Odnaleziono zaginionego anioła [FOTO, WIDEO]

  • 20.07.2019, 12:15
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Odnaleziono zaginionego anioła [FOTO, WIDEO] Fot. KWP Szczecin
Dzięki staraniom policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie udało się wyjaśnić losy kolejnego zaginionego zabytku. Barokowy anioł chrzcielny zaginiony podczas wojny, wpisany na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został odnaleziony.

Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie udał się do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w ramach programu rejestracji zabytków sakralnych w powiecie myśliborskim. Część zabytków, które miały znajdować się w kościołach, w dokumentacji konserwatorskiej posiadało adnotacje, że przeniesiono je do tego muzeum.

Podczas weryfikacji policjanta zaciekawił barokowy anioł chrzcielny znajdujący się na ekspozycji, gdyż rozpoznał w nim zaginionego podczas wojny anioła z przedwojennego Heimat Museum w Myśliborzu, figurującego na liście strat wojennych Polski. Wraz z pracownikami muzeum ustalono losy rzeźby.

Anioł z pocz. XVIII w. został przeniesiony do Heimat Museum, mieszczącego się niegdyś w obecnej bibliotece w Myśliborzu po jego powstaniu w 1928 roku. Muzeum nie zostało uszkodzone podczas wojny. Po 1945 roku sala stała się częścią szkoły, a zabytki z muzeum przenoszono do różnych pomieszczeń szkolnych, część z nich trafiła do pracowników szkoły a część zaginęła. Zaginione obiekty zostały wówczas wpisane na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 1964 roku pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków zinwentaryzowali anioła na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu, pozbawiony był już wówczas skrzydeł i misy. W inwentarzu muzeum znaleziono informację, że 7 grudnia 1973 roku muzeum przejęło zabytek, jednak bez wskazania jego pochodzenia. Obiekt rozpoznano jako anioła chrzcielnego z dawnego muzeum, jednak nie skojarzono, że może on być poszukiwany. Anioł pozostanie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. KWP w Szczecinie zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrejestrowania zabytku z bazy strat wojennych.

Na liście strat wojennych tylko z dawnego muzeum w Myśliborzu wciąż pozostają trzy tryptyki ołtarzowe z kościołów w Mirowie, Będargowie i Dyszna, XVIII-wieczne skrzynie podróżne, XV-wieczna rzeźba św. Anny Samotrzeć, XVII-wieczne rzeźby świętych z kościoła w Rowach, średniowieczna łódź dłubanka, dwa dzwony z kościoła św. Mateusza w Myśliborzu, dzwon z XVII w. oraz witraże z 1928 roku.

kom. dr Marek Łuczak

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dajacy w szyję i zyłę
dajacy w szyję i zyłę 20.07.2019, 16:52
Sierpień bez alkoholu-zgadnijcie co za idioci to wymyslili!

Knagulec
Knagulec 20.07.2019, 14:24
Dobrze ze sie znalazło ale nie ma kogo przegumować za to
głowa
głowa 20.07.2019, 13:35
Gdzie on stracił te ręce?
Józek C.
Józek C. 20.07.2019, 17:23
Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny.
Knagulec
Knagulec 20.07.2019, 14:26
Admin pojechał z Ajwajem i bardzo dobrze lumpisko udziela sie pod róznymi nickami
zgoda
zgoda 20.07.2019, 14:29
W wypadku Ajwaja to nie tylko podszywanie się , ale wulgaryzmy i obrażanie ludzi.
CO ZA KABARET SW OTTON Z HU JEWIA HA AH
CO ZA KABARET SW OTTON Z HU JEWIA HA AH 20.07.2019, 13:17

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.


Pozostałe