie dzielny 21.07.2019, 13:29
JP II
Dlaczego DDR po zachodniej stronie, to droga przez mękę zawijasów i krawężników na każdym skrzyżowaniu? Dlaczego zamiast wydawać pieniądze podatników na takie dziwadło, nie zrobiono tam parkingu? Taki długi pas asfaltu, przeznaczony do parkowania.
Gość
Gość 21.07.2019, 00:49
Przepis przepisem i z przepisu się kara mandatem za łamanie przepisu ale, i tu przystąpmy do meritum sprawy Rowerzysta ale nie idiota na rowerze nie stwarza zagrożenia na chodniku o ile myśli nad tym co robi czyli jak szybko jedzie i czy respektuje przechodniów. W myśl przepisu musi jechać po jezdni narażając się na potrącenie i śmierć lub w lepszym przypadku na kalectwo często do końca życia już nie wspomnę o traumie powypadkowej bo co grozi kierowcy który potrącił rowerzystę? A zdążą się to często gdyż kierowcy też łamią przepisy ale ciężko im udowodnić że akurat rozmawiał przez komorke dłubał w nosie patrząc w przeciwną stronę niż powinien lub był pod wpływem Najczęściej kierowca wychodzi z niewielkim wyrokiem! A jak już to max 12 lat i często wychodzi za dobre sprawowanie wcześniej niż rowerzysta zdąży ostygnąć. Co mi się tego że jadąc prawidłowo po jezdni zabije mnie kierowca to już wolę zapłacić mandat i przeżyć
chodnik rzecz święta
chodnik rzecz święta 22.07.2019, 19:32
A jak uszkodzisz albo co gorsza zabijesz pieszego to dla kogo lepiej?!
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 20.07.2019, 11:51

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

eMeNeSy lecą w kulki
eMeNeSy lecą w kulki 20.07.2019, 09:02
Nie wiem kto planuje te nowe ścieżki rowerowe i chodniki. Wygląda jakby to było celowe utrudnianie obywatelom życia, KRAWĘŻNIKI , proszę zaobserwować ulicę Flisaczą np. koło Intermarche i stacji paliw. Żeby ominąć krawężniki trzeba wjechać na ulicę pod prąd. Tak jeżdżą właśnie rowerzyści, co mają zrobić ludzie na wózkach niepełnosprawni. Czy nie można w miejscach przejść i ruchu pieszego krawężniki zrównać z glebą ? Takie to trudne? Chyba że osoby niepełnosprawne z niskimi rentami są niemile widziane w gryfińskiej galerii.
chwała wam dzielni panowie burmistrzowie...
chwała wam dzielni panowie burmistrzowie... 20.07.2019, 07:21
A jeśli sama jazda rowerem po "jezdni" na Łuzyckiej jest zagrożeniem - niezależnie od pogody?
Środkiem pasa rowerzysta ma jechać?

Swoją drogą w przypadku Łuzyckiej trudno używać określenia "jezdnia", "pas ruchu", "skraj drogi"...

Bo to pobocze cywilizacji.
Dzięki naszym dzielnym burmistrzom, co podpisywali i nie dotrzymali...
z Łużyckiej
z Łużyckiej 20.07.2019, 18:43
jeśli chodzi o "chodnik" wzdłuż Łużyckiej, to też konieczny jest cudzysłów...
PODAJCIE MNIE DO SDU A WAM UDOWODNIĘ KAZDĄ HU JNIRĘ HA HA AH
PODAJCIE MNIE DO SDU A WAM UDOWODNIĘ KAZDĄ HU JNIRĘ HA HA AH 19.07.2019, 21:47
KUDUK MA DYLEMAT HA HA AH CZ Y JEST *** EM SPORTU CZY SOŁTYS STEKLINKA STEKLINKA HA HA AH *** CABARET CO ZA *** W GMINNYCH SPÓŁKACH HYA HA AH ZAPRASZAM CIOTKI NA KARZDEGO KWIT ZNAJDĘ HA HA AH ANAWET NA KSIEDZA HA AH AH WNUK *** TEGO Z GRU HA HA AH A
rada
rada 21.07.2019, 00:50
Lecz się! Po twoim komentarzu widać, ze psychiatra ci niezbędny.
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 20.07.2019, 07:23

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Trele
Trele 19.07.2019, 18:55
roweszysići to depile nielubie ich !
ścieżka do Pniewa
ścieżka do Pniewa 19.07.2019, 17:14
Ścieżki rowerowe to priorytet dla Nikotyńskiego który musi nimi odjechać!
...
... 19.07.2019, 18:52
ta, już kibel to był "priorytet na rok 2016", targowisko nawet "kumisję" miało przez niego powołaną i termin remontu na grudzien 2016...
sala za 18 mln
sala za 18 mln 19.07.2019, 19:17
Ten facet to jakaś chodząca tragedia. W sumie to ktoś wie za co co miesiac mu płacimy?
Piszta sobie gdzie chceta
Piszta sobie gdzie chceta 19.07.2019, 17:13
Bo my ni momy czasu jak przychodzimy roz na tydzień do pracy abo przychodzimy na 10.30 i wychodzimy o 12.00. Ni można się wyrobić a wy zawracacie głowę interpelacjami a to ni moja kompetencja.
klask klask
klask klask 19.07.2019, 19:16
Brawo leniwy tercet!
ten co liczy
ten co liczy 19.07.2019, 16:37
proponuję ABY DZIECI TZW. POLITYKIERÓW GMINNYCH I POWIATOWYCH JEŹDZIŁY ŁUŻYCKĄ PODCZAS SZCZYTU -
 
rama i dwa pedały
rama i dwa pedały 19.07.2019, 16:02
Ma być sala- pomnik za 18 milionów a nie jakieś parkingi i ścieżki rowerowe.
ale który jest który?
ale który jest który? 19.07.2019, 18:50
ta, tylko inne samorządy budują sale za 3-5mln a nie 18 - w dodatku dla swoich szkół a nie w okresie wypowiedzenia umowy...
musi odejść!
musi odejść! 19.07.2019, 19:18
Niech Niekietyński stawia sobie pomniki za swoje a nie za nasze publiczne pieniądze i w sumie robi to bez jasno wyrażonej Rady Miejskiej
miś
miś 19.07.2019, 15:15
Trzeba dać napis, żeby jezdzić tylko w krawatach. Rowerzysta w krawacie jest mniej awanturujący się.
ekspert z NATO
ekspert z NATO 19.07.2019, 15:01
Rowerzysto jak będziesz omijać kałużę to wiedz że: KAŁUŻA-jest to akwen wodny nie mający żadnego znaczenia strategicznego.
superb
superb 19.07.2019, 14:56
Bo nie ma pomysłu jak te wszystkie ścieżki połączyć. Choćby z tą na Międzyodrzu!
Sambor
Sambor 19.07.2019, 17:41
U nas Nikitiński woli gościć dzieci z Sambora i pokazywać im zabytki o które tak dva jak niewiemco ;-)

 

Pozostałe